Projekty

SBÍREJ-TONER.CZ

SBÍREJ-TONER.CZ je ekologicky zaměřený projekt organizovaný občanským sdružením AKTIPO a jeho hlavním partnerem, společností KMP, s cílem podpořit odběr prázdných tiskových kazet určených k renovaci.

Za hodnotu odebraných tiskových kazet poskytne firma KMP dar na vybraný dětský domov nebo ústav v jednotlivých krajích České republiky.

Jak se zapojit do projektu:Sbírej toner

Přihlaste se do projektu

Využijte on-line přihlašovací formulář.

Kontaktní údaje:
e-mail: info zavináč sbirej-toner.cz

Doručení sběrného boxu

Do 24 hodin po Vašem přihlášení Vám bude doručen zdarma požadovaný počet sběrných boxů. Sběrný box je kartonová krabice o rozměrech: 54x38x69 cm. Do sběrného boxu umístíte přibližně 20 tonerových nebo 120 inkoustových tiskových kazet. Samozřejmě můžete sbírat i do vlastních kartonových krabic.

Sbírejte vhodné prázdné tonery

Umístěte Váš sběrný box na dobře viditelné místo a upozorněte všechny ve Vaší organizaci, aby prázdné tonery, vhodné pro renovaci, ukládali pouze do sběrného boxu. Prázdné tonery před vhozením do sběrného boxu uložte do jakéhokoliv obalu, aby nebyly skladováním na sobě poničeny.

Vhodné jsou pouze originální tonery!

Odvoz naplněných sběrných boxů

Jakmile naplníte sběrný box, zažádejte o jeho vyzvednutí v sekci odvoz boxu nebo na telefonní lince 800 130 100. Nejpozději do 3 dnů bude box zdarma vyzvednut. Zároveň můžete vyžádat nový sběrný box pro další sbírání.
Pozor! Hmotnost plného boxu nesmí přesáhnout 50 kg (omezení dopravní firmy).

Vámi posbírané tonery budou předány k renovaci

Veškeré Vámi nasbírané tonery budou oceněny podle ceny v seznamu vhodných tonerů a jejich hodnota bude poukázána jako dar pro vybraný ústav mentálně postižených ve Vašem kraji.

Peníze budou poukázány jednotlivým ústavům

Veškeré finanční částky budou převedeny na účty jednotlivých ústavů jednorázově po ukončení sběrného roku. Sběrný rok vždy končí 31. října. Výsledné částky, předané jednotlivým ústavům, jsou uveřejněny na stránkách projektu http://sbirej-toner.cz

Sbírejte dále

Pokračujte ve sbírání, 7. sběrný rok končí 31. 10. 2015

Kontakt:

AKTIPO o.s.

Soběraz 50, Železnice, 507 13
e-mail: info zavináč sbirej-toner.cz
www stránky:
http://sbirej-toner.cz

 

zdroj: http://sbirej-toner.cz

Národní registr Studánek

Sdružení mladých ochránců přírody (www.smop.cz) založilo v roce 2008

Narodní registr pramenů a studánek
www.estudanky.cz

Hlavním cílem projektu je podchytit všechny veřejně přístupné zdroje vody na uzemí ČR. V registru je v této době přes 9400 zdrojů z celé republiky a i vaší zásluhou jich může být mnohem více.

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy.

Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,...), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení

Pokud chcete být informovaní o dění v registru, zaregistrujte se pro odběr novinek na hlavní stránce registru.

 

zdroj: www.estudanky.eu

ZmapujTo - bič na černé skládky

www.ZmapujTo.cz je ekologický projekt, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadu v České republice. Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím (aktuálně je mobilní aplikace dostupná pro systémy Android a iPhone), případně můžete skládku nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České republice zpřístupněním moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring. Nově máte možnost hlásit i přeplněné kontejnery a upozornit tak obec na to, aby je vyvezla.

Na stránkách www.ZmapujTo.cz najdete také přehlednou mapu skládek, kde si můžete prohlédnout, zda se nelegální skládka nenachází i ve Vašem okolí.

Zapojte se i vy!

www.ZmapujTo.cz

Vím proč

Fyzika není ani předmětem pro „vyvolené“ a šprty, ani předmětem mágů a kouzelníků. Není neproniknutelná, ani tajemná, a tak z ní není potřeba mít strach. Nevěříte?

Projekt „Vím proč“

vám to dokáže!

Žáci často považují fyziku za jeden z nejsložitějších předmětů a hodiny fyziky za ty nejnudnější. Přitom pochopit fyzikální zákonitosti nemusí být vůbec těžké. Každý fyzikální jev má své logické vysvětlení a ke všemu se dá skvěle předvést názorným pokusem. Objevte tedy fyziku prostřednictvím pokusů. Pokusy natočené jako krátká videa jsou tou nejjednodušší a zároveň nejzábavnější cestou, jak do tajů fyziky proniknout. Z domácího počítače, iPadu, či mobilu. Pokusy máte nadosah kdykoliv, kdekoliv, jakkoliv.

Učte se a bavte z videí natočených svými spolužáky – soutěž

I vy sami můžete spolu s autory projektu spoluvytvářet novou užitečnou fyzikální učebnici tím, že budete sami natáčet a posílat svá videa dokazující nebo vysvětlující fyzikální zákonitosti. Pokud videa zašlete od 1. 10. 2016 do 31. 3. 2017, můžete vyhrát atraktivní ceny. Pokud chcete nahrát video, musíte si nejprve založit svůj profil.

Ceny:

 • Autoři tří nejlepších videí vybraných porotou získají tablety.
 • Autoři videí oceněných veřejností získají exkurzi šitou na míru v některém z provozů společnosti ČEZ, a. s., a jejich tříd vstupenky do zábavního vědecko-technického parku.
 • Autor videa s největším počtem hlasů získá drobnou cenu v podobě dárkového balíčku od Skupiny ČEZ.

Garantem projektu i soutěže je společnost ČEZ, a. s.

Soutěžní video musí, mimo autorská práva, splňovat tyto podmínky:

 • soutěžní video musí zachycovat fyzikální pokus, tedy pokus, který dokumentuje působení fyzikálních zákonů, nebo video s vysvětlením učební látky fyziky;
 • max. délka soutěžního videa je 5 minut, doporučujeme však spíše délku 3 minuty;
 • soutěžní video neznázorňuje nebezpečný pokus, jehož napodobování by mohlo vést ke zranění osob či způsobení jakýchkoli škod.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ a probíhá v následujících kategoriích:

 1. soutěžní video žáků ZŠ vybrané odbornou porotou;
 2. soutěžní video žáků ZŠ vybrané veřejností;
 3. soutěžní video žáků SŠ vybrané odbornou porotou;
 4. soutěžní video žáků SŠ vybrané veřejností;
 5. nejpopulárnější video každého soutěžního měsíce s výjimkou března, které získá nejvíce hlasů veřejnosti v konkrétním měsíci.

Hlasování veřejnosti bude ukončeno dne 31. 3. 2017 a odborná porota zvolí výherce do 15. 5. 2017.

Podrobná pravidla najdete na stránkách projektu „Vím proč“.

 

Zdroj: www.vimproc.cz

Noc venku – Sleep out

Cílem akce je seznámit se s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova. Celá myšlenka pochází z Británie, kde probíhá paralelně několik akcí typu Noc venku.

Letos se akce koná v noci ze čtvrtka na pátek 24. listopadu 2016.

Vstupné tradičně tvoří trvanlivé potraviny (polévky, čaje, konzervy a podobně), ponožky či spodní prádlo, které budou použity v zimě v terénních programech pro lidi bez domova.

Noc venku Olomouc 2016

kdy: 24. listopadu 2016
kde:
Letní kino Olomouc, Pekární 26, Olomouc (mapa)
FB:
www.facebook.com/nocvenkuolomouc
FB událost:
www.facebook.com/events/1845844418970491/

Čtvrtý ročník olomoucké Noci venku se odehraje v areálu letního kina, kde nás opět podpoří vojáci z hranické posádky a rozablí tady svůj základní tábor. Doprovodný program tradičně zahájí divadelní uskupení O.LIVY, budou následovat přednášky v prostorách baru, koncerty ve velkém stanu a po celou dobu bude otevřena polní kuchyně.

Vstupným na akci jsou potraviny (instantní polévky, konzervy, cukr, čaj a podobně) nebo prostředky osobní hygieny v hodnotě 50 Kč, které spolupořádající organizace sociálních služeb pro osoby bez přístřeší využijí přes zimní „sezónu“ pro své klienty. Nejodvážnější účastníci akce mohou přespat pod širým nebem a ráno obdrží certifikát.

Pořádá: Socio.faktor, FF UPOL, Charita Olomouc, Město Olomouc

Doprovodný program:

 • 17:00 – Zahájení
 • 17:30 – O.LIVY Improshow
 • 18:30 – Kyófú
 • 20:00 – Jananas
 • 22:00 – Film pro spáče

 

Kde jinde můžete tento projekt podpořit?

Noc venku byla v České republice poprvé realizována v Ostravě 22. listopadu 2012. Po prvním ročníku získala tato iniciativa prestižní mezinárodní cenu Sozial Marie určenou pro sociálně inovativní projekty. Od roku 2013 se k Ostravě začala přidávat další česká města a Bratislava.

Další města zastoupená nějakou organizací nebo třeba jen týmem dobrovolníků se mohou přidat po podpisu partnerské smlouvy.

V případě zájmu o zapojení kontaktujte koordinátorku Noci venku Ostrava a kontaktní osobu pro všechna zapojená města Dominiku Najvert (dominika.najvert zavináč email.cz, 604 540 247)

 

zdroj: http://nocvenku.cz/

Věnuj mobil, věnuj počítač

Nezisková organizace ASEKOL s.r.o., organizuje od roku 2005 sběr a recyklaci výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport.

V rámci spolupráce organizacemi pracujícími s handicapovanými a dětmi z dětských domovů zaštiťují projekty

Kdo se může zapojit

 • Každý, kdo chce, aby byl jeho starý mobil ještě k užitku.

Jak poslat mobil

 • Napište si žádost o obálku.
 • Připravte telefon k odeslání - vymažte paměť telefonu, vyjměte SIM kartu a paměťovou kartu, baterii ponechte v telefonu.
 • Do doručené předplacené obálky vložte mobilní telefon spolu s vyplněným anketním lístkem - tím se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny.
 • Obálku bezplatně odešlete do společnosti ASEKOL.

Co se stane dál

V obálkách zaslané mobily procházejí kontrolou funkčnosti a čistěním a ASEKOL je následně daruje potřebným lidem - handicapovaným občanům a dětem z dětských domovů.

Zapojené organizace

Neopravitelné přístroje ASEKOL odevzdává k ekologickému zpracování – k recyklaci.

Každý měsíc losujeme z doručených a vyplněných lístků výherce dobíjecího kuponu do mobilního telefonu v hodnotě 500 Kč. Výherce bude uveřejněn do 15. dne následujícího měsíce.

 

Máte ve firmě vysloužilé počítače nebo notebooky? Chcete pomoci dětem z dětských domovů i životnímu prostředí? Zaregistrujte se do projektu Věnuj počítač a odevzdejte kompletní vysloužilé počítače a notebooky. 

Kdo se může zapojit

 • Firmy, které vyměňují celé počítačové sestavy.

Jak na to

 • Zaregistrujte se. Vaše registrace bude evidována do týdne.
 • Objednejte svoz vysloužilých počítačů a notebooků - objednání svozu je možné pro více než pět kusů kompletních počítačů. S počítači odvezeme i monitory a případně další drobná elektrozařízení.
  Odvoz bude uskutečněn do deseti dní po objednání.

Co se stane dál

Počítače a notebooky procházejí kontrolou funkčnosti, jsou repasovány, vymazány (bude použita technologie Secure Data Destruction), a následně předány novým uživatelům – dětem z dětských domovů.

Neopravitelná zařízení odevzdává společnost ASEKOL k ekologickému zpracování – recyklaci.

 

Kontakt:

ASEKOL s.r.o.

Československého exilu 2062/8
143 00 Praha 4 - Modřany
e-mail:
venujmobil zavináč asekol.cz
e-mail: venujpocitac zavináč asekol.cz
www stránky: www.asekol.cz, www.venujmobil.cz, www.venujpocitac.cz

Archiv

2014

Dětský čin roku

Dobrým skutkem je každý dětský čin, který byl vykonán s dobrým úmyslem a přinesl pozitivní hodnotu. Nejsou to jen velké činy, ale i každodenní drobné skutky.

Chovat se slušně, pomáhat bližním, zapomenout na lhostejnost k osudu jiných. Zdá se to naprosto samozřejmé, jenže přesto tomu tak stále ještě není. Právě proto se zrodil charitativní projekt Dětský čin roku.

Organizátorem akce, která si již za dobu své existence získala podporu významných institucí, sympatie veřejnosti i mediální pozornost, je nadační fond Dětský čin roku založený na podzim 2005 z iniciativy společnosti Whirlpool CR.

Dětský čin roku podporuje děti v konání dobra. Jednak mapuje, kolik statečných činů přes svůj věk vykonaly a stále konají, jednak je nabádá, aby o takových skutcích mluvily a tím jejich hodnotu posílily.

Zapojit se mohou děti, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost, všimly si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořily. Každým takovým činem dokazují, jak jsou dobro a lidskost pro život důležité a nezbytné.

Víte o někom, kdo by si tuto cenu zasloužil?

Do soutěže se můžete zapojit tak, že vyplníte formulář Chci vložit příběh, který najdete na stránkách www.detskycinroku.cz. Všechny zaslané příběhy budou také automaticky zařazeny do projektu Dětský čin roku, který vyvrcholí v prosinci. Důležité je to, že hrdinou může být nejen ten, kdo zachránil někomu život, ale i ten, kdo vymyslel nějaký skvělý nápad, podnikl s kamarády výpravu za záchranou zvířete, nebo pomohl někomu z okolí.

Kategorie příběhů

 • K1 - Záchrana lidského života
 • K2 - Pomoc v rodině
 • K3 - Pomoc jiným dětem
 • K4 - Pomoc ostatním
 • K5 - Pomoc přírodě
 • K6 - Dobrý nápad
 • K7 - Pomoc na netu

Pravidla Dětského činu roku

 • do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií s českou státní příslušností a plynulým psaným i mluveným projevem v českém jazyce
 • pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší!)
 • mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti
 • do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)
 • skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené
 • pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku
 • příspěvky musí být odesílány s vědomím rodičů a školy nebo ústavu ustaveném za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmového spolku nebo spolku, který děti navštěvují
 • nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, obecně prospěšná instituce, občanské sdružení nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky
 • účastí v soutěži a v projektu Dětský čin roku souhlasím se související medializací
 • ... a to vše do 30. září 2014

Vítězové jednotlivých kategorií Dětského činu roku 2014 samozřejmě získají řadu hodnotných dárků při slavnostním vyhlášení 4. prosince 2014 na Staroměstské radnici v Praze.

Více informací o projektu Dětský čin roku a letní soutěži najdete na www.detskycinroku.cz.

Zdroj: www.adam.cz, www.detskycinroku.cz

Kola pro Afriku

Začátkem roku 2012 začal v České republice charitativní projekt

Kola pro Afriku

Projekt se opírá o zkušenosti spoluzakladatelů společnosti Kola pro Afriku o.p.s. Richarda Gazdy a Romana Posoldy a je inspirována charitativní organizací Jole Rider a hnutím Bicycles for Humanity.

Cílem projektu je přiblížit africké děti udržitelnou cestou do škol. Udržitelným dopravním prostředkem pro Afriku je jízdní kolo.

Jakou cestou chce projekt pomoci?:

 • sběr opotřebovaných jízdních kol od dárců z české veřejnosti (nejlépe širokoplášťových, např. horských kol);
 • sběr nových nebo nepotřebných, ale funkčních náhradních dílů a kolařského nářadí;
 • spolupráce s anglickou organizací Jole Rider na výukovém programu pro místní servisní techniky v africké zemi (zajištění udržitelnosti poskytnuté pomoci);
 • provozování charitativních obchodů v ČR přinášející svobodné finance, zejména pro transport darovaných kol do africké země, do škol, které kola přerozdělují dětem, dle dohodnutých kritérií.

Aktivity společnosti Kola pro Afriku o.p.s. jsou založeny na dárcovství a dobrovolnictví.

Sběrná místa - Olomoucký kraj

 • Přerov
  ANKUSPORT
  , Sokolská 28, Přerov, Jaroslav Janků, kontakt pro sběr kol: 603 467 274, Po - Pá 9:00-18:00, So - 9:00-12:00
 • Lipová lázně
  AutoCamping Bobrovník, Lipová lázně 648, Lipová lázně, Daniela Nogová, kontakt pro sběr kol: 584 411 145, Po - Pá 10:00 - 12:00, 14:00 - 16:00
 • Supíkovice
  Základní škola, Supíkovice 129, Supíkovice, Mgr. Michala Malaníková,kontakt pro sběr kol: 732 930 006, Po - Pá 7:30 - 13:00
 • Kojetín
  Alena Šálková, Družstevní 1364, Kojetín I-Město  ), kontakt pro sběr kol: 581 275 005 - Út, St, Čt, Pá: 7:30-12:30, 13:00-17:00 hod., So: 8:00-12:00 hod.

Aktuální seznam sběrných míst najdete na stránkách www.kolaproafriku.cz.

Sběrné místo by mělo být ve všech aktivních městech, ve větších městech např. v Ostravě, očekáváme sběrných míst několik, tak aby byla místa lehce dostupná lidem, kteří se rozhodnou své kolo darovat. Sběrným místem může být např. garáž, nebo jakýkoliv jiný nevyužívaný prostor, který pojme přibližně 30 až 50 jízdních kol.

Centrální sklad by měl být místem, které bude shromažďovat darovaná kola ze sběrných míst. Měl by být poblíž velkých sběrných měst a měl by pojmout přibližně 200 darovaných kol a také by v těchto prostorách mělo byt místo, kde se bude s koly pracovat – třídění, demontáž, opravy (kola přímo do Afriky, k lehké opravě či zkompletování, nebo k odeslání do věznic k repasování). Prostory centrálního skladu by měly být dostupné lidem, kteří se jako dobrovolníci rozhodnou přijet a nabídnou svou pomoc. Jedná se spíše o technickou budovu či prostor, nebo velkou dílnu. Snad jen měl by být světlý se sociálním zázemí.

Máte-li možnost nabídnout své prostory jako sběrné místo pro vaši lokalitu, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

Charitativní obchod

Charitativní obchod je zamýšlen neziskovou organizací jako hlavní finanční pilíř. Takový obchod po vzoru anglických "charity shops" umí přinést nemalé tzv. svobodné finance (první charitativní obchod na severu Moravy je tzv. Žebříkův obchod v Ostravě, který svým prodejem financuje opravu stacionáře pro lidi s postižením). Prodejné může být cokoliv darované a již nepotřebné, ale stále v dobrém stavu (např. cokoliv z domácností, oblečení, knihy, dle prostor i nábytek, elektronika, ...). V obchodě pracují dobrovolníci. Velikost obchodu by měla být přibližně 50 až 70 m², bylo by užitečné, pokud by prostor pro charitativní obchod mohl mít jednu menší místnost pro třídění a skladovaní darovaných věcí, než se dostanou do prodeje a také sociální zázemí. Charitativní obchod by měl být dostupný svou polohou ve městě. Charitativní obchod je také propagací charitativní organizace a všech jejich aktivit. Tento typ obchodu je ideálním místem pro dobrovolnictví.

Máte-li možnost nabídnout své prostory jako charitativní obchod ve vaší lokalitě, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

Kontakt na spoluzakladatele projektu:

Roman Posolda
tel.: 605 418 456
e-mail: roman.posolda zavináč kolaproafriku.cz

Richard Gazda
tel.: 774 344 922
e-mail: richard.gazda zavináč kolaproafriku.cz

Kola pro Afriku o.p.s. - kancelář
Závodní 101
700 30 Ostrava - Zábřeh

e-mail: info zavináč kolaproafriku.cz

Webové stránky projektu: www.kolaproafriku.cz

Přines padesátník!

Sběrná místa v Olomouckém kraji:

Olomouc a okolí:

 • Dětská galerie na Dětské klinice FN (I. P. Pavlova 185/6, Olomouc - mapa)
 • Bufet Omega v areálu FN (I. P. Pavlova 185/6, Olomouc - mapa)
 • Okresní knihovna nám. Republiky (nám. Republiky 1, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Brněnská ul. (Brněnská 80-82, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Holice (Náves Svobody 38/41, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Jungmannova ul. (Jungmannova 25, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Neředín (Tererovo nám. 920/2, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Nové Sady (Peškova 1, Olomouc - mapa)
 • Knihovna Tabulový Vrch (Karafiátová 294/6, Olomouc-Neředín - mapa)
 • Knihovna Bohuňovice (6. května 617, Bohuňovice - mapa)
 • kosmetika Eva Šindelářová (Střední novosadská 89/47, Olomouc - mapa)
 • Lege Artis - fyzioterapie pí Ulrichové (Litovelská 118/12, Nová Ulice, Olomouc - mapa)
 • Papirnictví Vejmolová, OD Senimo (Pasteurova 10, Olomouc - mapa)
 • Salon zdraví - kosmetika Eva Kimlová (Kischova 240/10, Olomouc-Povel - mapa)
 • Hair Style - kadeřnictví (17.listopadu 58, Olomouc - mapa)
 • Školní jídelna Holečkova ul. (Holečkova 10, Olomouc - mapa)
 • Školní jídelna Rooseveltova ul. (Rooseveltova 103, Olomouc - mapa)
 • Školní jídelna Schweitzerova ul. (Schweitzerova 228/12, Olomouc-Povel - mapa)
 • Školní jídelna Střední novosadská (Střední novosadská 143/50, Olomouc - mapa)

Prostějov a okolí:

 • Vinotéka u Kašubů (Kravařova 123/1, Prostějov - mapa)
 • Linaplast Kraslice na Hané (Sportovní 313, Kralice na Hané - mapa)

Přerov a okolí:

 • Městská knihovna (Žerotínovo nám. 211/36, Přerov - mapa)
 • Obecní knihovna Radslavice u Přerova (Školní 5, Radslavice - mapa)
 • Studio IF Tovačov (Olomoucká 126, Tovačov - mapa)

Šumperk a okolí:

 • Městská knihovna (17. listopadu 6, Šumperk - mapa)
 • Pojišťovna - vestibul ul. G. Svobody (Gen. Svobody 38, Šumperk - mapa)

Jeseník a okolí:

 • Obecní knihovna Lipová Lázně (Lipová-lázně 396 - mapa)
 • Elektro-Drogerie Halamka Mikulovice (Hlucholazská 41, Mikulovice - mapa)

 

zdroj: www.sancecz.org

Knihy bez DPH

23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO

Světovým dnem knihy a autorských práv

Toto datum je pro literaturu symbolické, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Saavedra a William Shakespeare. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimir Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

Je proto zcela přirozené, že světová organizace UNESCO vyhlásila právě tento den Světovým dnem knihy a autorských práv. Má povzbudit každého, především pak mladé lidi k tomu, aby objevili radost a požitek z četby, ale také obnovit a zvýšit respekt k těm, kteří přispěli značnou měrou k sociálnímu a kulturnímu rozvoji humanity.

Prvotní nápad slavit tento den má svůj původ ve španělské Katalanii. 23. dubna se zde oslavuje svatý Jiří a daruje se růže každému, kdo si koupí knihu. Tento den se v Katalánsku prodá téměř poloviny ročního prodeje knih a rozdá se na 4 miliony růží.

Světový den knihy a autorských práv se slaví pravidelně od roku 1995 ve více než 100 zemích světa všech kontinentů. Tradičními partnery akcí pořádaných při této příležitosti jsou spisovatelé, učitelé, školy, knihovny, masmédia a další veřejné a soukromé instituce.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů spolu se všemi významnými subjekty knižního trhu letos tento den slaví akcí s názvem

23. 4. 2014 – KNIHY bez DPH

Tento den budou knihy v knihkupectvích ke koupi o 15 % levněji.

Cílem kampaně je podpořit snahu této vládní koalice zařadit knihy do nově vytvořené třetí, snížené sazby DPH. Jedná se proto o pozitivní kampaň s cílem odůvodnit veřejnosti, politikům i médiím, proč si knihy opravdu nižší DPH zaslouží. Zároveň je to příležitost otevřít i širší debatu o poslání knih a čtení v současném světě.

Knihkupectví v Prostějově zapojená do kampaně:

 • BETA s.r.o. Prostějov (www.dobrovsky.cz)
  Dukelská brána 25/7, Prostějov
  OD Zlatá Brána
 • Knihkupectví Taberyová Gabriela
  Svatoplukova 28, Prostějov
 • Knihkupectví U radnice
  T. G. Masaryka 125/15, Prostějov

Všechna zapojená knihkupectví najdete na www.knihybezdph.cz/knihkupectvi-kampan.

 

zdroj: www.skipcr.czwww.knihybezdph.cz

Dnes jím jako IND

Březnová kampaň

Dnes jím jako ...

bude probíhat již popáté. Zvláštností letošního ročníku je jeho speciální zaměření na základní a střední školy po celé České republice.Do kampaně se bude moci zapojit celá škola nebo samostatné třídy.

Po celý březen, kdy kampaň probíhá, se budou žáci pomocí výukových materiálů dozvídat více o Indii - geografii, historii, kultuře či sociální problematice. Přidanou hodnotou budou osobní svědectví salesiánských dobrovolníků, kteří v Indii přes projekt Adopce nablízko "odsloužili" dohromady již 17 let, dále tématické hry, fotogalerie, indický jídelníček a jiné.

Letošní téma: INDIE

Cílová skupina: základní a střední školy po celé ČR

Datum realizace: 1.-31. 3. 2014

Registrace škol: 1. 1. - 28. 2. 2014 (registrační formulář)

Pravidla a postup pro zapojení

 • SADBA pro školy připraví výukové materiály o Indii. Materiály jsou dělané zábavnou formu, jejich součástí budou recepty na indická jídla, tématické hry, fotografie (od našich dobrovolníků z Indie) i praktické informace.
 • Od 1. 1. do 28. 2. 2014 probíhá registrace škol do projektu.
 • Od 1. 3. do 31. 3. 2014 se bude třída zaměřovat na Indii - například 1 či 2 hodiny týdně věnují geografii, historii, kulturním zvyklostem či sociálním problémům. Materiály k tématu budou ke stažení od 1. 2. 2014 na www.adopcenablizko.cz.
 • Kampaň vyvrcholí tím, že si škola/třída vybere jeden den, kdy bude jíst podle indického jídelníčku (ke stažení na webu od 1. 2. 2014). Své zážitky budou moci školáci sdílet přes Facebook, jako každý rok.
 • Škola/třída bude mít kasičku, kam dá na konci měsíce peníze, které ušetří tím, že bude jíst jako Ind. Za žáka to bude symbolických 100 Kč. Vybrané peníze poputují na podporu projektu Adopce nablízko (na žádost školy/třídy můžou jít přímo na podporu dobrovolníka, který se na pomoc ve vybrané zemi připravuje).

V rámci kampaně bude probíhat i soutěž. Třída, která vybere v rámci školy nejvíce peněz, získá dar. Nejvíce odměněna bude třída, která vybere nejvíce peněz z celé České republiky.

Proč by do toho měla vaše škola jít?

 • zábavná forma vzdělávání (výukové materiály o Indii budou vypracovány skupinou učitelů majících zkušenosti i s dobrovolnictvím v rozvojových zemích)
 • podpora dobré věci
 • informace z první ruky a kulinářské zážitky
 • soutěž o hodnotné ceny
 • možnost uvědomit si, jak se máme dobře
 • vzbudit zájem o rozvojovou problematiku a dobrovolnictví

Realizátor projektu:

Salesiánská asociace Dona Boska, o. s. (SADBA)
Iveta Pešatová
tel.: 734 795 623
e-mail: iveta.pesatova zavináč sadba.org

Více informací najdete na www.adopcenablizko.cz

2013

Jsme stejná krevní skupina!

V roce 2010 spustil Vodafone projekt

U příležitosti svých desátých narozenin se v rámci netradičních oslav rozhodl propagovat bezplatné dárcovství krve. Krev nejprve darovaly stovky zaměstnanců včetně generální ředitelky Muriel Anton a také zástupci dodavatelů. Poté Vodafone propagoval dárcovství krve prostřednictvím celonárodní kampaně v médiích, zřízením webu www.darujem.cz, kde lidé najdou informace o odběrných místech, edukativní videa a zajímavosti o dárcovství.

V roce 2011 získal projekt Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí. Exkluzivním partnerem projektu je od roku 2012 Český červený kříž.

I vy můžete být jeho součástí. Stačí do toho jít s námi:

 • Zaregistrujte se jako dárce. Budou vám tak chodit připomenutí před dalším odběrem. Budete moct sledovat zajímavá čísla o ostatních dárcích.
 • Staňte se fanouškem svojí krevní skupiny na Facebooku a uvidíte, kdo z vašich kamarádů je stejná krevní skupina jako vy.
 • Přidejte si svou kapku do profilové fotky, nebo do Krevní mapy, ať kažký vidí, co a kde darujete.
 • Zjistěte mnoho zajímavých informací a čísel o krvi.
 • Najděte si nejbližší transfúzní stanici, ať nechodíte daleko.
 • Podívejte se na krevní filmy s krevními vtipy.

Proč darovat?

 • Pomáháte zachraňovat životy – pomáháte potřebným
 • Budete mít super pocit
 • Když budete pravidelným dárcem, jsou pro vás připravena různá ocenění
 • Není to nic těžkého, ani strašného – darovat zvládne skoro každý
 • A hlavně, třeba to jednou budete taky potřebovat

Nejbližší transfuzní stanice

Nemocnice Prostějov (www.nempv.cz/oddeleni/transfuzni-stanice.html)

Transfuzní stanice se nachází ve 2. patře budovy polikliniky v ulici Mathonova (mapa).
telefon:
582 315 210
e-mail:
transfuzka zavináč nempv.cz

Kdy přijít k odběru?

 • Odběry plné krve - pondělí, úterý a čtvrtek 6.00 – 8.00
 • Odběry krevní plazmy - úterý, středa, čtvrtek a pátek od 9.00 - pouze objednaní dárci dle hodiny objednání
 • Odběry autotransfuzí - pondělí 9.00 – 10.00 – nutné objednání předem

K odběrům se objednávejte na telefonním čísle 582 315 210 nejlépe 14 dní před požadovaným termínem odběru /u autotransfuzí měsíc předem/. V případě neobjednaného odběru je nutno se přesvědčit, zda nebyl odběrový den v tomto termínu z nějakého důvodu (např. sanitární den, nadměrné zásoby přípravků) zrušen nebo přesunut viz. aktuality pro dárce.

Český červený kříž

Miličova 3, Prostějov, 79724
telefon: 723 005 411
e-mail: prostejov zavináč cervenykriz.eu

Každého čtvrt roku (březen, červen, září, prosinec) pořádá Český červený kříž Prostějov akci Daruj krev s ODS ČČK Prostějov - darování krve pro prvodárce.

 

zdroj: www.vodafone.cz, www.darujem.cz

Projekt „Dobrovolnictví ve střední, východní a západní Evropě: Cesta k zaměstnanosti“

Tmelník (organizace pro mladé aktivní lidi) je součástí projektu nazvaného „Dobrovolnictví ve střední, východní a západní Evropě: Cesta k zaměstnanosti“ (VAPE – Volunteering in Central, East and West Europe: A Pathway to Employment), který má pomoci prozkoumat téma dobrovolnictví jako cestu k zaměstnanosti a zlepšit image dobrovolnictví v partnerských zemích.

Projekt je zaměřen na výměnu vzdělávácích metod a podporu evropské spolupráce v oblasti dobrovolnictví mezi organizacemi z Nizozemí, Rumunska, Polska, Velké Británie, Finska, Švédska, Německa, Rakouska a České republiky. Aktivity tohoto projektu jsou uskutečňovány v rámci evropského programu Grundtvig, který vytváří společně s programy Comenius, Leonardo da Vinci a Erasmus Program celoživotního učení.

V rámci projektu je naplánováno šest seminářů, které se budou realizovat v letech 2012-2014 a které pomohou k výměně zkušeností pomocí příkladů dobré praxe, postupů a metod při práci s dobrovolníky s důrazem na otázku, jak motivovat občany k dobrovolnictví.

Od února 2013 partneři projektu produkují dvouměsíční newsletter. V newsletteru najdete zprávy ze seminářů a krátké prezentace na téma dobrovolnictví v různých evropských zemích.

Veškeré informace o projektu jsou dostupné na webových stránkách projektu http://vape.yes-forum.eu/home/.

Newslettery:

Běháme pro děti - Na Den dobrovolníkem

Propojujeme neziskovky a širokou veřejnost pomocí jednodenních dobrovolnických akcí.

                                                .

Běháme pro děti - Na Den dobrovolníkem


 

Je tu další akce s Na Den – 3.9.2017!

Tentokrát se na jeden den můžete stát dobrovolníkem v neziskovce Dejme dětem šanci s organizací sportovního dne Běhám pro děti, jehož výtěžek poputuje na pomoc dětem z dětských domovů, a to hlavně při jejich vstupu do samostatného života.

Na Den pomáhá na akci se zajištěním sportovních aktivit. Pro dobrovolníky bude připraveno hned několik různých aktivit, ze kterých si budeš moci vybrat tu pro tebe nejlákavější – kontrola lístků, pomoc na sportovních stanovištích a při běžeckém závodu, hraní si s dětmi v dětském koutu či výpomoc v backstage.

Na akci se přihlašujte zde

 

zdroj: www.na-den.cz

Evropský sbor solidarity

Evropský sbor solidarity je nová iniciativa Evropské unie, která mladým lidem umožní působit jako dobrovolník nebo pracovat v rámci projektu ve prospěch místních komunit v celé Evropě. První účastníci by se do projektů mohli začít zapojovat od června 2017.

Kdo se může do evropského sboru solidarity zapojit?

Mladí lidé od 17 (na projekt mohou odjet až po dosažení 18 let) do 30 let, kteří

 • jsou občany některé ze zemí EU (či Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Turecka,) popř. tam mají trvalé bydliště;
 • souhlasí s posláním a zásadami evropského sboru solidarity a budou je dále prosazovat.

A jak na to?

Mladí lidé, kteří se do projektu zaregistrují, budou zařazeni do mezinárodní databáze, ve které budou zapojené organizace vyhledávat účastníky do svých projektů. Poté, co je organizace kontaktují, mohou se do projektu zapojit (nebo účast odmítnout).

Do jakých projektů se mohu zapojit?

Projekty evropského sboru solidarity se budou týkat širokého spektra témat, ale jejich společným jmenovatelem pro ně vždy bude plnění poslání sboru evropské solidarity a souvisejících zásad. Může jít například o:

 • Pomoc při obnově školy nebo komunitního centra, které byly zničeny při zemětřesení
 • Poskytování podpory nově příchozím žadatelům o azyl
 • Odklízení vegetace z lesů v rámci prevence lesních požárů
 • Práce se zdravotně postiženými osobami v komunitním centru

Aktivity evropského sboru solidarity tvoří dvě vzájemně se doplňující složky:

 • dobrovolnická činnost

Nabízí mladým lidem příležitost pracovat v zahraničí na plný úvazek jako dobrovolník po dobu dvou až dvanácti měsíců. Staví na Evropské dobrovolné služby (součástí programu Erasmus+) a na jiných programech financování EU.

Dobrovolníci za práci nedostávají plat. V závislosti na typu programu financování EU ale obdrží zpravidla podporu na cestu do místa výkonu činnosti a zpět, dále ubytování, stravu, zdravotní pojištění a malé kapesné na pokrytí každodenních životních nákladů.

 • profesní činnost

Má mladým lidem poskytnout příležitost najít zaměstnání, stáž či učňovskou přípravu v celé řadě odvětví, která se do solidarity zapojují a která hledají vysoce motivované mladé lidi se sociálním cítěním. Profesní složka bude zaváděna postupně prostřednictvím partnerství s veřejnými orgány, nevládními organizacemi i komerčními organizacemi činnými v této oblasti.

Účastníkům bude jim vyplácena mzda, ze které by obvykle měli být schopni pokrýt své každodenní životní náklady a ubytování. Budou se na ně také vztahovat pracovněprávní předpisy země, kde budou zaměstnáni.

Účastníci sboru, kteří budou působit jako stážisté nebo v rámci učňovské přípravy, uzavřou pracovní smlouvu a obvykle obdrží denní příspěvek na pokrytí životních nákladů.

Zapojené organizace

Evropský sbor solidarity sdružuje široké spektrum organizací – vládní i nevládní organizace a podniky, orgány místní samosprávy všech velikostí, které realizují projekty souvisejících se solidaritou. Každá organizace musí být před první projektem akreditována a projít kontrolou (organizace, které jsou již registrovány u Evropské dobrovolné služby, jsou v zásadě schváleny automaticky).

Evropská komise bude průběžně zveřejňovat oznámení, že přijímá návrhy různých typů projektů pro činnost evropského sboru solidarity. Tyto projekty musí být v souladu s posláním a zásadami sboru.

Kde najdu další informace o evropském sboru solidarity?

 

zdroj: http://europa.eu/youth/solidarity_cs; http://euractiv.cz;

Férová snídaně

Světový den pro fair trade (World fair trade day) se již jedenáctým rokem slaví vždy druhou květnovou sobotu. Tento den není jen oslavou spravedlivějšího způsobu obchodování, je také výzvou po odpovědné a udržitelné spotřebě obecně.

Do oslav se zapojuje, mimo jednotlivců, přes 70 zemí a nejvýznamnější akcí na oslavu fair trade v České republice je již několik let happening Férová snídaně:

Sejděte se v parku, na nábřeží nebo na náměstí ve svém městě se známými, sousedy, kamarády nebo rodinou a společně posnídejte fairtradové a lokální suroviny.

Dejte najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby vůbec - a to příjemnou společnou snídaní, která bude signálem, že nám nejsou lhostejné podmínky, za jakých se produkuje a obchoduje zboží, které běžně spotřebováváme.

Letošní snídaně připadá na sobotu 13. května 2017.

Férová snídaně NaZemi je piknikový happening, na kterém místní fanoušci fair trade společně posnídají na veřejném místě, aby netradičním způsobem oslavili Světový den pro fair trade. Účastníci si na snídani přináší vlastní dobroty, ať už fairtradové (káva, čaj, buchty z fairtradových surovin) nebo lokální (sýry, med, zelenina) - inspirovat se můžete i z férových receptů. Můžete snídat na dekách v parku, u stolu na náměstí nebo na jiném oblíbeném a veřejně přístupném místě, doporučujeme vzít si s sebou i hrneček a talířek. Určitě se najde někdo, kdo se s vámi bude chtít podělit o svoje výtvory!

Celorepublikovou akci koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi, která se zabývá podporou fair trade, vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. Dalšími organizátory jsou jednotlivci i neziskové organizace, kteří se ujali pořádání snídaní ve městech po celé České republice.

Férová snídaně Prostějov

Tradičně s celým světem snídají i Prostějované, aby podpořili fair trade, a to v parčíku u knihovny. Přineste si piknikovou deku a nějakou fair trade nebo regionální dobrotu, upečte férovou buchtu, domácí chleba, přijďte se pochlubit se svou marmeládou a ochutnat dobroty někoho jiného. Férový čaj, kafe, kakao a čtivo dodáme. Když bude pršet, schováme se do knihovny.

Mrkněte na akci na stránky knihovny knihovnapv.webnode.cz.

Nehodí se vám snídaně v Prostějově? Podívejte se, kam to máte blíž na www.ferovasnidane.cz.

 

Co je to vlastně Fair trade...

Způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů, řemeslníků i zaměstnanců z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je založen na vytvoření partnerství mezi producentem na straně jedné a spotřebitelem na straně druhé.

Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z chudoby, žít důstojný život a plánovat svou budoucnost.

Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně se zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě.

Koupí výrobků s označením fair trade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří jej vyrobili a zároveň dáváte svůj hlas jinému, spravedlivějšímu, způsobu obchodu.

Jak se pozná fair trade?

 • podle ochranné modrozelené známky přímo na obalu (označují se jí především potraviny)
 • má logo fairtradové organizace, která jej dováží a která je členem WFTO (Světové fairtradové organizace).

Kde koupit fairtradové potraviny?

Podívejte se na stránky www.fairtrade.cz na seznam prodejních míst a najděte si obchod s fair trade ve vašem městě. Pokud víte o obchodě, který není v seznamu uveden, dejte nám prosím vědět. Chybějící místo rádi doplníme.

 

zdroj: www.ferovasnidane.cz; knihovnapv.webnode.cz; www.fairtrade.cz

Mlčení bolí

Kampaň Mlčení bolí (www.mlceniboli.cz) probíhá od června 2015 ve všech regionech České republiky. Hlavním cílem je rozbourat mýty a tabu kolem domácího a zviditelnit činnost intervenčních center ČR. Do kampaně se zapojila také řada známých osobností (svoji tvář jí propůjčili např. Jiří Bartoška, Jan Kačer, Pavel Anděl, Roman Šebrle, Bára Basiková, Ilona Svobodová, Nela Boudová a množí další). Stržením symbolické pásky z úst vybízejí veřejnost, aby se nebála o domácím násilí otevřeně mluvit.

Tento projekt zacílený na zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím profesní specializace spustila Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC).

Domácí násilí je velice závažný fenomén, o kterém by se nemělo mlčet! Oběti domácího násilí potřebují pomoc a podporu nejen svého okolí, ale i široké veřejnosti. Nebuďte lhostejní a připojte se ke kampani Mlčení bolí, je to snadné!

Součástí kampaně Mlčení bolí je také rozsáhlá výzva na sociálních sítích. Mlčení bolí vybízí lidi na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Youtube, aby vyjádřili svou podporu nasdílením vlastní fotografie s páskou přes pusu a hashtagem #mlceniboli.

Takže...

 1. Vyfotografujte se.
 2. Fotku sdílejte s hashtagem #mlceniboli.
 3. Nominujte 3 kamarády.

Vyslovte svůj nesouhlas s domácím násilím,
nebojte se promluvit a upozornit své okolí na to, že „mlčení bolí“.

Součástí projektu je rozsáhlý sociologický výzkum mezi odborníky a uživateli služeb určených ohroženým osobám, zaměřený na mapování možností řešení případů domácího násilí. APIC připravuje výukové aplikace určené pracovníkům institucí zainteresovaných na problému, chystá vydání populárně naučné knihy o domácím násilí v České republice.

 

Prvním krokem z domácího násilí může být:

 • telefonát na některou z linek důvěry
 • telefonát na nepřetržitou DONA linku na tel.: 2 51 51 13 13

Další místa odborné psychologické, sociální a právní pomoci:

 • Intervenční centra
 • Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy
 • Občanské poradny
 • Poradny Bílého kruhu bezpečí
 • Krizová centra psychosociální pomoci
 • Azylové domy

 

Kam pro radu nebo více informací:

Na kole jen s přilbou

Nejvážnějšími nehodami cyklistů jsou bezesporu ty, při kterých dojde k poranění hlavy. Proto se také projekt, na kterém spolupracuje organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. s Horskou službou ČR a dalšími partnery, jmenuje

Na kole jen s přilbou

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů, zejména těch se závažnými následky na zdraví. S jejich hlídkami se budete moci setkat od konce dubna do října po celé České republice, a to nejen v horských oblastech, ale i dalších destinacích atraktivních pro cykloturisty. Pozornost hlídek se zaměří především na problematiku povinné výbavy jízdního kola, alkoholu, viditelnosti cyklistů pro ostatní a samozřejmě používání cyklistických přileb.

Aktuální informace o projektu a o tom, kde můžete potkat cyklohlídky, najdete na webu www.nakolejensprilbou.cz.

Je vám víc jak 18 let? Můžete se také zapojit do soutěžního kvízu a vyhrát třeba horské kolo, cyklistickou přilbu, batoh apod. Soutěž trvá do 30. září 2018.

Kontakt na organizátory:

Tomáš Lindner
manažer projektu
tel.: 733 345 768
e-mail: tomas.lindner zavináč tymbezpecnosti.cz

www stránky: www.nakolejensprilbou.cz
FB: Tým silniční bezpečnosti

Obědy pro děti

Cílem projektu Obědy pro děti je pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách, které pro ně mohou být mnohdy jediným, pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče snaží situaci řešit. U každé žádosti o podporu posuzujeme, zda rodiče skutečně neposílají děti ve škole na obědy z finančních důvodů, úzce v tom spolupracujeme s řediteli a učiteli.

Na projektu spolupracujeme přímo se základními školy, popř. školními jídelnami, a to na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí.

Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.

Projekt Obědy pro děti není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem zajistit pravidelnou, vyváženou a teplou stravu, a omezuje vyčlenění z kolektivu svých spolužáků z finančních důvodů.

Chcete se také zapojit?

U dětí zapojených do projektu chráníme jejich identitu, proto pokud se chcete stát donátorem, podpořte projekt jako celek. Stačí zvolit částku a odeslat ji na náš transparentní účet 888555999/5500.

Váháte, kolik přispět? Jen pro představu, náklady na jeden měsíc školních obědů jednoho žáka se pohybují dle našeho průzkumu v rozpětí 300 až 800 korun, podle regionu a konkrétní školy. Řekněme tedy, že průměrně jde o 500 korun měsíčně a jeden školní oběd vychází na 25 korun.

 

Projekt Obědy pro děti je jedním z projektů obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., která pomáhá ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, nedokáží ji vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů.

Detailnější informace o projektu najdete na www.obedyprodeti.cz

 

Projekt zaštiťuje:

WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.

Vlastislavova 152/4, 140 00 Praha 4
telefon:
222 269 840
e-mail:
info zavináč obedyprodeti.cz
www stránky:
www.obedyprodeti.cz, www.women-for-women.cz
Facebook:
www.facebook.com/obedyprodeti

Projekt Replay

Je to sice zábava, ale když jde do tuhého, jde o vážné věci. Máš před sebou celý život a start je důležitý. A dobrý start zaručuje

projekt Replay

Společnosti Podané ruce, do kterého se můžeš zapojit i v Prostějově.

Projekt Replay tě provede pěti zásadními kroky:

 • KICKSTARTER

Zkusíš strategickou hru, kdy tě čeká třeba příprava kulturní či sportovní akce, natáčení vlastního videoklipu a nácvik komunikace s úřady – fiktivní telefonáty s pracovníky, simulace pracovního pohovoru.

 • MINECRAFT

Při interaktivní prezentaci profesí si vyzkoušíš prakticky náplň jednotlivých povolání.

 • PATHFINDER

Dozvíš se, jak mít co nejvíce peněz, aby se ti nerozkutálely. Ale taky jak funguje úřad práce nebo jak je to s úvěry a půjčkami.

 • SKILLZONE

Co bys radši – pracovat hlavou nebo rukama? Jasný řád nebo improvizace? I to se o sobě dozvíš, obojí si na vlastní kůži vyzkoušíš.

 • FINAL TOURNAMENT

A je tady pohovor u zaměstnavatele. Už skutečný. Jestli chceš, připravíme tě na něj, nebo i doprovodíme.

Komu je projekt určen?

Konkrétní cílovou skupinou projektu jsou mladí lidé mezi 15–21 lety (v individuálních případech do 26 let) vyrůstající v chudých nebo nefunkčních rodinách a ohrožení sociálně patologickými jevy a sociálním vyloučením na území a v okolí Mohelnice, Zábřehu, Olomouce a Prostějova.

Všechny aktivity projektu jsou pro účastníky zdarma.

 

Zaujala tě hra? Další informace najdeš v letáčku (.pdf) a na níže uvedených kontaktech.

 

Kontakt:

Vladimír Zdražil (Olomouc/Prostějov)
tel.: 773 537 974
e-mail: zdrazil zavináč podaneruce.cz

Karolína Čechová (Mohelnice/Zábřeh)
tel.: 773 537 957
e-mail: cechova zavináč podaneruce.cz

www stránky: podaneruce.cz/projekty/replay/

Tvůj hlas může rozhodnout

ICM Jindřichův Hradec z.s. řídí v letošním roce projekt Strukturovaného dialogu „Tvůj hlas může rozhodnout“, jenž je realizován na národní úrovni a velmi výrazně přispěje ke zvýšení a zlepšení občanských kompetencí mladých lidí.

Informace o celém projektu najdete na webové stránce www.volby-2017.cz a facebooku www.facebook.com/groups/645110135662828/?fref=ts, kde budou podávány aktuální informace, poskytováno online poradenství a založena je i diskuzní platforma na sociálních sítích.

Projekt umožní mladým lidem odpovědět si na otázky:

 • Co je to volební právo?
 • Proč by měli svého práva využít?
 • Proč jsou volby do PS důležité?
 • Jak se orientovat ve volebním programu seskupení volených do PS?
 • Jak volit a proč zvolit variantu - stranu, nebo dát preferenční hlas?
 • Jaký je vliv médií před volbami?

Cíle projektu:

 • Dialog se zúčastněnými subjekty a propagace politiky a programu s orgány veřejné moci, poskytovateli a zúčastněnými subjekty v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mládeže k aktuálním otázkám.
 • Aktivní účast mladých lidí na tvorbě politik a zákonů, které se jí týkají – konkrétně využití práva volit.
 • Zvyšování povědomí mládeže o právech mladých lidí a možnosti zapojení se do dialogu s osobami s rozhodovacími pravomocemi, odborníky a zástupci orgánů veřejné správy v oblasti mládeže.
 • Podpořit kontinuální vzdělávání mladých lidí k získávání nových digitálních dovedností, aby z technologií získaly co nejvíce a mohly generovat lepší výsledky učení.
 • Rozvoj základních a průřezových dovedností mladých lidí.

 

Projekt je řízen zkušeným projektovým manažerem a nepropaguje ani neagituje pro žádnou politickou stranu.


ICM Jindřichův Hradec z.s. zajišťuje informační a poradenskou činnost pro mládež, která se týká voleb do Parlamentu ČR, jsme tedy kontaktním místem tuto problematiku. Mohou se na nás obrátit všechna ICM, mladí lidé, pedagogové, veřejnost, tedy všichni, kteří mají chuť se do projektu zapojit.


ICM Jindřichův Hradec z.s.

Michaela Babická

e-mail: info zavináč icmjh.cz
telefon:
+420 722 485 453
www stránky:
www.icmjh.cz
stránky kampaně: www.volby-2017.cz; www.facebook.com/groups/645110135662828/?fref=ts

Čtení pomáhá

Projekt

má za cíl umožnit vám spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.

Na svých stránkách nabízí seznam krásných knih ke čtení, pro vaše pohodlí rozdělených do tří kategorií podle věku čtenářů. Až některou z knih přečtete, odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize, a získáte tak 50 korun kreditu.

Tuhle odměnu si nemůžete vyzvednout v hotovosti, můžete ji však věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc. Třeba na výcvik pejska, který pomůže postiženému člověku, na speciální kolo pro maminku, která nemůže chodit, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem.

Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete.

Podívejte se na stránky www.ctenipomaha.cz

Čtenářské kategorie:

 • 1.–5. třída ZŠ
  • čekají na vás knihy jako Dášeňka (Karel Čapek), Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová), Drsnej brouk (Paul Shipton ), Harry Potter a kámen mudrců (Joanne K. Rowlingová) a další.
 • 6.–9. třída ZŠ a 1.–4. ročník osmiletých gymnázií
  • čekají na vás knihy jako Brisingr (Christopher Paolini), Bylo nás pět (Karel Poláček), Den trifidů (John Wydham), Deník malého poseroutky (Jeff Kinney), Deset malých černoušků (Agatha Christie), Hovno hoří (Petr Šabach), Hra o trůny (1) -  Píseň ledu a ohně (George R. R. Martin) a další
 • a 5.–8. ročník osmiletých gymnázií
  • čekají na vás knihy jako Lolita (Vladimir Nabokov), Mechanický pomeranč (Anthony Burgess), Nebezpečné známosti (Choderlos de Laclos), Pan Kaplan má stále třídu rád (Leo Rosten), Spolčení hlupců (John Kennedy Toole) a další

Charity, na které můžete aktuálně přispět

 • Vánoční charita s Armádou spásy - pomozte vybavit komunitní centra Armády spásy materiálem pro volnočasové aktivity
 • Vzpěračská škola Oty Zaremby - podpořte vzpěrače ze ze sociálně slabých rodin
 • Dětské centrum Srdíčko II - pomozte malým kamarádům z Dětského centra Srdíčko přispěním na koupi rehabilitačního domečku a opravy schodiště u budovy
 • Linka seniorů - pomozte osamělým babičkám a dědečkům
 • Slumové centrum Čalantika - pomozte dětem v chudinském slumu v Bangladéši chodit do školy
 • Návrat do světa zvuků - přispějte na pořízení nových her a pomůcek, které mohou pomoci neslyšícím kamarádům znovu slyšet
 • Muzeum knihařství - pomozte zachovat krásné historické knihy, obrázky a grafiky

Více informací o projektu najdete na www.ctenipomaha.cz.