2019

Filmový festival Expediční kamera 2020

expediční kamera

Filmový festival expediční kamera

je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

Od 14. února do 19. května 2020 mohou diváci ve městech ČR, od Mariánských Lázní až po Třinec, shlédnout pět filmů, oceněných například na Kendal Mountain Festivalu, Vancouver International Film Festival, ale i čerstvé novinky z domácí produkce. 

A jaké filmy najdete v letošním programu festivalu?

 • Tieň Jaguara

Amazonská džungle je jedno z mála míst na světě, kde žije řada původních obyvatel a kmenů úplně nedotčeně moderní civilizací. Jsou to kmeny, které si neohroženě hájí území, někteří jsou i kanibalové a někteří jsou naopak tak mírumilovní, vřelí a otevření, že nad tím zůstává rozum stát. Jako indiáni kmene Hodi na území Venezuely, kteří přijali 4 cestovatelé na čas mezi sebe a dali jim možnost objevit mnohé. O životě v džungli, o přírodě, o lidských hodnotách, o sobě samých. Nechte se pozvat do končin, kde se děti neučí programovat, ale utéct, když zaútočí opice a přežít. Kde nejvzácnější a nejdůležitější věc je být spolu.

(Slovensko, 2018, režie: Pavol Barabáš, 57 minut)
 • Surf Cuba

Komunistický režim svobodu obyvatel Kuby z velké míry potlačuje. Navzdory tomu jsou Kubánci z těch lidí, kteří umí najít v životě štěstí i tam, kde není. Kubánci vynikají v baseballu, fotbalu, a nebo v boxu. Poloha a podnebí země jsou ideální pro surfování, pobřeží Kuby je dlouhé skoro 3 000 km. Jenže v celé zemi není jediný surfařský obchod, takže z 11 miliónů obyvatel se tomuhle sportu věnuje 150 surfařů, pro které je každá vlna je pro nejen adrenalin, ale také špetka osobního odboje.

(Kanada, 2018, režie: Jacob Oster, 15 minut)
 • Boy Nomad

Devítiletý Janibek žije s rodinou v mongolské části pohoří Altaj. Jeho největší vášní jsou jezdecké závody, při kterých dokáže na svém koni předjet i mnohem starší hochy. Tahle zima je ale jiná, přijde velký mráz a hrozí, že rodina nomádů přijde o to nejcennější, co má, o zvířata. Proto se muži vydávají na cestu za pastvinami a řada je tentokrát i na Janibekovi. Je potřeba každý schopný jezdec a z kluka se tak během okamžiku musí stát muž, který se postará v drsných podmínkách o rodinu a o dobytek, až v druhé řadě o sebe.

(Kanada, 2018, režije: Niobe Thompson, 21 minut)
 • Sary Jaz

V tomhle filmu se toho moc nenakecá. Nikdo neremcá, že zmrzne nebo umře hlady, nehraje dramatická hudba, nikoho nezachraňuje vrtulník. A to přesto, že sjezd řeky Sary Jaz v pohoří Tian Shan je dost extrémní výzvou, a to nejen vodáckou. Peřeje odlehlé řeky s průtokem až 400 m3 /s jsou nebezpečné a nečitelné. Samotnému sjezdu předchází 100 km dlouhý trek s kajaky na zádech, po dojezdu čeká vodáky ještě 4 dny lezení a pochodu přes hory zpět do civilizace. Většina členů expedice to nazývá nejtěžším zážitkem v životě, ale před kamerou je vidět jen nadšení z toho, co dělají v životě nejraději.

(Austrálie, 2017, režie: Adrian Kiernan, 15 minut)
 • B7 – 95 kilometrů, které ti změní život

Výkladový slovník praví, že expedice se rovná výprava, zpravidla k výzkumným účelům. Výprava je tenhle extrémní běžecký závod docela určitě. Zároveň si můžete být jistí, že fyzické vyčerpání vás naučí mnohému. Snímek o B7 představuje historii a zákulisí závodu, ale zároveň přenese diváky přímo na trať očima bosého běžce s obrovským odhodláním, očima vítězů, kteří podávají na trati unikátní sportovní výkony. A také očima odvážných turistů, kteří se rozhodli dokázat si, že mají vůli silnější než nohy. Tak co, už uvažujete, jaký bude váš vlastní zážitek?

(Česká republika, 2019, režie:Radim Grzybek, 51 minut)

Místa a data promítání v Olomouckém kraji na www.expedicnikamera.cz

Přehlídka animovaného filmu Olomouc

Přehlídky animovaného filmu

proběhne od čtvrtka 5. prosince do neděle 8. prosince  v  Uměleckém  centru  Univerzity  Palackého  (Konvikt)  a  dalších  festivalových  lokacích Olomouce.

Vstupenky je možno zakoupit online na adrese https://goout.net/cs/festivaly/paf-olomouc-2019.

Program pro letošní ročník najdete na webové stránce PAF.

Rozhovory & Profily

 • LaTurbo Avedon -  LaTurbo Avedon je umělecky a kurátorsky působící avatar. Ve své tvorbě zdůrazňuje praxi nefyzické identity, autorství a fyzičnosti internetu, mnoho děl lze charakterizovat jako výzkum rozměrů, dekonstrukcí a explozí forem. Proces tvorby probíhá prostřednictvím herního prostředí, performance a výstav. Práce LaTurbo Avedon byla k vidění například v Transfer Gallery nebo ve Whitney Museum v New Yorku, na Transmediale v Berlíně, v Haus der elektronischen Künste v Basileji, HMVK v Dortmundu, Barbican Center v Londýně a v Galeriích Lafayette. Kurátoruje virtuální výstavní prostor Panther Modern, který vybízí umělce k tvorbě specifických netartových instalací.
 • Anne Dufau - Producentka a zakladatelka experimentální kurátorské platformy A---Z. Anne spolupracovala jako kurátorka na volné noze na různých projektech s ArtLicks, Institutem matematických věd, V22, Danielle Arnaud, Please Stand By, or.bits.com ad. Aktuálně pracuje na Royal College of Art jako koordinátorka pro studijní plány a speciální projekty pro Katedru výtvarného umění. Vede také StudioRCA Riverlight, které se nachází v Nine Elms.
 • Eliza McCarthy - V Londýně usazená pianistka, která svůj čas věnuje hraní nové a experimentální hudby. Je držitelkou ocenění British Contemporary Piano Competition z roku 2013. Vystupuje jako sólistka i s kapelami v koncertních halách, uměleckých galeriích, divadlech, ale i v obývacích pokojích napříč Evropou a USA. Její styl je těžko definovatelný, o to hlubší emoční zážitek však navozuje. Hraje s předním irským ansámblem nové hudby Crash Ensemble. Je zakladatelkou elektronického ansámblu Jetsam, který produkuje hudbu pod londýnskými labely WW Records a Clay Pipe Music. Společně s Micou Levi nahrála EP Slow Dark Green Murky.
 • Laura Amann - Kurátorka, architektka a spisovatelka žijící ve Vídni a Praze. Je absolventkou kurátorského programu De Appel a Akademie výtvarných umění ve Vídni. Je spoluzakladatelkou kurátorské platformy Significant Other, která se věnuje průnikům umění a architektury, vztahy mezi periferií a centrem a jejich institucionálnímu propojení. Svou tvorbu prezentovala v několika magazínech, na festivalech a ve výstavních prostorách, mezi které patří např. Overgaden v Kodani, De Ateliers v Amsterdamu, vídeňská galerie Croy Nielsen nebo brněnská Fait Gallery. V blízké budoucnosti ji čeká rezidentský pobyt v montrealské Darling Foundry, kde bude pokračovat ve zkoumání feminity.
 • CURL - CURL je kolektiv, label a komunita, kterou tvoří umělci Brother May, Coby Sey a Mica Levi. S kořeny napříč Londýnem jsou členové skupiny spojeni s NTS Radio a Whities Records.

O PAF

PAF je kurátorská platforma, mezi jejíž hlavní aktivity patří pořádání festivalů (PAF Olomouc, PAF New York, PAF Ostopovice, PAF Praha), koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnost (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí. Mezi prvotní východiska patří vztah filmové animace, vizuálního umění a hudby, pohyblivý obraz filmu a videa (od avantgardního filmu přes expanded cinema až po rozšířené pole internetu nebo klubové hudby). Souběžně s akcelerujícím vývojem audiovizuálního umění v uplynulých dvou dekádách se přidaly fenomény spjaté s virtuálním prostorem, performativním uměním, herním designem nebo módou. Dramaturgie festivalu PAF se na základě hlavního tématu vždy snaží objevovat styčné plochy mezi odlišnými, či protichůdnými uměleckými projevy. Tématem letošního ročníku PAF Olomouc je Portrét.

„Mezi přítomností a absencí, objevováním a mizením, figurací a defigurací. Na jednu stranu označuje portrét tradiční žánr výtvarného umění, na straně druhé je příznačný pro současnou digitální zkušenost. PAF 2019 chce tuto mediální ambivalenci prozkoumat na základě současných pohyblivých obrazů, audiovizuálních performancí, hudební produkce a prezentací...“ 
 - hlavní dramaturg festivalu PAF Olomouc Martin Mazanec

Kontakt

Přehlídka filmové animace a současného umění
tel.: +420 732 475 173
e-mail: info zavináč pifpaf.cz

PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění
Umělecké centrum UP
Univerzitní 3, 771 80 Olomouc

Více informací o festivalu najdete na www.pifpaf.cz.

Snow film Fest

Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách přinese bratrský festival Expediční kamery

SNOW FILM FEST


Festival se koná pravidelně od října do prosince ve více než 200 českých a slovenských městech. Kromě filmů (většinou jde o vítězné snímky z mezinárodních festivalů) je na mnoha místech připraven další doprovodný program.

Filmy o absolutním extrému polárních expedic, šokujících výkonech sportovců i o tom jak prožívají své životy, když opadne adrenalin a je třeba se vyrovnat se situacemi na pokraji života a smrti. Na festivalu zažijete ohlušující ticho i nedozírnost arktických pustin stejně jako nádheru zasněžených hor a ledovců. Prožijete s aktéry situace, které vám možná odhalí, proč se vydávají na hranice svých možností a možná zjistíte, že je kousek „toho“ i ve vás.

Filmy 2019 – Hlavní program

 • Queen Maud Land
  režie: Cedar Wright, Taylor Keating, USA 2018, 28 minut, trailer
  Země královny Maud, skalnatá část Antarktidy, úchvatně krásné, ale také chladné, nepřátelské a vzdálené oblasti světa která je i přes to nebo právě proto vyhledávaným místem pro extrémní expedice. Skupina elitních horolezců ve složení Alex Honnold, Conrad Anker, Jimmy Chin, Cedar Wrigt, Savannah Cummins a Anna Pfaff se vydávají zdolat monumentální skalní věže vystupující z této nehostinné zmrzlé pustiny. Lezení za polárním kruhem přináší mrazení v kostech, chlad, ale především nové zážitky a výzvy i pro zkušenou skupinu lezců. Ve finále však také vědomí nezapomenutelného času na konci světa.
 • Onekotan
  režie: Simon Thussbas, Rakousko 2015, 52 min, trailer
  V Tichém oceánu je ostrov. Na tom ostrově je jezero a uprostřed něj ční k nebi vrchol. Ostrov se jmenuje Onekotan a vrchol jméno nemá. Jedná se o zbytky rozpadlé sopky. Onekotan je jedno z nejizolovanějších míst na zemi, počasí je zde nepředvídatelné a podmínky jsou absolutně nevhodné k trvalému obývání. Kdo ví, proč Matthiase Haunholdera pohání touha sjet vrchol této sopky na lyžích. Vydává se tedy se skupinou dobrodruhů za tímto cílem a statečně čelí nástrahám nevlídného a nedostupného ostrova. Jenže co člověk potřebuje ještě víc, než splnit si sen? Vrátit se domů?
 • Ice and Palms
  režie: Phillipe Becker/ El Flamingo, Německo 2018, 32 min, trailer
  Dva přátelé zcestovali svět za mnoha horskými dobrodružstvími a během lyžování ve vzdálených oblastech se v jejich myslích zrodil nápad. Lyžařská expedice, která začíná přímo na prhu jejich domu. Pět týdnů, 1800 km, 35 000 metrů vertikálně a sen se stane skutečností! Jochen Mesle a Max Kroneck se chystají na svou doposud největší a nejpozoruhodnější lyžařskou výpravu. Mise zní: na kole napříč alpy a sjet ty nejvíce ikonické horské svahy jaké po cestě uvidí. Motor není povolen.
 • Surfer Dan
  režie: Tim Kemple, USA 2018, 8 min
  Dan pro své surfování nepotřebuje oceán, písek ani slunce. Pro surfování najde vše potřebné v ledových vlnách Hořejšího jezera v Michiganu uprostřed třeskuté zimy. Pro většinu se to zdá jako ta nejméně atraktivní destinace k surfování, ale pro Dana je to vše o tom, jak to vnímáte. V době nekonečných příležitostí k cestování, někdy zapomínáme, že náš vlastní dvorek skrývá svou vlastní vznešenost. Stačí přijít na to, jak ji najít.
 • Střípky ze života horolezce
  režie: Libor Dušek/ Alternative.NOW, Česká republika 2018, 27 min, trailer
  Míra Šmíd fenomenální dobrodruh, přáteli přezdívaný Lanč. Samorost pocházející z Police nad Metují je nejen v Českém okruhu horolezců známý především pro své sólové výstupy a založení MHFF v Teplicích nad Metují. Ochutnejte kapku ze života a díla lezce na písku, horolezce v evropských horách i světových velehorách. Renesanční fotograf, filmař, spisovatel, organizátor a vizionář. To byl Míra Šmíd, velký, byť někdy rozporuplný člověk. V roce 1993 za dosud nevyjasněných okolností zřítil během sólového výstupu cesty Lost Arrow v pouhých 41 letech.
 • Můj Svět
  režie: Filip Louma, Debora Vaňková/ 4Freedom film, Česká republika, 14 min
  Nahlédněte do světa extrémního sportovce Jana Venci Franckeho. Svět, celek přírody, věcí, míst a událostí, které jsou nám přístupné skrze smysly, zkušenosti, rozum a emoce. Náš jeden svět má více jak sedm a půl miliardy různých světů a pohledů na něj. Vencův svět je jeden z nich. Láska k rodině, sport, muzika, extrémní výzvy, úcta k přírodě, požitkářství, zážitkářství a mnoho dalšího. A možná, že zrovna jeho svět, může inspirovat i ten váš.

Kam můžete na festival vyrazit v Prostějově a okolí?

 • Přerov – kino Hvězda

kdy: středa 27. listopadu 
kde: kino Hvězda, Čechova 243/49 Přerov
pořadatel:
Vlastimil Hadra – CK VLHA

Uvidíte všechny filmy z hlavního programu.

Vstupné 110,- Kč 

 • Šumperk – Kino Oko

kdy: pondělí 22. listopadu
kde:
Kino Oko, Masarykovo nám. 1170/3, 787 01 Šumperk

Uvidíte všechny filmy z hlavního programu.

 • Olomouc – Bývalé kino LÍPA

kdy: středa 20. listopadu,
kde:
 Bývalé kino LÍPA, tř. Svornosti 111/2a, Olomouc - Nová ulice

Uvidíte všechny filmy z hlavního programu.

Základní vstupné 150 Kč, studenti - držitelé ISIC 100 Kč.

Chcete se dozvědět víc? Mrkněte na www.snowfilmfest.cz. Mimo jiné tam najdete i seznam všech míst, kde můžete v ČR a na Slovensku festival navštívit.

Festival pořádá občanské sdružení Hedvábná stezka.

zdroj: https://snowfilmfest.cz/