Evropská unie v otázkách 12

Městské evropské informační středisko Prostějov při ICM Prostějov ve spolupráci s Europe Direct Olomouc vyhlašuje 12. ročník internetové soutěže

Evropská unie v otázkách

Soutěž probíhá od 6. května do 10. června 2019.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně). V každém z pěti soutěžních kol na vás bude na našich internetových stránkách čekat trojice připravených otázek o Evropské unii a tématech, která se jí přímo či nepřímo týkají.

Soutěž je realizována Městským evropským informačním střediskem, které působí při ICM Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje a za podpory Statutárního města Olomouc a Europe Direct Olomouc.


Pravidla soutěže:

 • Soutěže se mohou zúčastnit žáci ZŠ a studenti SŠ ve věku od 12 do 19 let (včetně).
 • Soutěž probíhá v pěti samostatných kolech. Každé kolo začíná v pondělí ve 13.00 hod. zveřejněním trojice soutěžních otázek na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) a končí následující pondělí  v 10.00 hod.
 • Otázky prvního kola soutěže budou uveřejněny v pondělí 6. května 2019.
 • Poslední, páté kolo začíná 3. června 2019 a bude ukončeno v pondělí 10. června 2019.
 • Odpovědi na soutěžní otázky zasílají soutěžící na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz
 • E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. ...
 • Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace soutěže včetně jejich zveřejnění v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 • Po každém kole bude ze správných odpovědí vylosován jeden výherce – jméno výherce bude zveřejněno na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) v den, kdy bylo soutěžní kolo uzavřeno – cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • Po skončení 5. kola bude následně vylosován také výherce hlavní ceny – do tohoto losování postoupí všechny správné odpovědi ze všech pěti soutěžních kol – jméno výherce hlavní ceny bude zveřejněno v pondělí 10. června 2019 po 12.00 hod. na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz) – hlavní cenu si výherce bude moci vyzvednout osobně v ICM Prostějov, Komenského 17, Prostějov v otevírací době.
 • V případě, že si výherce nebude moci cenu vyzvednout osobně, bude mu doručena na jím uvedenou adresu poštou.
 • Organizátor si vyhrazuje právo změnit podmínky soutěže nebo ji zrušit. Na výhru v soutěži není právní nárok.

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Ceny:

 • ceny v jednotlivých kolech tvoří hodnotné dárkové balíčky s hlavolamovou hrou pro 1 hráče z řady SMART games

Hlavní cena:

 • dárkový balíček s 1,5TB externím diskem WD Elements Portable a deskovou hrou Panovník
NáhledPřílohaVelikost
2019 EU v otazkach.pdf747.14 KB

Evropská unie v otázkách 12 – 1. kolo – uzavřeno

Otázky 1. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 6. května ve 13.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 13. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. 1

Správné odpovědi a výherce 1. kola bude uveřejněn 13. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-12

 

1. otázka

V roce 2019 si Česká republika připomíná výročí vstupu do Evropské unie. Kolik let jsme již členy EU?

Odpověď:

Česká republika je členem EU již 15 let – do Evropské unie vstoupila v roce 2004.

Zdroje:

2. otázka

Česká republika má v Evropském parlamentu 21 zástupců/poslanců. Jeden z českých europoslanců je v současné době také jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Jak se tento český europoslanec jmenuje?

Odpověď:

Jedním ze 14 místopředsedů je Pavel Telička.

Zdroje:

3. otázka

DiscoverEU je iniciativou Evropské unie a jejím cílem je nabídnout mladým lidem ve věku 18 let možnost získat cestovatelskou zkušenost. Každý rok se konají dvě kola soutěže, do kterých se mohou mladí lidé přihlásit, a pořadatelé vyberou ty z nich, kteří získají jízdenku. První letošní kolo je již otevřené, do kdy se mohou mladí lidé o jízdenky přihlásit?

Odpověď:

Čerstvě plnoletí občané EU se mohou přihlásit do soutěže DiscoverEU od 2. května (12:00 SEČ) do 16. května 2019 (12:00 SEČ).

Zdroje:

 

Výhercem 1. kola se stal Martin Kasal z Hrádku, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 12 – 2. kolo – uzavřeno

Otázky 2. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 13. května ve 13.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 20. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. 2

Správné odpovědi a výherce 2. kola bude uveřejněn 20. května do 13.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-12

 

1. otázka

V loňském roce spustilo Zastoupení Evropské komise v ČR a její evropská informační síť Europe Direct informační projekt, který představil sedm inspirativních příběhů reálných lidí a jejich projektů, podnikatelských záměrů a osudů, kterým EU výrazně usnadnila cestu. Najdete tam např. příběh Jak Danovi změnilo cestování život nebo Jak jsme pomáhali stavět dětské hřiště v Rumunsku. Jak se tento informační projekt jmenuje?

Odpověď:

Informační projekt se jmenuje "Díky, Evropo!"

Zdroje:

2. otázka

Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu se tři společnosti (online platformy) dobrovolně zavázaly bojovat proti dezinformacím. Které 3 online platformy podepsali Kodex zásad boje proti dezinformacím?

Odpověď:

Kodex zásad boje proti dezinformacím podepsaly tyto 3 společnosti: Google, Facebook a Twitter.

Zdroje:

3. otázka

Výběr potenciálních zaměstnanců všech orgánů a agentur Evropské unie (např. Evropský parlament, Evropská komise a Soudní dvůr) zajišťuje jediný úřad. V rámci všech otevřených výběrových řízení zveřejněných na internetových stránkách úřadu musejí uchazeči projít sérií testů, které posoudí jejich obecné a profesní předpoklady a kompetence. Jak se nazývá tento úřad a jakou používá zkratku?

Odpověď:

Výběr potenciálních zaměstnanců všech orgánů a agentur Evropské unie zajišťuje Evropský úřad pro výběr personálu – European Personnel Selection Office (EPSO).

Zdroje:

 

Výhercem 2. kola se stala Sára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.

Evropská unie v otázkách 12 – 3. kolo

Otázky 3. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 20. května ve 13.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 27. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. 3

Správné odpovědi a výherce 3. kola bude uveřejněn 27. května do 13.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-12

 

1. otázka

EUforka je iniciativa českých univerzit a vysokých škol, které se rozhodly spojit síly a bojovat proti desinformacím. Která univerzita iniciovala vznik tohoto projektu?

2. otázka

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) spustil letos na jaře kampaň „EU a moje potraviny“ (#EUandMyFood), která se týká bezpečných a výživných potravin. Vedle toho se však tato kampaň zabývá dalšími 2 oblastmi. Které to jsou?

3. otázka

Po celé Evropě se slaví různé tzv. evropské dny. Letos poprvé bude v kalendáři Evropský den proti vloupání. Celá kampaň spojená s tímto dnem bude mít především preventivní charakter. Které datum bylo pro tento den vybráno?