2018

Evropská unie v otázkách 11

Městské evropské informační středisko Prostějov při ICM Prostějov ve spolupráci s Europe Direct Olomouc vyhlašuje 11. ročník internetové soutěže

Evropská unie v otázkách

Soutěž probíhá od 7. května do 11. června 2018.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně). V každém z pěti soutěžních kol na vás bude na našich internetových stránkách čekat trojice připravených otázek o Evropské unii a tématech, která se jí přímo či nepřímo týkají.

Soutěž je realizována Městským evropským informačním střediskem, které působí při ICM Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje a za podpory Statutárního města Olomouc a Europe Direct Olomouc.


Pravidla soutěže:

 • Soutěže se mohou zúčastnit žáci ZŠ a studenti SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně).
 • Soutěž probíhá v pěti samostatných kolech. Každé kolo začíná v pondělí ve 12.00 hod. zveřejněním trojice soutěžních otázek na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) a končí následující pondělí  v 10.00 hod.
 • Otázky prvního kola soutěže budou uveřejněny v pondělí 7. května 2018.
 • Poslední, páté kolo začíná 4. června 2018 a bude ukončeno v pondělí 11. června 2018.
 • Odpovědi na soutěžní otázky zasílají soutěžící na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz
 • E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...
 • Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace soutěže včetně jejich zveřejnění v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 • Po každém kole bude ze správných odpovědí vylosován jeden výherce – jméno výherce bude zveřejněno na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) v den, kdy bylo soutěžní kolo uzavřeno – cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • Po skončení 5. kola bude následně vylosován také výherce hlavní ceny – do tohoto losování postoupí všechny správné odpovědi ze všech pěti soutěžních kol – jméno výherce hlavní ceny bude zveřejněno v pondělí 11. června 2018 po 12.00 hod. na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) – hlavní cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • V případě, že si výherce nebude moci cenu vyzvednout osobně, bude mu doručena na jím uvedenou adresu poštou.
 • Organizátor si vyhrazuje právo změnit podmínky soutěže nebo ji zrušit. Na výhru v soutěži není právní nárok.

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Ceny:

 • Ceny v jednotlivých kolech tvoří hodnotné dárkové balíčky s USB flash diskem od partnera soutěže.

 • Výhercem 1. kola se stala Pavla Kocourková z Prostějova, gratulujeme.
 • Výhercem 2. kola se stala Sára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.
 • Výhercem 3. kola se stal Martin Kasal z Hrádku u Rokycan, gratulujeme.
 • Výhercem 4. kola se stal Vojtěch Krejčík z Klobouk u Brna, gratulujeme.
 • Výhercem 5. kola se stala Tereza Studeničová ze Semic, gratulujeme.

Hlavní cena:

 • dárkový balíček s externím diskem WD Elements Portable 1,5TB

 • Výhercem hlavní ceny se stal Filip Vyskočil z Plzně. Gratulujeme.

NáhledPřílohaVelikost
2018 EU v otazkach.pdf679.08 KB

Evropská unie v otázkách 11 – 1. kolo - uzavřeno

Otázky 1. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 7. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 14. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 1. kola bude uveřejněn 14. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

Letos v létě bude zahájena pilotní fáze projektu Discover EU (Poznej EU), který vzešel z návrhu Evropského parlamentu a počítá s tím, že mladí Evropané, kteří dosáhnou 18 let, by mohli dostat měsíční jízdenku na železnici (Interrail pass), která by jim umožňovala neomezeně cestovat napříč Evropou. Jaká kritéria musí zájemci o tuto jízdenku splňovat, aby se o ni mohli přihlásit, a kdy nejdříve se o ni mohou přihlásit?

Odpověď:

Zájemcům musí být v době podání přihlášky 18 let (a to nejpozději k 1. červenci 2018) a musí mít státní příslušnost jedné ze zemí EU. Cestovat mohou maximálně 30 dní a navštívit až 4 různé země, a to buď samostatně, nebo jako skupina. První možnost přihlásit se bude spuštěna 12. června 2018. Více informací bude brzy zveřejněno na Evropském portálu pro mládež v sekci Cestování.

Zdroje:

 2. otázka

Ve středu 9. května 2018 proběhnou oslavy Dne Evropy tradičně také na Horním náměstí v Olomouci. Země EU originálním způsobem představí týmy školáků z celého regionu. Kdo je organizátorem této akce?

Odpověď:

Organizátorem oslav Dne Evropy v Olomouci je Europe Direct Olomouc, Dům dětí a mládeže v Olomouci a United Games of Nations.

Zdroje:

 3. otázka

Evropská komise je výkonným orgánem Evropské unie. Z každé země EU je v Komisi jeden člen a jejich společným úkolem je hájit zájmy Unie jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských států. Kolik komisařů pracuje v Komisi a kdy končí funkční období současné Komise?

Odpověď:

Komise pracuje pod vedením týmu 28 komisařů; má předsedu a místopředsedy. Komise je jmenována vždy na 5 let; funkční období současné Komise končí 31. října 2019.

Zdroje:

 

Výhercem 1. kola se stala Pavla Kocourková z Prostějova, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 11 – 2. kolo - uzavřeno

Otázky 2. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 14. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 21. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 2. kola bude uveřejněn 21. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

V rámci oslav Dne Evropy 2018 proběhla ve středu 9. května v Praze na Střeleckém ostrově speciální debata s názvem „Kam kráčíš, Evropo?“. Hostem debaty byla Věra Jourová (evropská komisařka) a Šimon Pánek (ředitel Člověk v tísni). Jak se jmenuje cyklus debat, v rámci kterého proběhla tato beseda, a je možné se na tyto besedy podívat i dodatečně?

Odpověď:

Tato beseda byla součástí cyklu besed, které pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM pod názvem Café Evropa. Na všechny besedy od prosince 2015 je možné podívat se i dodatečně – odkazy na (zkrácené) videozáznamy najdete na webu www.cafe-evropa.cz a na Youtube kanálu Evropské komise.

Zdroje:

 2. otázka

Cílem Evropské jazykové ceny Label je podpořit nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání. Evropskou jazykovou cenu Label 2018 získalo 8 českých projektů. Jedním z oceněných projektů je kniha Lucie Poslušné – Keška v galerii. Jak se jmenuje hlavní hrdinka této knihy a podle čeho získala svou přezdívku?

Odpověď:

Hlavní hrdinkou knihy Keška v galerii je devítiletá holka Kateřina - Kačka, která se ráda baví geocachingem – hledáním ukrytých schránek, neboli keší (angl. cache). Proto se jí také říká Keška. Kniha Keška v galerii je učebnicí angličtiny pro žáky 1. stupně ZŠ, ale něco nového se v ní určitě dozví i starší děti a dospělí, když ne z angličtiny, tak z výtvarného umění.

Zdroje:

3. otázka

Kampaň „EU v mém regionu“ („EU in my region“) se snaží informovat občany o projektech spolufinancovaných z rozpočtu EU. Součástí kampaně je fotografická a blogerská soutěž, Dny otevřených dveří EU projektů nebo kvíz, v kterém můžete vyhrát košík plný místních evropských delikates. V jakém jazyce je možné kvíz vyplnit?

Odpověď:

Kvíz je v angličtině a kdo chce soutěžit, musí být starší 18 let. Vítězů bude celkem osm a budou vyhlášeni jednou za 14 dnů od května do června 2018.

Zdroje:

 

Výhercem 2. kola se stalSára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 11 – 3. kolo - uzavřeno

Otázky 3. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 21. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 28. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 3. kola bude uveřejněn 28. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11


1. otázka

Rok 2018 je tzv. Evropským rokem kulturního dědictví. Cílem tohoto roku je dát lidem další motivaci k tomu, aby objevovali kulturní dědictví Evropy a zapojovali se do jeho zvelebování, a zároveň jim dát silnější pocit příslušnosti ke společnému evropskému prostoru. Rok 2018 se ponese ve znamení hesla „Naše dědictví propojuje naši minulost a budoucnost“.
Jaký hashtag používají oficiální akce konané během tohoto roku? (Nápověda: hashtag je také součástí loga)

Odpověď:

Hashtag #EuropeForCulture používají v rámci jednotné prezentace všechny oficiální akce konané u příležitosti Evropského roku kulturního dědictví.

Zdroje:

2. otázka

V rámci Evropského roku kulturního dědictví probíhá také celoevropská výzva s názvem #Ode2Joy.
Jaký úkol mají splnit ti, kdo se chtějí do výzvy zapojit?

Odpověď:

Úkolem těch, kdo se chtějí zapojit do výzvy #Ode2Joy, je nechat se inspirovat Ódou na radost Ludwiga van Beethovena, která je hymnou EU, a provést její původní znění nebo vytvořit vlastní verzi, a to na nějakém pro ně významném místě, např. malá farní kaple, slavné historické divadlo, zahrada či park, nebo muzeum v jejich městě. Výtvor pak mohou nasdílet na sociální sítě.

Zdroje:

3. otázka

Také v České republice se zapojilo mnoho projektů a akcí do oficiálních aktivit pořádaných v rámci Evropského roku kulturního dědictví. Mezi ně patří také projekt Lípy republiky. Co je cílem tohoto projektu?

Odpověď:

Projekt Lípy republiky má za cíl zmapovat stávající lípy republiky a zároveň podpořit výsadbu nových jubilejních stromů u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky.

Zdroje:

 

Výhercem 3. kola se stal Martin Kasal z Hrádku u Rokycan, gratulujeme! 

Evropská unie v otázkách 11 – 4. kolo - uzavřeno

Otázky 4. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 28. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 4. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 4. kola bude uveřejněn 4. června do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

V loňském roce vydal Dům zahraniční spolupráce publikaci s názvem Mezinárodní vzdělávání v obrazech a číslech. V této publikaci můžete najít informace např. o tom, kam vyjíždějí čeští účastníci mezinárodního vzdělávání a kdo se do ČR naopak přijíždí vzdělávat. Mimo jiné v publikaci najdete informaci o profilu typického účastníka Evropské dobrovolné služby (EDS). Typickým účastníkem EDS je žena. Jaký je její průměrný věk a jaká je průměrná délka jejího pobytu v zahraničí?

Odpověď:

Průměrný věk typické účastnice Evropské dobrovolné služby je 23 let a průměrně stráví během projektu 9 měsíců v zahraničí.

Zdroje:

 2. otázka

Další publikace, kterou v loňském roce vydal Dům zahraniční spolupráce ve spolupráci s Eurodeskem, se zaměřila na osobní zkušenosti a příběhy těch, kteří se nebáli vycestovat do zahraničí za poznáním a novými zážitky, ať už jako účastníci projektů v rámci programu Erasmus+, nebo jako stážisté, účastníci workcampů, au-pair apod. Jak se tato publikace jmenuje?

Odpověď:

Publikace se jmenuje Zažij svět!

Zdroje:

 3. otázka

Spolu s Eurodeskem vydává Dům zahraniční spolupráce také bulletin evropských příležitostí – Mozaika. Letos v březnovém čísle byly mimo jiné uveřejněny příklady výsledků výzkumu RAY, který zjišťoval přínos mezinárodních projektů programu Erasmus+ mládež. Jaká byla nejčastější odpověď na otázku, jak mezinárodní projekty napomáhají osobnostnímu rozvoji jejich účastníků?

Odpověď:

Nejčastější odpověď na otázku, jak mezinárodní projekty napomáhají osobnostnímu rozvoji jejich účastníků, je: „Díky účasti v mezinárodním projektu jsem nyní lépe schopný nacházet řešení v nových situacích.“

Zdroje:

 • Bulletin evropských příležitostí MOZAIKA (březen 2018, .pdf)

 

Výhercem 4. kola se stal Vojtěch Krejčík z Klobouk u Brna, gratulujeme!

Evropská unie v otázkách 11 – 5. kolo - uzavřeno

Otázky 5. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 4. června ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 11. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 5. kola bude uveřejněn 11. června do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

Existuje celá řada evropských informačních sítí, jedna z nich shromažďuje, zpracovává a sdílí informace o vzdělávacích systémech a o vzdělávací politice v evropských zemích. Jak se tato evropská informační síť jmenuje?

Odpověď:

Usnadňovat spolupráci v oblasti vzdělávání si klade za cíl Evropská informační síť Eurydice.

Zdroje:

2. otázka

Úkolem evropské informační sítě EURES je usnadňovat mezinárodní mobilitu pracovních sil a je možné ji využít také k vyhledávání základních informací o životních podmínkách v dané zemi (např. jaké jsou podmínky sociálního zabezpečení a pojištění). Pod tuto informační síť spadá také program profesní mobility EU, který je určen pro mladé lidi ve věku 18-35 let a který jim pomáhá najít pracovní místo, stáž nebo možnost učňovské přípravy v jiné zemi EU, v Norsku a na Islandu. Jak se tento program jmenuje?

Odpověď:

Program profesní mobility EU se jmenuje Tvoje první práce přes EURES. Jeho účelem je pomoci mladým občanům EU ve věku 18-35 let nalézt pracovní místo, stáž nebo možnost učňovské přípravy v jiné zemi EU, Norsku nebo na Islandu a zaměstnavatelům kvalifikovanou pracovní sílu. Smlouva musí být uzavřena nejméně na šest měsíců (v případě pracovního poměru nebo učňovské přípravy) nebo na tři měsíce (v případě stáže).

Zdroje:

3. otázka

Program, který vytvořila Evropská komise za účelem sladění různorodých přístupů k poradenství v Evropě, realizuje v ČR centrum, které působí při Domu zahraniční spolupráce. Jak se jmenuje tato evropská síť pro podporu poradenství?

Odpověď:

Evropská síť pro podporu poradenství se jmenuje Euroguidance.

Zdroje:

 

Výhercem 5. kola se stala Tereza Studeničová ze Semic, gratulujeme!

LuštěnÍČKO na Evropský den informací pro mládež

Už od roku 2008 se 17. duben slaví jako Evropský den informací pro mládež. Datum nebylo vybráno náhodně. 17. dubna 1986 byla založena Evropská informační a poradenská agentura pro mládež (ERYICA), která tak letos slaví 31. výročí od svého vzniku.

Při této příležitosti pro vás naše Informační centrum pro mládež připravilo v rámci kampaně

Právo na informace? Právě TEĎ!!!

3denní soutěž o tematické termohrnky

LuštěnÍČKO

Každý den od středy 18. dubna do pátku 20. dubna 2018 zde na vás bude čekat vždy ve 10.00 hod. nová soutěžní křížovka a nová šance vyhrát originální tematický termohrnek.

Jak na to?

 1. Vyluštěte celou křížovku a zašlete ji spolu se svým jménem a věkem ten samý den nejpozději ve 23.59 hod. na e-mail soutez zavináč icmprostejov.cz
 2. Každá správná odpověď bude zařazena do slosování o tematický termohrnek.
 3. Výherce termohrnku vždy vylosujeme ze správných odpovědí následující den do zveřejnění další dvojice obrázků.
  Posledního výherce zveřejníme v sobotu 21. dubna dopoledne.

Co můžete vyhrát?

Tematické termohrnky s propagačními předměty.

Středeční křížovka:

výherce: Tim Svoboda 16 let


 

Čtvrteční křížovka:

výherce: Pečený Jakub 24 let


Páteční křížovka:
výherce: Eva Skopalová 31 let

Všechny informace ze zadání najdete na našich webovych strankách www..icmprostejov.cz v článcích o účastnících Evropské dobrovolné služby.

 

Vyluštěte celou křížovku a zašlete ji spolu se svým jménem a věkem ten samý den nejpozději ve 23.59 hod.
na e-mail soutez zavináč icmprostejov.cz

Dobrodružství s počítačem 2018

Počítače jsou stále více součástí našeho života. Zvláště děti se dobře orientují v zacházení s nimi. Soutěž

Dobrodružství s počítačem,

kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově ve spolupráci se Spolkem přátel CMG v ProstějověInformačním centrem pro mládež Prostějov, umožňuje dětem, aby ukázaly, jak si dovedou poradit s počítačem a internetem, a zároveň, jak umí pracovat v týmu.

Soutěž je určena pro čtyřčlenná družstva žáků 4. a 5. tříd základních škol. Délka trvání soutěže je 45 minut. Každý tým má k dispozici 2 počítače a v časovém limitu musí splnit 4 zadané úkoly:

 • počítačová hra - vybraná soutěžní hra pro letošní ročník je arkáda „Fire Ladybug“
  hru si můžete vyzkoušet online i offline (.zip)
 • počítačová ilustrace,
 • práce s textem,
 • vyhledávání na Internetu.

Na počítačích je nainstalován systém Windows 10 a MS Office 2016.

Na závěr soutěže jsou žáci odměněni pěknými cenami a vítězné družstvo navíc získává hodnotnou cenu pro školu.

Dobrodružství s počítačem 2018 – 14. ročník soutěže

Kdy:

 • čtvrtek 22. listopadu 2018

Po skončení celé soutěže, přibližně v 14.00 hod. proběhne slavnostní vyhlašování výsledků v prostorách SVČ Oáza (1. patro budovy CMG). Dojíždějící družstva mohou svůj volný čas přes i po soutěži strávit v prostorách SVČ Oáza.

Rozpis soutěže bude uveřejněn 15. listopadu v příloze tohoto článku a na stránkách CMG.

Kde:

 • počítačová učebna CMG a prostory ICM, Komenského 17, Prostějov – 4. patro

Přihlášky:

Vyplněnou přihlášku (viz příloha) je třeba zaslat na e-mailrotterova zavináč cmgpv.cz nejpozději ve středu 7. listopadu.

Soutěž se koná za finanční podpory Olomouckého kraje a Statutárního města Prostějov.

Sponzory 14. ročníku soutěže jsou:

Infos Art, s.r.o.

Habro – Ing. Jan Navrátil

 
Computer Media s.r.o.
Informační síť pro mládež ČR a Národní informační centrum pro mládež - Eurodesk   
Europe Direct Olomouc – MEIS Prostějov - Statutární město Olomouc                    
Večerka U babinky Vrahovice  

Přílohy: