Evropská unie v otázkách 11

Městské evropské informační středisko Prostějov při ICM Prostějov ve spolupráci s Europe Direct Olomouc vyhlašuje 11. ročník internetové soutěže

Evropská unie v otázkách

Soutěž probíhá od 7. května do 11. června 2018.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně). V každém z pěti soutěžních kol na vás bude na našich internetových stránkách čekat trojice připravených otázek o Evropské unii a tématech, která se jí přímo či nepřímo týkají.

Soutěž je realizována Městským evropským informačním střediskem, které působí při ICM Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje a za podpory Statutárního města Olomouc a Europe Direct Olomouc.


Pravidla soutěže:

 • Soutěže se mohou zúčastnit žáci ZŠ a studenti SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně).
 • Soutěž probíhá v pěti samostatných kolech. Každé kolo začíná v pondělí ve 12.00 hod. zveřejněním trojice soutěžních otázek na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) a končí následující pondělí  v 10.00 hod.
 • Otázky prvního kola soutěže budou uveřejněny v pondělí 7. května 2018.
 • Poslední, páté kolo začíná 4. června 2018 a bude ukončeno v pondělí 11. června 2018.
 • Odpovědi na soutěžní otázky zasílají soutěžící na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz
 • E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...
 • Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace soutěže včetně jejich zveřejnění v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 • Po každém kole bude ze správných odpovědí vylosován jeden výherce – jméno výherce bude zveřejněno na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) v den, kdy bylo soutěžní kolo uzavřeno – cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • Po skončení 5. kola bude následně vylosován také výherce hlavní ceny – do tohoto losování postoupí všechny správné odpovědi ze všech pěti soutěžních kol – jméno výherce hlavní ceny bude zveřejněno v pondělí 11. června 2018 po 12.00 hod. na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) – hlavní cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • V případě, že si výherce nebude moci cenu vyzvednout osobně, bude mu doručena na jím uvedenou adresu poštou.
 • Organizátor si vyhrazuje právo změnit podmínky soutěže nebo ji zrušit. Na výhru v soutěži není právní nárok.

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Ceny:

 • Ceny v jednotlivých kolech tvoří hodnotné dárkové balíčky s USB flash diskem od partnera soutěže.

 • Výhercem 1. kola se stala Pavla Kocourková z Prostějova, gratulujeme.
 • Výhercem 2. kola se stala Sára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.
 • Výhercem 3. kola se stal Martin Kasal z Hrádku u Rokycan, gratulujeme.
 • Výhercem 4. kola se stal Vojtěch Krejčík z Klobouk u Brna, gratulujeme.
 • Výhercem 5. kola se stala Tereza Studeničová ze Semic, gratulujeme.

Hlavní cena:

 • dárkový balíček s externím diskem WD Elements Portable 1,5TB

 • Výhercem hlavní ceny se stal Filip Vyskočil z Plzně. Gratulujeme.

NáhledPřílohaVelikost
2018 EU v otazkach.pdf679.08 KB

Evropská unie v otázkách 11 – 1. kolo - uzavřeno

Otázky 1. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 7. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 14. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 1. kola bude uveřejněn 14. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

Letos v létě bude zahájena pilotní fáze projektu Discover EU (Poznej EU), který vzešel z návrhu Evropského parlamentu a počítá s tím, že mladí Evropané, kteří dosáhnou 18 let, by mohli dostat měsíční jízdenku na železnici (Interrail pass), která by jim umožňovala neomezeně cestovat napříč Evropou. Jaká kritéria musí zájemci o tuto jízdenku splňovat, aby se o ni mohli přihlásit, a kdy nejdříve se o ni mohou přihlásit?

Odpověď:

Zájemcům musí být v době podání přihlášky 18 let (a to nejpozději k 1. červenci 2018) a musí mít státní příslušnost jedné ze zemí EU. Cestovat mohou maximálně 30 dní a navštívit až 4 různé země, a to buď samostatně, nebo jako skupina. První možnost přihlásit se bude spuštěna 12. června 2018. Více informací bude brzy zveřejněno na Evropském portálu pro mládež v sekci Cestování.

Zdroje:

 2. otázka

Ve středu 9. května 2018 proběhnou oslavy Dne Evropy tradičně také na Horním náměstí v Olomouci. Země EU originálním způsobem představí týmy školáků z celého regionu. Kdo je organizátorem této akce?

Odpověď:

Organizátorem oslav Dne Evropy v Olomouci je Europe Direct Olomouc, Dům dětí a mládeže v Olomouci a United Games of Nations.

Zdroje:

 3. otázka

Evropská komise je výkonným orgánem Evropské unie. Z každé země EU je v Komisi jeden člen a jejich společným úkolem je hájit zájmy Unie jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských států. Kolik komisařů pracuje v Komisi a kdy končí funkční období současné Komise?

Odpověď:

Komise pracuje pod vedením týmu 28 komisařů; má předsedu a místopředsedy. Komise je jmenována vždy na 5 let; funkční období současné Komise končí 31. října 2019.

Zdroje:

 

Výhercem 1. kola se stala Pavla Kocourková z Prostějova, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 11 – 2. kolo - uzavřeno

Otázky 2. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 14. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 21. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 2. kola bude uveřejněn 21. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

V rámci oslav Dne Evropy 2018 proběhla ve středu 9. května v Praze na Střeleckém ostrově speciální debata s názvem „Kam kráčíš, Evropo?“. Hostem debaty byla Věra Jourová (evropská komisařka) a Šimon Pánek (ředitel Člověk v tísni). Jak se jmenuje cyklus debat, v rámci kterého proběhla tato beseda, a je možné se na tyto besedy podívat i dodatečně?

Odpověď:

Tato beseda byla součástí cyklu besed, které pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM pod názvem Café Evropa. Na všechny besedy od prosince 2015 je možné podívat se i dodatečně – odkazy na (zkrácené) videozáznamy najdete na webu www.cafe-evropa.cz a na Youtube kanálu Evropské komise.

Zdroje:

 2. otázka

Cílem Evropské jazykové ceny Label je podpořit nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání. Evropskou jazykovou cenu Label 2018 získalo 8 českých projektů. Jedním z oceněných projektů je kniha Lucie Poslušné – Keška v galerii. Jak se jmenuje hlavní hrdinka této knihy a podle čeho získala svou přezdívku?

Odpověď:

Hlavní hrdinkou knihy Keška v galerii je devítiletá holka Kateřina - Kačka, která se ráda baví geocachingem – hledáním ukrytých schránek, neboli keší (angl. cache). Proto se jí také říká Keška. Kniha Keška v galerii je učebnicí angličtiny pro žáky 1. stupně ZŠ, ale něco nového se v ní určitě dozví i starší děti a dospělí, když ne z angličtiny, tak z výtvarného umění.

Zdroje:

3. otázka

Kampaň „EU v mém regionu“ („EU in my region“) se snaží informovat občany o projektech spolufinancovaných z rozpočtu EU. Součástí kampaně je fotografická a blogerská soutěž, Dny otevřených dveří EU projektů nebo kvíz, v kterém můžete vyhrát košík plný místních evropských delikates. V jakém jazyce je možné kvíz vyplnit?

Odpověď:

Kvíz je v angličtině a kdo chce soutěžit, musí být starší 18 let. Vítězů bude celkem osm a budou vyhlášeni jednou za 14 dnů od května do června 2018.

Zdroje:

 

Výhercem 2. kola se stalSára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 11 – 3. kolo - uzavřeno

Otázky 3. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 21. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 28. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 3. kola bude uveřejněn 28. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11


1. otázka

Rok 2018 je tzv. Evropským rokem kulturního dědictví. Cílem tohoto roku je dát lidem další motivaci k tomu, aby objevovali kulturní dědictví Evropy a zapojovali se do jeho zvelebování, a zároveň jim dát silnější pocit příslušnosti ke společnému evropskému prostoru. Rok 2018 se ponese ve znamení hesla „Naše dědictví propojuje naši minulost a budoucnost“.
Jaký hashtag používají oficiální akce konané během tohoto roku? (Nápověda: hashtag je také součástí loga)

Odpověď:

Hashtag #EuropeForCulture používají v rámci jednotné prezentace všechny oficiální akce konané u příležitosti Evropského roku kulturního dědictví.

Zdroje:

2. otázka

V rámci Evropského roku kulturního dědictví probíhá také celoevropská výzva s názvem #Ode2Joy.
Jaký úkol mají splnit ti, kdo se chtějí do výzvy zapojit?

Odpověď:

Úkolem těch, kdo se chtějí zapojit do výzvy #Ode2Joy, je nechat se inspirovat Ódou na radost Ludwiga van Beethovena, která je hymnou EU, a provést její původní znění nebo vytvořit vlastní verzi, a to na nějakém pro ně významném místě, např. malá farní kaple, slavné historické divadlo, zahrada či park, nebo muzeum v jejich městě. Výtvor pak mohou nasdílet na sociální sítě.

Zdroje:

3. otázka

Také v České republice se zapojilo mnoho projektů a akcí do oficiálních aktivit pořádaných v rámci Evropského roku kulturního dědictví. Mezi ně patří také projekt Lípy republiky. Co je cílem tohoto projektu?

Odpověď:

Projekt Lípy republiky má za cíl zmapovat stávající lípy republiky a zároveň podpořit výsadbu nových jubilejních stromů u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky.

Zdroje:

 

Výhercem 3. kola se stal Martin Kasal z Hrádku u Rokycan, gratulujeme! 

Evropská unie v otázkách 11 – 4. kolo - uzavřeno

Otázky 4. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 28. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 4. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 4. kola bude uveřejněn 4. června do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

V loňském roce vydal Dům zahraniční spolupráce publikaci s názvem Mezinárodní vzdělávání v obrazech a číslech. V této publikaci můžete najít informace např. o tom, kam vyjíždějí čeští účastníci mezinárodního vzdělávání a kdo se do ČR naopak přijíždí vzdělávat. Mimo jiné v publikaci najdete informaci o profilu typického účastníka Evropské dobrovolné služby (EDS). Typickým účastníkem EDS je žena. Jaký je její průměrný věk a jaká je průměrná délka jejího pobytu v zahraničí?

Odpověď:

Průměrný věk typické účastnice Evropské dobrovolné služby je 23 let a průměrně stráví během projektu 9 měsíců v zahraničí.

Zdroje:

 2. otázka

Další publikace, kterou v loňském roce vydal Dům zahraniční spolupráce ve spolupráci s Eurodeskem, se zaměřila na osobní zkušenosti a příběhy těch, kteří se nebáli vycestovat do zahraničí za poznáním a novými zážitky, ať už jako účastníci projektů v rámci programu Erasmus+, nebo jako stážisté, účastníci workcampů, au-pair apod. Jak se tato publikace jmenuje?

Odpověď:

Publikace se jmenuje Zažij svět!

Zdroje:

 3. otázka

Spolu s Eurodeskem vydává Dům zahraniční spolupráce také bulletin evropských příležitostí – Mozaika. Letos v březnovém čísle byly mimo jiné uveřejněny příklady výsledků výzkumu RAY, který zjišťoval přínos mezinárodních projektů programu Erasmus+ mládež. Jaká byla nejčastější odpověď na otázku, jak mezinárodní projekty napomáhají osobnostnímu rozvoji jejich účastníků?

Odpověď:

Nejčastější odpověď na otázku, jak mezinárodní projekty napomáhají osobnostnímu rozvoji jejich účastníků, je: „Díky účasti v mezinárodním projektu jsem nyní lépe schopný nacházet řešení v nových situacích.“

Zdroje:

 • Bulletin evropských příležitostí MOZAIKA (březen 2018, .pdf)

 

Výhercem 4. kola se stal Vojtěch Krejčík z Klobouk u Brna, gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 11 – 5. kolo - uzavřeno

Otázky 5. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 4. června ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 11. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 5. kola bude uveřejněn 11. června do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

Existuje celá řada evropských informačních sítí, jedna z nich shromažďuje, zpracovává a sdílí informace o vzdělávacích systémech a o vzdělávací politice v evropských zemích. Jak se tato evropská informační síť jmenuje?

Odpověď:

Usnadňovat spolupráci v oblasti vzdělávání si klade za cíl Evropská informační síť Eurydice.

Zdroje:

2. otázka

Úkolem evropské informační sítě EURES je usnadňovat mezinárodní mobilitu pracovních sil a je možné ji využít také k vyhledávání základních informací o životních podmínkách v dané zemi (např. jaké jsou podmínky sociálního zabezpečení a pojištění). Pod tuto informační síť spadá také program profesní mobility EU, který je určen pro mladé lidi ve věku 18-35 let a který jim pomáhá najít pracovní místo, stáž nebo možnost učňovské přípravy v jiné zemi EU, v Norsku a na Islandu. Jak se tento program jmenuje?

Odpověď:

Program profesní mobility EU se jmenuje Tvoje první práce přes EURES. Jeho účelem je pomoci mladým občanům EU ve věku 18-35 let nalézt pracovní místo, stáž nebo možnost učňovské přípravy v jiné zemi EU, Norsku nebo na Islandu a zaměstnavatelům kvalifikovanou pracovní sílu. Smlouva musí být uzavřena nejméně na šest měsíců (v případě pracovního poměru nebo učňovské přípravy) nebo na tři měsíce (v případě stáže).

Zdroje:

3. otázka

Program, který vytvořila Evropská komise za účelem sladění různorodých přístupů k poradenství v Evropě, realizuje v ČR centrum, které působí při Domu zahraniční spolupráce. Jak se jmenuje tato evropská síť pro podporu poradenství?

Odpověď:

Evropská síť pro podporu poradenství se jmenuje Euroguidance.

Zdroje:

 

Výhercem 5. kola se stala Tereza Studeničová ze Semic, gratulujeme!