Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete v únoru těšit na...

 • Virtuální Univerzita třetího věku

kdy: úterý 4.2. a 18.2., od 9.30 h

Zahajujeme letní semestr Virtuální Univerzity třetího věku. Otevíráme nový cyklus přednášek s názvem „Etika jako východisko z krize společnosti.“ PhDr. Jan Šolc nám v šesti videopřednáškách přiblíží dějiny etiky, základní pojmy a také hlavní etické problémy současnosti. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Zúčastnit se mohou studenti předchozích kurzů i noví zájemci.

Podkrovní sál

 • Promítání pro nevidomé

kdy: úterý 4.2., v 9.30 h

Promítání speciální zvukové verze nové komedie režiséra Radka Bajgara Teroristka je určeno pro nevidomé a slabozraké čtenáře naší knihovny. Akce se koná ve spolupráci s prostějovskými pobočkami organizací Sons a Tyflocentrum.

Učebna

 • Pohádkové čtení pro nejmenší

kdy: úterý 4.2., 10.00 - 11.00 h 

Čtete svým dětem? A chcete získat tipy na knížky, které se jim budou líbit? Přijďte si poslechnout čtení určené těm nejmenším. Pohádkové čtení se koná každé první úterý v měsíci od 10 do 11 hod. Na akci je nutné se předem přihlásit - osobně nebo telefonicky (582 329 673), počet míst je omezen.

Knihovna pro děti a mládež

 • Beseda s chiropraktikem

kdy: středa 5.2. od 17 h 

Další přednáška chiropraktika Vincence László o tom, jak si můžeme sami pomoci od bolesti bez léků. V praktických ukázkách si předvedeme, jak se zbavit bolestí hlavy, kloubů a páteře za pomoci čínské tlakové masáže a také jak si léčit páteř a vnitřní orgány pomocí chůze.

Podkrovní sál

 • Pověsti dávných časů

kdy: čtvrtek 6.2. od 17 h 

Chcete vědět, o čem si vyprávěli naši předkové na sousedských besedách? Máte rádi prapodivné příběhy o vílách, bludičkách, zrádných světýlkách či ohnivém muži? Přijďte si poslechnout čtení z nově vydané knihy Květoslavy Zvonečkové, sběratelky hanáckých pohádek a pověstí. Křest proběhne za účasti autorky. Vydání publikace finančně podpořil Olomoucký kraj.

Podkrovní sál

 • Kniha kvíz

kdy: 10.2. a 13.2., od 11.00 h 

Řešíte rádi rébusy? Chcete vyhrát pěknou knihu? Pokud odpovíte na obě otázky ano, pak přijďte v 11 hodin do knihovny pro děti a mládež. Odstartuje zde soutěž v luštění hádanek, křížovek a kvízů. Ze správných odpovědí vylosujeme ve 12 hodin tři výherce. Zúčastnit se mohou všechny děti do 15 let.

Knihovna pro děti a mládež

 • Transsibiřská magistrála

kdy: 12.2., od 17.00 h

Vydejte se spolu s cestovatelem a fotografem Ivo Dokoupilem na jízdu po nejdelší železniční trati světa (9288 km) z Moskvy přes
Tatarstán, Ural, Bajkal, Burjatskou republiku až do magického Vladivostoku. Vydáme se napříč Ruskem, mimo jiné také po stopách našich legionářů, a nahlédneme do života hned několika kultur.

  Podkrovní sál

 • Retro relaxační odpoledne

kdy: pondělí 24.2., 16.00 - 18.00 h 

Chcete si odpočinout a zároveň vyzkoušet něco nového? Přijďte na knihovnické retro odpoledne a cestujte s námi zpátky do 80. let. Můžete si poslechnout hity tehdejších hudebních idolů, dát si kávu a malé občerstvení, vyzkoušet antistresové omalovánky, prohlédnout si zajímavé knihy a časopisy o dané době nebo si spolu s přáteli zahrát deskové hry (Česko pro pamětníky, Česká hudba, Filmové hlášky aj.)

Podkrovní sál

 • Karneval v knihovně

kdy: čtvrtek 27.2. 15.00 - 17.00 h 

Masopust je tady! Přijďte do knihovny pro děti oslavit čas maškarních bálů. Přestrojte se třeba za zvíře, pohádkovou bytost nebo něco bláznivého tak, aby vás nikdo nepoznal. Bude na vás čekat několik soutěžních stanovišť a hromada legrace. Každý, kdo přijde v masce, dostane dárek.

Knihovna pro děti a mládež

Po celý měsíc:

 • Da Vinci - soutěž pro děti

Loni uplynulo 500 let od úmrtí jednoho z největších géniů všech dob. Připomeňte si s námi Leonardův obrovský talent a soutěžte o skvělé ceny. Vyberte si jeden z jeho vynálezů, návrhů nebo obrazů a ten výtvarně zpracujte. Můžete namalovat obrázek nebo třeba vytvořit 3D model. Soutěžní projekty odevzdávejte až do 30. dubna v Knihovně pro děti a mládež na ul. Vápenice. Více informací o soutěži najdete na adrese www.knihovnapv.cz/leonardo.

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS  

kdy: 6.2. a 20.2. 15.00 - 17.00 h

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

Učebna

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

Rodinná registrace

Jeden člen rodiny za stovku, ostatní jen za dvacet.

Čtenářský průkaz je nepřenosný a jeho majitel plně zodpovídá za vrácení vypůjčených dokumentů. Nově jim však můžeme nabídnout tzv. rodinnou registraci za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník může získat svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20,- Kč na celý rok. Této možnosti mohou využít např. manželé, rodiče, děti a sourozenci (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny. Bude ustanoven tzv. kmenový čtenář, který zaplatí registrační poplatek v plné výši (to bude vždy ten, kdo má platit nejvyšší registrační poplatek), ostatní členové pak zaplatí jednotnou sníženou cenu 20,- Kč. Každý člen rodiny vyplní svoji přihlášku a bude mít svůj vlastní čtenářský průkaz. Bude také plně zodpovídat za své výpůjčky, za jejich vracení či případné prodloužení výpůjční doby.

Přichystání knih dle vlastního výběru

Nechejte si přichystat knihu k vyzvednutí. Stačí stisknout tlačítko v katalogu. Knížka na vás pak počká dva pracovní dny.

V online katalogu knihovny můžete v klidu a pohodlí svého domova vyhledat knihy, které potřebujete, a ty, které jsou momentálně v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit. My vám je připravíme k výpůjčnímu pultu a vy si je můžete vyzvednout během následujících dvou pracovních dní. Knihy budou nachystány zpravidla do dvou hodin od objednání, je však vždy nutné počkat na potvrzení e-mailem. Tato služba je dostupná v oddělení pro dospělé a je pro všechny uživatele zdarma.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 2900 eknih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz