Filmový festival Expediční kamera 2019

expediční kamera

Filmový festival expediční kamera

je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

Od 20. února do 14. dubna 2019 mohou diváci ve městech ČR, od Mariánských Lázní až po Třinec, shlédnout šest filmů uplynulé sezóny, oceněných například na Kendal Mountain Festivalu, Vancouver International Film Festival, ale i čerstve novinky z domácí produkce. 

A jaké filmy najdete v letošním programu festivalu?

 • Matsés

Je dnes ještě vůbec možné zažít opravdové dobrodružství, tak jako za starých časů a jen s papírovou mapou v ruce? Jaké to je, když se otec s dcerou na vlastní pěst vydají na peruánsko-brazilskou hranici až do nitra Amazonie ke kmeni Matsés, čelícímu tlaku civilizace a těžařských společností? Matsés je film, který vás chvíli inspiruje a dojímá, chvíli vám běhá mráz po zádech. (Česká republika, režije: Miroslav Haluza, 45 minut)

 • Stumped

Maureen je lezkyně. Bydlí v Coloradu a miluje zvířata, nezdravé jídlo a spaní v autě. A kromě toho má také lezecký projekt. Chystá se vylézt cestu Days of Future Past obtížnosti 8+ (UIAA). Jenže talent není všechno a Mo zjišťuje, že na sobě bude muset pracovat mnohem víc, než byla dosud zvyklá. Že bude muset poslouchat trenéra, posilovat, změnit životosprávu a trochu míň se flákat, a na to je Mo až moc tvrdohlavá, takže je to boj. Jo a mimochodem, Mo nemá jednu ruku. (USA, režie: Cedar Wright a Taylor Keating, 25 minut)

 • Tupendeo

Stephan Siegrist s parťákem Thomasem Senfem se vydávají v roce 2015 na prvovýstup hory Tupendeo v oblasti Kašmíru v  indických Himalájích. Nález lezeckého materiálu těsně pod vrcholem jim odkrývá příběh z expedice roku 1992. Místní si jen matně vybavují jakousi tragickou událost – pro horolezce Jonathana Bambera byl adrenalin denním chlebem a právě vrchol Tupendeo měl být další výzvou a dalším zdolaným vrcholem. Jenže osud to chtěl jinak a kousek pod vrcholem došlo k fatální nehodě. Boj o vrchol se pro Jonathana ve vteřině stal bojem o život a nekonečným čekáním na slitování. (Švýcarsko, režije: Hans Ambühl/ Visual Impact GmbH, 26 minut)

 • Kroky na hraně

Běhání je moderní. Všichni běháme. Běháme pro radost, abychom zhubli, abychom byli nejlepší. Byly ale doby, kdy byl běh formou útěku. Kdo utekl, přežil. Skupina slovenských ultraběžců se vydává po stopách Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera, kteří v roce 1944 utekli z pekla koncentračního tábora v Osvětimi a absolvovali 170 km dlouhou cestu do Žiliny, aby podali svědectví o systematickém vyvražďování Židů. Více než kopce a vzdálenost tentokrát ale na cestě bolí vzpomínky. (Slovenská republika, režie: Viliam Bendík, 42 minut)

 • Waiau - Toa Odyssey

Jezdívali jsme na vodu s barely a kytarou. Na kole jsme vozili brašny těžké tak, že kolo nešlo zvednout do vlaku. Ale to už dnes neplatí. Víte, co je to packraft? Je to nafukovací loď, která je lehká tak, ji jednoduš složíte a hodíte na záda. A víte, co je to bikepacking? Moderní pojetí minimalistického cestování na kole. Parta tří dobrodruhů, jednoho fotografa a filmaře vyrazila na 300 km dlouhou 6denní cestu bez jakékoliv podpory. Naplánovali výpravu spojující divoké řeky a přírodní cyklotraily v téměř nedotčené divočině Nového Zélandu. Aby toho nebylo málo, jen měsíc před odjezdem je ničivé zemětřesení nutí měnit plány a to jim odkrývá možnosti objevit novou krajinu.(Nový Zéland, režie: Simon Waterhause, 13 minut)

 • Divided

Z Kanady do Mexika můžete jet pohodlně autem. Jenže je to 4 a půl tisíce kilometrů, takže je pohodlnější třeba letět. Rickie a Lee ale pojedou na kole. Obě spojuje láska k cyklistice a v sedle kola už obě dvě zažily leccos. Tentokrát čelí řádné výzvě – závodu Tour Divide napříč Severní Amerikou. Během dlouhé cesty si sáhnou na opravdové dno, ale nezastaví je ani porce kilometrů, ani bolest, smutek a komáři, a dokonce ani strach ze selhání. Protože někdy je selhání to nejlepší, co vás na cestě může potkat. (Velká Británie, režije: Lee Craigie, Rickie Cotter, 39 minut)

Místa a data promítání v Olomouckém kraji:

 • pátek 8. 3. 2019 - Čechy pod Kosířem (Multifunkční budova)
 • sobota 16. 3 2019 - Jeseník (Klub Plíživá Kontra)
 • sobota 16. 3. 2019 - Zábřeh (kino Retro)
 • pátek 22. 3. 2019 - Javorník (nový sál MěKS Javorník)
 • čtvrtek 28. 3. 2019 - Prostějov (Přednáškový sál ND Prostějov)

Další místa promítání a bližší informace o časech najdete zde.

Pořadatel:

Webové stránky festivalu: https://expedicnikamera.cz/