2014

Dobrodružství s počítačem 2014

Počítače se stávají stále více součástí našeho života. Zvláště děti se dobře orientují v zacházení s nimi. Soutěž

Dobrodružství s počítačem,

kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium a MŠ v Prostějově ve spolupráci s Informačním centrem pro mládež Prostějov, umožňuje dětem, aby ukázaly, jak si dovedou poradit s počítačem a internetem, a zároveň, jak umí pracovat v týmu.

Soutěž je určena pro čtyřčlenná družstva žáků 4. a 5. tříd základních škol. Délka trvání soutěže je 45 minut. Každý tým má k dispozici 2 počítače a v časovém limitu musí splnit 4 zadané úkoly:

Na počítačích je nainstalován systém Windows 8.1 a MS Office 2013.

Na závěr soutěže jsou žáci odměněni pěknými cenami a vítězné družstvo navíc získává hodnotnou cenu pro školu.

Dobrodružství s počítačem 2014 - 10. ročník soutěže

Kdy:

 • čtvrtek 6. listopadu 2014

Po skončení celé soutěže, pravděpodobně kolem 14.00 hod. proběhne slavnostní vyhlašování výsledků v prostorách SVČ Oáza (1. patro budovy CMG). Pro dojíždějící družstva bude také připraven doprovodný program v SVČ Oáza.

Rozpis soutěže bude uveřejněn 31. října v příloze tohoto článku a na stránkách CMG.

Kde:

 • počítačová učebna CMG a prostory ICM, Komenského 17, Prostějov - 4. patro

Přihlášky:

Vyplněnou přihlášku (viz příloha) je třeba zaslat na e-mail: raclova zavináč cmgpv.cz nejpozději do 24. října.


Soutěž byla finančně podpořena v rámci projektu MEIS Prostějov 2014 Olomouckým krajem, Statutárním městem Olomouc a Europe Direct Olomouc.

Sponzory 10. ročníku soutěže jsou:

Computer Media s.r.o.

Infos Art s.r.o.
Ing. Jan Navrátil - HABRO
Informační centrum bezpečnosti potravin
Eurodesk
 

Co skrývá web ICM

Městské evropské informační středisko (MEIS) Prostějov, které působí při ICM Prostějov, ve spolupráci s EUROPE DIRECT Olomouc vyhlašuje pátý ročník soutěže pro mladé lidi do 30 let

V každém ze čtyř soutěžních kol na Vás bude na našich internetových stránkách čekat několik otázek, na které najdete odpověď na našem webu během několika vteřin.

Soutěž odstartuje v úterý 18. listopadu a končí 16. prosince 2014.

Pravidla soutěže:

 • Soutěže se mohou zúčastnit mladí lidé do 30 let.
 • Soutěž probíhá ve čtyřech samostatných kolech. Každé kolo začíná v úterý ve 12.00 hod. a končí následující úterý v 10.00 hod.
  První kolo soutěže začíná v úterý 18. listopadu 2014. Výsledky prvního kola budou zveřejněny v úterý 25. listopadu 2014.
  Poslední, čtvrté, kolo začíná 9. prosince 2014 a bude ukončeno 16. prosince 2014.
 • Vaším úkolem bude zodpovědět sadu otázek a zjistit heslo k získání obrázku.
  Na konci několika článků na vás čekají otázky z dané stránky. Z odpovědi si vždy poznačte pouze první písmeno (bez diakritiky) nebo číslo (pokud je číslo odpovědí). Po spojení těchto znaků dostanete hledané heslo (psáno malými písmeny).
 • Soutěž vždy začne na této stránce, kde naleznete odkaz na článek, na jehož konci bude otázka. Spolu s otázkou najdete pod článkem i odkaz na další článek.
 • Při zadání posledního odkazu budete vyzvání k vložení hesla. Zadáte-li správné heslo, zobrazí se vám obrázek, který zašlete jako přílohu na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz
 • E-mail musí obsahovat obrázek, jméno, věk, adresu bydliště a předmět: "Co skrývá web ICM" - soutěžní kolo č. ...
 • Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace soutěže včetně jejich zveřejnění v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 • Po každém kole bude z došlých e-mailů, které budou obsahovat správný obrázek, vylosován jeden výherce - jméno výherce bude zveřejněno na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) v den, kdy bylo soutěžní kolo uzavřeno - cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně po ukončení soutěže v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • Po skončení 4. kola bude následně vylosován také výherce hlavní ceny - do tohoto losování budou zařazeny všechny e-maily, které obsahovaly správný obrázek, a došly v kterémkoliv z proběhlých soutěžních kol - jméno výherce hlavní ceny bude zveřejněno v úterý 16. prosince 2014 odpoledne na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) - hlavní cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně po ukončení soutěže v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • V případě, že si výherce nebude moci cenu vyzvednout osobně, bude mu doručena na jím uvedenou adresu poštou.
 • Organizátor si vyhrazuje právo změnit podmínky soutěže nebo ji zrušit. Na výhru v soutěži není právní nárok.

Ceny:

Ceny v jednotlivých kolech tvoří hodnotné dárkové balíčky.


Hlavní cena:

 • Dárkový balíček s poukazem na nákup v internetovém obchodě mall.cz v hodnotě 1500 Kč

Soutěž byla finančně podpořena v rámci projektu MEIS Prostějov 2014 Olomouckým krajem, Statutárním městem Olomouc a Europe Direct Olomouc.


 

1. kolo

Výhercem prvního kola se stala Sára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi. Gratulujeme.

2. kolo

Výhercem druhého kola se stal Michal Urban z Majdaleny. Gratulujeme.

3. kolo

Výhercem třetího kola se stala Veronika Kudelová z Bohušovic nad Ohří. Gratulujeme.

4. kolo

Výhercem čtvrtého kola se stal Vojtěch Krejčík z Klobouků u Brna. Gratulujeme.

 

Výhercem hlavní ceny se stala Jana Slováková z Prostějova. Gratulujeme.

NáhledPřílohaVelikost
Co skryva web ICM - plakat 2014.pdf545.47 KB

Evropská unie v otázkách 7

Městské evropské informační středisko Prostějov při ICM Prostějov ve spolupráci s EUROPE DIRECT Olomouc vyhlašuje 7. ročník internetové soutěže

Evropská unie v otázkách

Soutěž probíhá od 1. dubna do 6. května 2014.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně). V každém z pěti soutěžních kol na vás bude na našich internetových stránkách čekat trojice připravených otázek o Evropské unii a tématech, která se jí přímo či nepřímo týkají.

Soutěž je realizována Městským evropským informačním střediskem, které působí při ICM Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje a za podpory Statutárního města Olomouc a Europe Direct Olomouc.


Pravidla soutěže:

 • Soutěže se mohou zúčastnit žáci ZŠ a studenti SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně).
 • Soutěž probíhá v pěti samostatných kolech. Každé kolo začíná v úterý ve 12.00 hod. zveřejněním trojice soutěžních otázek na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) a končí následující úterý v 10.00 hod.
  Otázky prvního kola soutěže budou uveřejněny v úterý 1. dubna 2014.
  Poslední, páté kolo začíná 29. dubna 2014 a bude ukončeno 6. května 2014.
 • Odpovědi na soutěžní otázky zasílají soutěžící na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz
 • E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: "EU v otázkách 7" - soutěžní kolo č. ...
 • Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace soutěže včetně jejich zveřejnění v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 • Po každém kole bude ze správných odpovědí vylosován jeden výherce - jméno výherce bude zveřejněno na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) v den, kdy bylo soutěžní kolo uzavřeno - cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • Po skončení 5. kola bude následně vylosován také výherce hlavní ceny - do tohoto losování postoupí všechny správné odpovědi ze všech pěti soutěžních kol - jméno výherce hlavní ceny bude zveřejněno v úterý 6. května 2014 po 12.00 hod. na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) - hlavní cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • V případě, že si výherce nebude moci cenu vyzvednout osobně, bude mu doručena na jím uvedenou adresu poštou.
 • Organizátor si vyhrazuje právo změnit podmínky soutěže nebo ji zrušit. Na výhru v soutěži není právní nárok.

Ceny:

Ceny v jednotlivých kolech tvoří hodnotné dárkové balíčky od partnera soutěže.

Výherci v jednotlivých kolech:

 1. Martin Kasal, Hrádek
 2. František Ženíšek, Jablonec nad Nisou
 3. Jakub Čech, Prostějov
 4. Filip Vyskočil, Plzeň
 5. Tereza Studeničová, Semice

Hlavní cena:

 • černý externí disk WD Elements Portable (1TB)

Výhercem hlavní ceny se stal Michal Novotný z Boleradic. Gratulujeme.

 

Ke stažení:

NáhledPřílohaVelikost
leták EU v otazkach 2014.pdf497.35 KB

Evropská unie v otázkách 7 - 1. kolo - uzavřeno

1. otázka

"Ourspace" je první digitální sociální síť pro mladé lidi, kde můžete vyjádřit své názory na politiku, společnost, ekonomiku a diskutovat o nich s politiky a svými vrstevníky po celé Evropě. Každý příspěvek je předán příslušným institucím EU odpovědným za záležitosti mladých lidí, tzn. příspěvky mladých lidí se dostávají k lidem s pravomocí rozhodovat.

Všechna diskusní témata (EU & Národních debat), která mladí lidé navrhují nebo se k nim přímo vyjadřují, jsou rozřazena do několika kategorií. Kolik je těchto kategorií a jak se jmenují?

Správná odpověď:

Kategorií s diskusními tématy je 11:

 1. Kriminalita
 2. Drogy a alkohol
 3. Ekonomická situace
 4. Vzdělání
 5. Zaměstnanost
 6. Životní prostředí
 7. Zdraví
 8. Lidská práva
 9. Inovace
 10. Politika
 11. Jiné

2. otázka

Těsně před volbami do Evropského parlamentu sejde několik tisíc mladých lidí na Evropském setkání mládeže ve Štrasburku. Od 9. do 11. května je pro ně přichystáno množství seminářů, diskusí a debat zaměřených na pět palčivých témat: nezaměstnanost mladých lidí, digitální revoluce, budoucnost EU, udržitelnost nebo evropské hodnoty.

Registrace na setkání je již uzavřena, ale zhruba 20 debat a seminářů bude možné sledovat v přímém přenosu na webových stránkách Evropského parlamentu a zapojit se do nich prostřednictvím sociálních médií.

Pod jakým hashtagem a na jakých sociálních sítích můžete oficiálně sledovat přípravu i novinky ze setkání?

Správná odpověď:

Oficiálně můžete sledovat přípravu i novinky ze setkání pod hashtagem #EYE2014, a to na Facebooku a Twitteru.

3. otázka

Pro rok 2015 obdržela Plzeň prestižní titul "Evropské hlavní město kultury". V logu, které si Plzeň k této příležitosti vybrala, je pět teček. Co symbolizují?

Správná odpověď:

Pět teček v logu Plzně symbolizuje hned 3 skutečnosti (všechny jsme uznali jako správné):

 1. Pět teček symbolizuje číslici 5 v letopočtu 2015
 2. Pět teček symbolizuje čtyři plzeňské řeky slévající se v jednu.
 3. Pět teček symbolizuje kostku domina.

Zajímavé odkazy:

Výherce 1. kola:

Do 1. kola přišlo celkem 7 odpovědí na soutěžní otázky. Ze správných odpovědí byl vylosován výherce 1. kola - Martin Kasal ze ZŠ Jižní předměstí Rokycany. Gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 7 - 2. kolo - uzavřeno

1. otázka

Vzdělávací projekt pro středoškolské a vysokoškolské studenty s názvem "Staň se na den tvůrcem evropské politiky!" organizuje v roce 2014 Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a sítí informačních středisek Europe Direct a Eurocenter. Prostřednictvím soutěžní simulace jednání Rady EU a Evropského parlamentu se účastníci stanou na jeden den evropskými politiky hájícími zájmy jednotlivých členských zemí a politických frakcí.

Jednodenní workshopy proběhnou v šesti českých a moravských městech. V kterých konkrétně?

Správná odpověď:

Workshopy se konají v Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Olomouci a v Praze.

2. otázka

Evropský parlament 3. dubna 2014 odhlasoval zrušení poplatků za roaming. Od kterého data bychom nejpozději měli platit za telefonování ze zahraničí domů stejně jako za volání doma?

Správná odpověď:

Od 15. prosince 2015.

3. otázka

Slavnostní vyhlášení vítězů ceny EU pro kulturní dědictví a předání ocenění Europa Nostra pro rok 2014 proběhne 5. května 2014 ve vídeňském Burgtheatru. Nominované projekty hodnotila odborná porota složená z nezávislých odborníků z celé Evropy, a to ve čtyřech kategoriích: památková péče; výzkum; mimořádný přínos; vzdělávání, odborná příprava a osvěta. Ze sto šedesáti nominovaných projektů z 30 zemí bylo vybráno 27 vítězů. Jeden z těchto projektů však může ještě získat v internetovém hlasování cenu veřejnosti. Do kdy toto hlasování bude probíhat?

Správná odpověď:

Hlasovat můžete do 22. dubna 2014.

 

Zajímavé odkazy:

Výherce 2. kola:

Do 2. kola přišlo celkem 8 odpovědí na soutěžní otázky. Z těch sprváných byl vylosován výherce 2. kola - Franišek Ženíšek ze Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Jablonec nad Nisou. Gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 7 - 3. kolo - uzavřeno

Oslavy 10. výročí vstupu ČR do Evropské unie už na mnoha místech začaly,
proto mu věnujeme i toto soutěžní kolo.

1. otázka

Občané ČR rozhodovali o vstupu ČR do EU v referendu, které proběhlo ve dnech 13.-14. června 2003. Na základě tohoto referenda se pak 1. května 2004 stala ČR členem EU. V jakém poměru (%) dopadlo toto hlasování?

Správná odpověď:

Pro přistoupení ČR do EU bylo 77,33 % zúčastněných voličů vůči 22,67 % odpůrcům členství. Volební účast dosáhla 55,21 %.

2. otázka

Hlavní oslavy 10. výročí vstupu ČR do EU proběhnou v Praze na Střeleckém ostrově ve dnech 29. a 30. dubna 2014. Na kolik scén (tzv. „stage“) se mohou návštěvníci tohoto Open Air Festivalu těšit, jak se budou jmenovat?

Správná odpověď:

Návštěvníci se mohou těšit na dvě scény: Hlavní (Main) stage a Kreativní Evropa (Creative Europe) stage

3. otázka

V Olomouckém kraji proběhne v rámci oslav hned několik akcí, např. beseda s poslanci Evropského parlamentu, Den Evropy nebo letní fotografická soutěž s názvem „Evropa 2004 a 2014“. Kdo je pořadatelem této fotografické soutěže?

Správná odpověď:

Letní fotografickou soutěž "Evropa 2004 a 2014" pořádají Eurocentrum Olomouc a Europe Direct Olomouc.

 

Zajímavé odkazy:

Výherce 3. kola:

Do 3. kola přišlo celkem 9 odpovědí na soutěžní otázky. Z těch sprváných byl vylosován výherce 3. kola - Jakub Čech z Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově. Gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 7 - 4. kolo - uzavřeno

Víte, že se blíží volby do Evropského parlamentu?
Právě proto také toto soutěžní kolo věnujeme těmto volbám.

1. otázka

Podle pravidel stanovených Lisabonskou smlouvou bude v letošních volbách zvoleno 751 poslanců Evropského parlamentu. Kolik křesel poslanců bude mít Česká republika a jak dlouhý bude jejich mandát?

Správná odpověď:

Českou republiku bude po volbách do Evropského parlamentu zastupovat 21 poslanců. Mandát poslanců Evropského parlamentu je pětiletý.

2. otázka

V některých členských státech EU mají občané volební povinnost. Které to jsou?

Správná odpověď:

Povinná volební účast je v těchto členských zemích: Belgie, Lucembursko, Kypr a Řecko.

3. otázka

V České republice proběhnou volby do Evropského parlamentu tradičně ve dvou dnech. Konkrétně 23. a 24. května 2014. V kterých dalších zemích budou v některém z těchto dnů také probíhat volby?

 

Správná odpověď:

23. května proběhnou volby do Evropského parlamentu ještě v Irsku a 24. května budou probíhat také na Slovensku, Maltě a v Lotyšsku.

 

Zajímavé odkazy:

Výherce 4. kola:

Do 4. kola přišlo celkem 7 odpovědí na soutěžní otázky. Ze sprváných odpovědí byl vylosován výherce 4. kola - Filip Vyskočil z 33. ZŠ Plzeň. Gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 7 - 5. kolo - uzavřeno

1. otázka

V roce 2014 si EU připomíná 10. výročí od největšího kola rozšíření, kdy do EU přistoupilo deset nových zemí. Perspektiva členství v EU je stále otevřená i pro další státy. Evropská komise proto vyhlásila literární soutěž s názvem "Co pro tebe znamená rozšíření EU?".

Kdo se do této soutěže může zapojit? (pozn. nestačí uvést pouze věk)

správná odpověď:

Do soutěže se mohou zapojit mladí lidí ve věku 15-25 let z členských států EU i zemí účastnících se procesu rozšíření (Albánie, Bosna a Hercegovina, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Černá Hora, Island, Kosovo, Srbsko a Turecko).

2. otázka

Všechny osoby s legálním pobytem v EU budou mít na základě nových pravidel, které 15. dubna 2014 schválil Evropský parlament, právo otevřít si tzv. základní platební účet. Toto právo by nemělo být nikomu odmítnuto na základě národnosti či místa trvalého bydliště. Dále by např. informace o poplatcích a úrokových sazbách měly být jasně formulované a v rámci EU standardizované. Aby však nová pravidla vstoupila v platnost, musí je ještě formálně schválit členské státy (Rada EU).

Jak dlouhou lhůtu pak budou mít členské státy na to, aby tato pravidla začlenila do vlastní legislativy?

správná odpověď:

Členské státy budou mít 24 měsíců na jejich provedení do vnitrostátních předpisů.

3. otázka

O vypracování Listiny základních práv EU rozhodla již 4. června 1999 Evropská rada. V roce 2000 byla Listina připojena ke Smlouvě z Nice, nicméně právní závaznost získala až poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, tj. 1. prosince 2009. Listina je členěna do 7 kapitol (tzv. hlav). Prvních šest kapitol pokrývá tematické okruhy základních lidských práv.

Do kterých tematických okruhů patří následující články z Listiny:

 • Právo nebýt souzen či trestně stíhán dvakrát za stejný trestný čin
 • Rodinný a profesionální život
 • Právo na život
 • Právo na vzdělání
 • Svoboda pohybu a pobytu
 • Práva dětí?

správná odpověď:

 • Právo nebýt souzen či trestně stíhán dvakrát za stejný trestný čin – Spravedlnost (Soudnictví)
 • Rodinný a profesionální život – Solidarita
 • Právo na život – Důstojnost
 • Právo na vzdělání – Svobody
 • Svoboda pohybu a pobytu – Občanství (Občanská práva)
 • Práva dětí – Rovnost

 

Zajímavé odkazy:

Výherce 5. kola:

Do 5. kola přišlo celkem 8 odpovědí na soutěžní otázky. Ze sprváných odpovědí byl vylosován výherce 5. kola - Tereza Studeničová ze Semic. Gratulujeme!

Básni s Íčkem

U příležitosti Světového dne poezie vyhlašuje ICM Prostějov soutěž

Básni s Íčkem

Jak na to:

Po celý týden (17.-21. března) zde vždy ve 12.00 hod. zveřejníme skupinu slov, která se musí ve vaší básničce objevit. Ladění básně i její styl bude zcela ve vaší režii. Hotové dílko zašlete do 23.59 hod. téhož dne na e-mail soutez zavináč icmprostejov.cz.

Následující den ve 12.00 hod. zveřejníme jméno vítěze termohrnku a nejpovedenější básničky. Vyhlášení pátečního výherce proběhne v pondělí 24. března, a to současně s vyhlášením nejlepšího autora, který získá karetní hru Mafie.

    

Pondělním výhercem termohrnku se stal Michal Bláha, gratulujeme!

Písemné testy na hlavu ospalou útočí,
studentovi se nejednou nadzvedne obočí.
Střídmá profesorka před opisováním jej hlídá,
vyděšený student pod lavicí svačinu svou svírá.
Když pak zvonek ukončí trápení,
student svačí, školou znavený.
Už jen sedí, hledí na své papuče,
proklínaje Dyka, Šrámka, Bezruče.
Zazvonil budík, byl to jen temný sen,
študák si oddychl, nový začal den.
široký úsměv se proměnil v kamennou zeď,
když zjistil, že dnes píše ze společenských věd.

Úterní výherce termohrnků máme dva, protože jsme nerozhodná porota :) Oběma gratulujeme!

 • Jana Morávková

Za starou vilou je krásná louka,
za letních nocí na ní vlažný větřík fouká,
a když máš štěstí tak v pravou chvíli,
na noční louce tančí krásné víly.
Já tančit neumím, jak medvěd se motám,
můj tanec se nehodí k vílám a notám.
Já takhle s krumpáčem vykopat díru,
chytím si medvěda-anebo vílu.
Snad chytit se podaří – zkuste mi fandit,
za teplých večerů chci s vílou randit.
A když chytím medvěda, tak se nic neděje,
za chladných večerů mě kožich zahřeje.

 • Jan Kovář

Po obědě, v břichu husu,
vezmu holku do cirkusu.
Medvěd prý tam skvěle tančí,
zábavu to jistě značí.
Po mně práci mohla chtít,
chtěla randit - má to mít.
Lepší cirkus s chlupáčem,
než lopotit se s krumpáčem.
Cestou domů vlažný vánek,
navodí nám sladký spánek.
Díky za to moje vílo,
dnešní den je tvoje dílo.

Středečním výhercem termohrnku se stává Alžběta Náglová, gratulujeme!

Celý víkend u facebooku,
nelahodí mému oku.
Je to vskutku, dámy, páni,
absolutní vyčerpání.

Všem lajkuju, píši, sdílím,
nevím jistě, zda se mýlím,
zda mám tomu všemu věřit,
rovným dílem všechny měřit.

Vygooglit si to jít musím,
pak se nad tím nad vším zhnusím,
je to vlastně celý směšný,
odhalí tě, tebe, všechny.

 V horní liště offline mačkám,
konečně se klidu dočkám.
Vždyť čeká mě přec tolik krás,
přátelé i slunce jas.

Ten freecoolín již nechci být,
života si chci užít.
Počítač už vypínám
a svůj zrak teď upírám,
na náš krásný český kraj,
je to blaho, je to ráj.

Daniel Navrátil prosil o zveřejnění své středeční básničky, ačkoli nezískal termohrnek, tak tady je:

Googluji každý den
nechodím skoro ani ven.
A když se vrátím ze školy
udělám si úkoly.

Hned nastartuju notebook
a zapínám facebook.
Hned si vypnu offline
a jsem okamžitě online.

Mnoho přátel lajkuje
a můj táta parkuje.
Víkend to je nejlepší
ale youtube je lepší.

Freecoolín to teda jsem
videa rozesílám všem.
Potom jdu zase spát
a o dalším dni si jen zdát.

Čtvrtečním výhercem termohrnku se stává Jakub Kadlec, gratulujeme!

Tož sme přešle, máš nás tade.
Včil se okaž, kamaráde.

Neuctiš nás erteplama
ani bochtó s oharkama,
me chcem neco masnyho. 

Pevny slovo, né plkačke,
ani hópaci šimlečke,
me chcem koňa vranyho.

Dež ož nésó žádny masa,
pivečko přenese chasa.
Pestvo dělat nebodem,
všechno snime a pudem.
Nemóňéte po vlasti,
Hanák, ten vás pohosti!

Pátečním výhercem termohrnku se stává Jaroslav Schmidt, gratulujeme!

Ukázková báseň v zkratce
podala mi informace
o ICM vtipné dílně…
Proto ptám se, celkem klidně:
Co by muselo se stát
aby ne již mladý kmet
mohl v soutěži překonat
nadšení Vás, poetů,
kteří stvoří, pravdu dím,
v osmi řádcích, v cukuletu
podle Járy Cimrmana
a b s o l u t n í   r ý m!
 

Výhercem karetní hry Marie se stává Dominik Valachovič se svojí poučnou baladou, gratulujeme!

Chlápek velký jako medvěd,
poté, co dojedl oběd,
zahnal žízeň čajem vlažným,
a potom výskokem mrštným,
vytratil se z restaurace,
za jídlo utrácet nechce.

Na to urychleně do práce uhání,
konec pauzy již ve vzduchu zavání.
Už z dálky zaslechne šéfovo volání,
že kvůli němu stagnuje kopání.

Tohle když slyší, tak krumpáč hned zvedá,
bez práce koláče nikdo mu nedá.
Denně je v zápřahu, výmluvy nehledá,
po šichtě s klidem k televizi usedá.

Když chvíli spočine, dostává chuť randit,
malá sváča předtím bude se však hodit.
Otevírá lednici a šunku v ní objeví,
jako dobrá v kombinaci s chlebem se mu jeví.
Jeho oči spočinuly též na kravském mléce,
ale datum expirace přehlédl už lehce.

Když dojí, tak nachystá se a jde za svou milou,
u ní doma políbí ji a nazve ji vílou.
Jindy by ta jejich schůzka probíhala hladce,
dneska jim však romantika vydrží jen krátce.

Ozvou se pazvuky, ty nejhorší na světě,
chlap, ten bleskově vystřelí k toaletě.
Dívčina kroutí jen nevěřícně hlavou,
pomalu zjišťuje, že to bude stravou.

Jaké z toho poučení vážení a drazí?
Snězte všechny potraviny dřív, než se vám zkazí!

 

Nejste právě spisovatelé, ale máte na básničky dobrou paměť? Zkuste naši soutěž na Facebooku!