Cestování v ČR i v zahraničí

Infomateriály z Olomouckého kraje

Olomoucký kraj připravil pro návštěvníky informační letáky se zajímavostmi Olomouckého kraje, stáhnout si je můžete ve formátu .pdf:

Další zajímavé katalogy a mapy najdete přímo na stránkách Olomouckého krajewww.kr-olomoucky.cz/cestovni-ruch-cl-98.html

 

Zdroj: www.kr-olomoucky.cz

USE-IT

Občanské sdružení Jůzit realizuje v České republice mezinárodní projekt USE–IT. V rámci projektu poskytují místní studenti zdarma turistické informace pro cestovatele s nízkým rozpočtem. Provozují informační centra, webové stránky a hlavně každý rok vydávají místní mapu nebo průvodce s tipy, které zajímají mladé lidi. Zapojte se taky!

Praha se zapojila v roce 2011, ještě tentýž rok iniciovala formování lokálních skupin v dalších českých městech a vznik sítě USE-IT CZ.

Mimo Prahu jsou do projektu zapojeny i Plzeň, Olomouc, České Budějovice a Český Krumlov, Ostrava a Brno.

Více informací najdete na stránkách Občanské sdružení Jůzit www.use-it.cz.

A jaké mapy najdete na USE-IT Europe?

 • Belgie: Antwerpy, Brussels, Bruges, Charleroi, Ghent, Leuven, Liege, Mechelen
 • Česká republika: Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Ostrava, Plzeň, Praha
 • Finsko: v jednání je Oulu
 • Francie: Bordeaux, Lille, Metz, Nantes, v jednání je Nice
 • Chorvatsko: v jednání je Záhřeb
 • Itálie: Bologna, Prato, Rovigo, Verona
 • Kypr: Nicosia
 • Německo: Dresden
 • Nizozemsko: The Hague, Nijmegen, Utrecht
 • Norsko: Oslo
 • Portugalsko: Porto a Guimaraes, v jednání je Coimbra
 • Rakousko: Graz
 • Rumunsko: Timisoara
 • Slovinsko: Ljubljana, Maribor
 • Srbsko: v jednání je Belgrade
 • Španělsko: v jednání je Cordoba a Santander

Kontakt:

Infocentrum:

Trojanova 3, Praha 2

Oficiální sídlo občanského sdružení:

Jůzit o.s.
Slavíkova 20, Praha 3
 

Eva Křížová – koordinátor projektu, fundraiser a editor
e-mail: eva.krizova zavináč use-it.cz

Chceš nám pomoct? Chceš založit USE-IT ve svém městě?
Kontaktuj nás!

 

zdroj: www.nicm.cz, www.use-it.cz

Brány památek dokořán

I letos můžete díky Sdružení Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska navštívit řadu akcí speciálně připravených k dubnovému Mezinárodnímu dni památek a sídel (18. dubna). V rámci akce

Brány památek dokořán

se k oslavám připojí i členská města Sdružení a nabídnou tak návštěvníkům v dubnu řadu jedinečných prohlídkových okruhů, výstav, koncertů, přednášek apod.

V Olomouckém kraji se můžete těšit na

Radniční věž - výstup

kdy: sobota 6. 4. 2019 od 14:00
kde: Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14/130, Prostějov, 796 01

Zdolejte 256 schodů vedoucích k vyhlídce na Prostějov a jeho okolí z radniční věže. V útrobách věže obdivujte expozice z historie i současnosti budovy radnice.

Maximální kapacita je 13 osob, rezervace na tel. čísle 582 329 722

Radnice - komentovaná prohlídka

kdy: sobota 6. 4. 2019 od 13:00 hodin
kde: Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14/130, Prostějov, 796 01

Nová radnice dominuje náměstí T. G. Masaryka. Budova byla postavena ve slohu zvaném historismus. Při její výzdobě byly použity prvky neorenesanční i secesní. Plány na její výstavbu vypracoval Karel Hugo Kepka.

Maximální kapacita je 20 osob, rezervace na tel. čísle 582 329 722

Národní dům - komentovaná prohlídka

kdy: sobota 6. 4. 2019 od 10:00 hodin, od 11:00 hodin
kde: Národní dům, Vojáčkovo nám. 1, Prostějov, 796 01

Významná secesní památka architekta Jana Kotěry, který skloubil různé funkce stavby: víceúčelový sál, salónky, restaurace a kavárnu. Proto zvolil dvoukřídlý objekt ve tvaru L s jasně oddělenými provozy. Stavba má jednotný ráz, prostorově je monumentální, ale současně intimní.

Zámek - kavárna s galerií

kdy: sobota 6. 4. 2019 od 9:00 hodin
kde: Zámek, Pernštýnské nám. 8, Prostějov, 796 01

Galerie s kavárnou v příjemném zámeckém prostředí. Na požádání vám otevřeme reprezentativní prostory správní rady bývalé městské záložny.

Radnice s výstupem na věž - komentovaná prohlídka

kdy: sobota 6. 4. 2019, od 15:00 
kde: Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14/130, Prostějov, 796 01

Vejděte s průvodcem do budovy, která vám nabídne ukázku umu prostějovských řemeslníků, kteří se podíleli na výstavbě radnice. Projděte se reprezentativními místnostmi, kanceláří primátora či obřadní síní.

Maximální kapacita 13 osob, rezervace na tel. čísle 582 329 722

Mezinárodní den památek na hradě Šternberk

kdy: sobota 13. 4. 2019 od 10:00 do 16:00 hodin
kde: Státní hrad Šternberk, Horní náměstí 6, Šternberk, 785 01

Dne 13. 4. 2019 se na hradě Šternberk uskuteční speciální komentované prohlídky s restaurátory. Budou zde mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna či technická zařízení.

Na návštěvníky čeká po celý den sleva na vstupné do hradu.
Za vstupné zaplatí dospělé osoby 150 Kč, děti do 18 let, studenti a senioři 110 Kč a rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a tři děti činí 400 Kč.

Husův sbor

kdy: neděle 14. 4. 2019 od 11:30 hodin, od 13:00 hodin
kde: Husův sbor, Demelova 1, Prostějov, 796 01

Husův sbor, někdejší Templ nebo také nová synagoga. Zde se návštěvníci budou moci seznámit i s osudem původní staré synagogy, která stála na místě templu a dále empírové synagogy v Demelově ulici. Návštěvníci budou moci zhlédnout na připravených panelech také historické fotografie zmizelého židovského ghetta.

Prohlídka interiérů bývalé židovské synagogy spojená s výstavou - komentovaná prohlídka ve 13:00 hod.

Okruh židovským Prostějovem

kdy: neděle 14. 4. 2019, od 13:00
kde: Radniční věž - Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14, Prostějov, 796 01

Prohlídková trasa začíná prohlídkou Husova sboru, Demelova 1, v ostatní časy se můžete připojit k průvodci.

Kostel sv. Jana Nepomuckého a klášter Milosrdných bratří

kdy: sobota 27. 4. 2019 od 13:00 do 17:00 hodin
kde: Svatoplukova ulice, Prostějov, 796 01

13:00 a 13:30 – zahájení komentované prohlídky bývalého klášterního kostela sv. Jana Nepomuckého

14:00 – zahájení komentované prohlídky kláštera Milosrdných bratří (sakristie, refektář, klášterní chodby, klášterní lékárna)

15:00 – varhanní koncert Ondřeje Muchy

Církevní památky

kdy: sobota 27. 4. 2019 od 14:00 do 17:00 hodin
kde: Radnice - Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14, Prostějov, 796 01

Otevřeny prostějovské kostely a kaple k volné prohlídce, kostel Povýšení sv. Kříže (centrum města – Filipcovo nám.), kostel sv. Petra a Pavla (Petrské nám.), kostel sv. Cyrila a Metoděje (Brněnská ulice), kaple sv. Anny (Drozdovice), kaple sv. Andělů strážných (Mánesova ulice).

Podrobný program pro celou Českou republiku můžete najít na stránkách zde.


zdroj: www.historickasidla.cz

Pojištění v EU

Chystáte se vyrazit na dovolenou, pracovní cestu nebo jen tak krátce do některé ze zemí Evropské unie? Nezapomeňte se připravit i na rizikový scénář - zkontrolujte si své zdravotní pojištění, a možná se raději i trochu připojistěte na cestu.

Zdravotní pojištění v zemích EU

Zdravotní pojišťovny členských států Evropské unie vydávají svým klientům zdarma Evropské průkazy zdravotního pojištění. Někdy jsou tyto průkazy totožné se zdravotním průkazem v daném státě, jinde o ně musíte svoji pojišťovnu požádat.

Tento zdravotní průkaz platí ve všech 28 státech EU, navíc na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku, a vztahuje se na nezbytnou lékařskou péči ve státním lékařském zařízení během dočasného pobytu v zahraničí, a to v rozsahu a ceně jako lidem z dané země (výjimečně je péče zdarma, v některých zemích se platí část nákladů, v jiných musíte za lékařské ošetření zaplatit celou částku).

Na co si dát pozor

 • EPZP zajišťuje jen základní ošetření a nenahrazuje cestovní pojištění - nevztahuje se tedy na převezení zraněného (nemocného) zpět do vlasti, záchranné akce (horská služba apod.), léky nebo spoluúčast na léčení
 • EPZP se nevztahuje na zdravotní péči poskytovanou soukromými subjekty - vyhledejte lékaře systému veřejného zdravotního pojištění a trvejte na uznání EPZP
 • EPZP vám nezaručuje ošetření zdarma - i za ošetření, která jsou v ČR zdarma můžete v zahraničí zaplatit buď plnou částku, nebo spoluúčast
 • Pokud plánujete cestu do zahraničí výhradně za účelem lékařské péče, platí opačný postup - nejprve požádáte zdravotní pojišťovnu o souhlas, jinak vám nemusí být náklady proplaceny.

V případě nouze můžete v kterékoli zemi EU přivolat zdarma záchrannou službu pomocí čísla tísňové linky 112.

Úhrada léčebných výloh

Předložením Evropského průkazu zdravotního pojištění sice usnadníte vyřízení všech náležitostí a proplacení nákladů za léčebné výlohy, můžete však stále můžete být vyzváni k uhrazení léčebných výdajů přímo v ordninaci - v tom případě si pak musíte zpětně podat žádost o jejich proplacení, a to přímo v zemi, ve které jste byli ošetřeni. Pokud to nelze, požádejte o proplacení po svém návratu až v zemi, kde jste pojištěni.

Informace o platbách za lékařskou péči v zahraničí získáte na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Tip: Pokud se chystáte do zahraničí, stáhněte si aplikaci "Evropský průkaz zdravotního pojištění" pro Apple iPhone a iPad, Android a Windows Phone  - návod k používání Evropského průkazu zdravotního pojištění v 28 zemích EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Obsahuje obecné informace o průkazu, nouzová telefonní čísla, kryté léčebné zákroky a náklady, návod k podání žádosti o proplacení nákladů a kontaktní údaje pro případ, že průkaz ztratíte.

Cestovní pojištění

Ačkoli je Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ve všech zemích EU, při cestování nekryje mnohdy vysoké spoluúčasti hrazené pacientem, hospitalizaci, převoz do vlasti, stomatologickou péči, nákup léků, ošetření v soukromých nemocnicích a další. Proto se doporučuje, především pro sportovní dovolené, připlatit si i za cestovní pojištění, které nabízí většina českých pojišťoven. Tak získáte cestovní zdravotní pojištění, které vám zajistí úhradu nákladů na ošetření v zahraničí nebo převoz nemocných.

Při sjednávání pojištění si nezapomeňte přečíst podmínky - od kdy do kdy pojistka platí a co všechno se na ni vztahuje, seznam výluk z pojištění, a především si nezapomeňte s sebou na cesty vzít identifikační kartu s kontaktem na asistenční službu. Tu kontaktujete při potížích - služby jsou k dispozici nonstop a v českém jazyce a usnadňují komunikaci v cizí zemi, vyřizování formalit a rychlé a kvalitní služby.

Tip: Při jakékoli platbě si nezapomeňte schovávat účty, recepty a stvrzenky.

Cestovní pojištění můžete nejsnáze uzavřít na pobočce pojišťovny, kde si můžete nechat poradit a vybrat nejlepší vyriantu. Pokud si na pojištění vzpomenete až na poslední chvíli můžete si ho sjednat i na letišti, telefonem nebo přes internet - pokud tedy nepatříte do rizikových skupin (seniory, profesionální a adrenalinové sportovce, policisty, vojáky...).

Cena pojištění záleží na zvolené pojišťovně, vašem věku a délce a typu zahraniční cesty (turistická, pracovní, sportovní...), a také na limitu pojistného plnění.

Co vám ještě může chybět?

Pokud chcete mít jistotu, že vás nemůže nic překvapit, zvažte také sjednání

 • úrazové připojištění - při zranění dostanete odškodné;
 • pojištění odpovědnosti za škody, které na způsobíte druhým;
 • pojištění zavazadel a jejich obsahu pro případ poškození nebo odcizení;
 • pojištění stornopoplatků zájezdu.

 

Zdroj: http://europa.eu, www.mesec.cz, www.vitalia.cz, http://finance.idnes.cz, www.sfinance.cz, www.cmu.cz

Práva cestujících

V posledních deseti letech přijala Evropská unie několik nařízení o právech cestujících v letecké, vlakové, lodní, autobusové a autokarové dopravě. Letošní léto bylo první, kdy jste se mohli vydat na dovolenou po Evropě libovolným veřejným dopravním prostředkem a měli jste spolehlivou právní ochranu založenou na třech hlavních principech:

 1. zákaz diskriminace;
 2. přesné, včasné a přístupné informace;
 3. okamžitá a úměrná pomoc.

Ať už cestujete jakkoli a setkáte se se zpožděním, máte tedy právo vědět, proč se tak stalo. Jsou také stanovena kritéria a podmínky pro možnou kompenzaci zpoždění, pro změny trasy, vracení jízdného nebo poskytování pomoci včetně jídla a v případě potřeby i ubytování. A především stejné podmínky cestování platí pro všechny - pro typické cestující, seniory, rodiny s dětmi, cestující s postižením...

Víte, že při nákupu jízdenky nebo letenky neznají svá práva dvě třetiny evropských cestujících?
Při nástupu do letadla pak o svých právech neví takřka 60 % cestujících.

Cestující se sníženou pohyblivostí

Cestujícím se sníženou pohyblivostí (orientací) nesmí být odepřen nástup do dopravního prostředku, ledaže by to nebylo možné z důvodu velikosti prostor, technického vybavení, z důvodu bezpečnostních rizik apod.

Při nastupování do dopravního prostředku a vystupování z něj, během cesty a na letišti (nádraží, v přístavu) před odjezdem i po příjezdu, popř. při přestupu, máte nárok na bezplatnou asistenci (aby byla tato pomoc efektivnější, měli byste nejméně 48 hodin před odletem kontaktovat přepravce, prodejce letenek (jízdenek) či cestovní kancelář a sdělit jejich pracovníkům, jakou pomoc konkrétně potřebujete).

Shrnutí základních práv při mezinárodní dopravě

 • Svá práva můžete uplatnit při cestě kterýmkoli mezinárodním dopravním prostředkem v rámci EU.

Členské státy si mohou samy rozhodnout, jak dalece platí stejné podmínky pro vnitrostátní spoje a spoje, jejichž cesta nějak souvisí s nečlenskými státy.

Při letecké dopravě můžete svá práva uplatnit, pokud cestujete z EU s kteroukoli leteckou společností nebo cestujete do EU s leteckou společeností v EU registrovanou.

Při lodní dopravě můžete svá práva uplatnit, pokud odplouváte nebo připlouváte s jakoukoli lodní společností z (do) přístavu v EU.

Při autobusové (autokarové) dopravě se rozumí dálkové spoje (více než 250 km), jejichž výchozí nebo cílový bod se nachází v zemi EU.

 • Při nákupu jízdenky nebo letenky vám nesmí být účtována vyšší cena jen proto, že ji kupujete v zahraničí, nebo z důvodu vaší státní příslužnosti.
 • Zrušení spoje nebo jeho zpoždění

Pokud je vaše spojení zrušeno nebo zpožděno, dopravce je povinen vám během čekání poskytnout adekvátní informace o aktuální situaci. Podle typu dopravy a délky zpoždění máte také nárok na občerstvení (úměrné době čekání), ubytování (je-li nutný nocleh) nebo např. telefonní hovor.

Při větším zpoždění

 • letecká doprava - 2 hodiny;
 • vlaková doprava - 1 hodina a více;
 • lodní doprava - 90 minut;
 • dálkový spoj autobusové dopravy (více než 250 km) - více než 2 hodiny,

zrušení spoje nebo odepření nástupu do letadla máte, podle typu dopravy, možnost zrušit cestu a využít finančí kompenzaci (případně i s dopravou do výchozího bodu cesty), nebo si nechat od dopravce zajistit bezplatnou náhradní dopravu do cílové destinace v nejbližším možném termínu.

Můžete také žádat o finanční kompenzaci při:

 • vlakovém zpoždění 1-2 hodiny - 25 % jízdného;
 • vlakovém zpoždění více než 2 hodiny - 50 % jízdného;
 • zpoždění lodní dopravy - při zpoždění při připlutí do cílové destinace o více než 1 hodinu - 25 % - 50 % ceny jízdenky;
 • letecké dopravě - odepření nástupu, zrušení letu nebo zpoždění více než 3 hodiny při příletu, částka se odvíjí podle vzdáleností (250-600 €).

Na kompenzaci nemáte nárok, pokud

 • jste byli o zpoždění informováni před nákupem jízdenky;
 • bylo zpoždění způsobeno skutečnostmi, jež nesouvisí s provozem a těmto skutečnostem ani jejich důsledkům nemohl dopravce zabránit;
 • zpoždění bylo způsobeno vinou třetí strany.
 • Ztracená nebo poškozená zavazadla

Při přepravě zavazadel máte nárok na finančí kompenzaci za jejich ztracení, poškození nebo zpoždění, pokud k poškození nedošlo z důvodu skryté závady zavazadla, nevhodného zabalení apod.. Kompenzace vám náleží i při ztrátě či poškození zavazadel během nehody dálkového autobusu nebo nehody na moři. Stížnost je třeba dodat v řádném termínu vzhledem k dopravnímu prostředku a důvodu stížnosti.

 • Zranění a úmrtí

Pokud jste se během nehody zranili, máte nárok na odškodnění od dopravce nebo jeho pojišťovny. V případě vašeho úmrtí mohou o odškodnění žádat pozůstalí.

Náhrada se týká i poškození nebo ztracení zavazadel.

 

UPOZORNĚNÍ: Stížnosti zásadně podávejte v zemi, kde došlo k porušení vašich práv.

 

Kompletní informace k právům cestujících naleznete na stánkách Evropské komise v záložce Práva cestujících. Další informace užitečné při cestování (potřebné doklady, co se smí a nesmí převážet) najdete v záložce Cestování.

Informace o vašich právech a bezplatnou pomoc ve sporech s obchodníky z jiných zemí EU nebo při cestování vám poskytne i www.evropskyspotrebitel.cz.

Cestující, kteří zůstanou "trčet" na letišti nebo čekají na chybějící zavazadlo, nyní mohou zdarma a okamžitě pomocí offline mobilní aplikace zjistit svá práva. Aplikace je k dispozici na čtyřech populárních mobilních platformách Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. Další podrobnosti a odkazy ke stažení najdete na http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html.

 

Vydávate se na cesty do zahraničí autem?

Pokud plánujete cestu automobilem z České republiky do zahraničí, je důležité, abyste se seznámili s místními silničními pravidly ještě před tím, než na cestu vyjedete. Vyplatí se zorientovat se nejen v rychlostních limitech, ale i v tom, jak je tomu s používání světel, s požitím alkoholu před jízdou, jaká má být základní povinná výbava, nebo jaké dokumenty můžete na cestě potřebovat.

Dokumenty

K řízení osobního auta v zahraničí je obecně třeba český, případně mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a zelená karta. Podle platných mezinárodních dohod nesmí vozidlo bez

 zelené karty vycestovat do zahraničí. Při cestě do zahraničí musíte mít u sebe oba výtisky (originál i duplikát), protože pokud způsobíte škodu, policie cizí země si jedno vyhotovení zelené karty ponechá. Druhé vám pak slouží pro prokázání sjednaného pojištění odpovědnosti vozidel na cestě ze zahraničí. Máte-li sjednané havarijní pojištění, ověřte si rozsah asistenčních služeb a jeho platnost v zahraničí. 

U půjčeného vozu z Česka se vyplatí mít s sebou plnou moc od majitele k užívání vozu (nejlépe v jazyce země, do které jedete, nebo anglicky), nejlépe s notářsky ověřeným podpisem. Plná moc by měla obsahovat: 1. všechny údaje o vozidle a jeho majiteli, které se dají vyčíst z osvědčení o registraci, 2. údaje o řidiči, 3. údaje o autě. Jedete-li vypůjčeným vozem, zjistěte si také o jeho minulosti co nejvíc, může se vám stát,že policie odhalí podle registrační značky starší, ale dosud nezaplacený přestupek, a to může znamenat pro vás zbytečné komplikace kvůli chybě někoho jiného.

Pro případ řešení dopravní nehody v zahraničí potřebujete mít u sebe také formulář "Evropský záznam o dopravní nehodě" (.pdf). Tento doklad vypadá stejně ve všech jazycích a český text je shodný s textem v jakémkoliv cizím jazyce. Pokud dojde k dopravní nehodě, rozhodně nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Je možné na předložený dokument uvést "nerozumím textu" a zapsat vlastní verzi v českém jazyce.

Pro cesty autem po Evropě se hodí informace například o maximální povolené rychlosti nebo o mýtném na dálnicích v různých zemích. Také je dobré vědět předem, zda není náhodou vjezd do centra města, kam se chystáte, nějak omezen či zpoplatněn.

Rychlost na silnicích

Rychlostní limity jsou v zahraničí podobné jako v Česku. Mimo obec je buď devadesátka či stovka a na dálnicích až 130 km/h.

Mýtné a dálniční známky

Mýtné se platí ve Francii, a to různě vysoké částky za různé úseky (podrobné informace ve francouzštině najdete na www.aprr.fr). Podobně v Itálii záleží i na klasifikaci dané dálnice, ale průměr je zhruba 0,10 eur/km (informace v italštině či angličtině najdete na www.autostrade.it). Na polských dálnicích A1 se platí 17,50 PLN za 90 km, na dálnicích A2 je to 13 PLN/50 km a na dálnicích A4 pak 8 PLN/60 km. V Norsku je mýtné 30 NOK. Naopak s poplatky za jízdu na dálnicích se nesetkáte např. na Kypru a Maltě, v Německu, Lucembursku, Rumunsku, Estonsku či ve Finsku. 

V Belgii se platí za průjezd jedním tunelem nedaleko Antverp, v Nizozemí jde o dva tunely. V Dánsku zaplatíte mýtné pouze na mostech Storebæltsbroen a Øresundsbroen.

Některé země využívají systém dálničních známek, např. Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko či Bulharsko. Ne všude si ale můžete zakoupit krátkodobou dalniční známku.

Poplatky za vjezd do města

V Německu platí, že pro vjezd do některých měst (např. Berlín, Kolín nad Rýnem) si musíte koupit tzv. Umweltplakette, tzv. "známku životního prostředí". V Itálii se můžete setkat s tím, že některá italská města umožňují vjezd do centra pouze automobilům s povolením, např. Řím, Pisa, Florencie, Bologna, Milán, Turín. V Londýně zaplatíte za vjezd do města mezi 7. a 18. hodinou tzv. "London Congestion Charge" ve výši 10 liber za den.

Svícení

Povinnost svítit celoročně má zavedeno 13 zemí EU: Dánsko, Estonsko, Finsko, Itálie, Litva, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko. 

Pokuty

Některé přestupky se mohou v zahraničí velmi prodražit:

 • v Itálii platí, že za spáchání závažnějšího přestupku (např. jízda na červenou, překročení povolené rychlosti, nebezpečná jízda) v noci mezi 22.00-7.00 hod. jsou pokuty navýšeny o 30 %
 • v Německu můžete dostat pokutu 10 € za hlasitou hudbu v autě (není definováno jak hlasitá může být, ale měli byste slyšet sirénu); za zvednutý prostředníček a další neslušná gesta či výrazy vůči ostatním řidičům či policistům (a platí to i pro kamery a radary) můžete dostat pokutu až 6000 € 
 • v Rakousku musíte mít v autě tolik reflexních vest, kolik míst má auto v technickém průkazu, i kdybyste nikoho v autě nevezli. Pokuta v tomto případě může vyjít až na 180 €
 • v Polsku vybírá policie pokuty od cizinců v hotovosti a uděluje jim i body, které se jim v zemi načítají
 • ve Švýcarsku vyhledává policie radary i u parkujících aut a za jeho odhalení je pokuta až 200 €

Pokutu, která nebyla v zahraničí z jakýchkoliv důvodů zaplacena (v hotovosti nebo kartou) na místě dopravního přestupku oprávněné úřední osobě (pokuta za stěračem, výzva / složenka k zaplacení bankovním převodem), je vždy lepší zaplatit ještě v zemi přestupku. Je to rozhodně nejlevnější. Nečinnost ohledně pokuty s sebou nese riziko zahájení správního nebo soudního řízení v nepřítomnosti, navýšení pokuty o náklady tohoto řízení, v krajním případě hrozbu výkonu rozhodnutí až trestem odnětí svobody.

Pokud hrozí, že vznikne jazyková bariéra, v případě, že vás policie zastaví kvůli přestupku, můžete v této situaci využít telefonického spojení s konzulátem, který by vám měl pomoci překonat jazykovou bariéru a předejít nedorozumění. 

Podrobnější informace o dopravních předpisech v jednotlivých zemích najdete na webu BESIP nebo na stránkách Ústředního automotoklubu ÚAMK

Vypůjčení auta v jiné zemi EU

Pokud se chystáte půjčit si auto v zahraničí, je vhodné si podmínky a ceny zjistit předem prostřednictvím internetu. Při uzavření smlouvy o rezervaci vozu prostřednictvím internetu, bývá většinou cena nižší než při uzavírání smlouvy na místě.

Pozor ale, na zapůjčení vozidla se nevztahují evropské předpisy, podle kterých při objednání zboží nebo služeb na internetu, telefonem nebo poštou máte 7denní lhůtu na rozmyšlenou - odstoupení od smlouvy. Pokud jste si rezervovali automobil v některé ze zemí EU, nemáte automaticky nárok na odstoupení od smlouvy či vrácení peněz, i když to třeba smluvní podmínky půjčovny automobilů umožňují.

Na co si dát pozor?

Pozornost byste měli věnovat zejména znění uzavírané smlouvy, abyste přesně věděli, co je a co není součástí ceny. Vyplatí se také věnovat pozornost pojištění, jeho podmínkám a rozsahu. Při převzetí vozu zkontrolujte, zda vše odpovídá podmínkám smlouvy a zejména zda vůz nikde není viditelně poškozen, aniž by to bylo ve smlouvě či předávacím protokolu uvedeno.

Při vrácení auta byste měli požadovat potvrzení, že jste vůz vrátili bez poškození a v takovém stavu, jak bylo předem dohodnuto (např. stav nádrže). Pokud to není možné, nafoťte si auto, ať máte alespoň fotodokumentaci (to můžete také udělat už při jeho převzetí). Uchovejte si také kopie smlouvy a dokladů o zaplacení jak půjčovného, tak různých záloh.

Pokud si budete chtít stěžovat na cokoli, co se týká pronájmu vozu, měli byste to učinit písemně ihned u dané společnosti. Pokud půjčovna z jiné země EU, Norska či Islandu stížnost odmítne, nebo nenabídne přijatelné řešení, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci, které v takových přeshraničních případech může pomoci.

 

Zdroj: www.evropsky-parlament.cz, http://ec.europa.eu, europa.eu/youreuropewww.evropskyspotrebitel.czwww.finance.cz, www.ibesip.czwww.uamk.czwww.mzv.czwww.autorevue.cz, mimořádná příloha MF Dnes "Autem po Evropě" ze dne 10. 5. 2013

Zcestuj Evropu jinak - ale bezpečně

Před každou cestou byste se měli připravit na „co by kdyby“ a u cestování do zahraničí to samozřejmě platí dvojnásob.

Očkování

Pokud se chystáte do exotických destinací, zajděte si tři měsíce před cestou za lékařem, který se zabývá cestovní medicínou, abyste společně zvážili nutnost očkování. Některá očkování jsou před vstupem do konkrétních zemí i povinná – na to, jak je to konkrétně s tou vaší, se můžete podívat třeba na www.zdravinacestach.cz nebo www.centrumcestovnimediciny.cz. Samotné vakcíny se pak podávají přibližně měsíc až 14 dní před odjezdem, podle typu očkování.

Při balení pak nezapomeňte na lékárničku – samozřejmě s léky, které běžně používáte, dále přibalte léky proti alergii, bolesti a teplotě, proti průjmu, oční kapky, léky na kožní plísně, léky proti cestovní nevolnosti, repelent, opalovací krém, balzám na rty a náplasti s obvazy, a vše přizpůsobte tomu, kam a za jakým dobrodružstvím se chystáte – s tím vším si při očkování můžete od lékaře nechat poradit.

Kde vás hledat

Ať už se chystáte s cestovkou k moři ležet na jednom místě, nebo se budete toulat sami, určitě nechejte někomu doma itinerář se svojí cestou, nebo využijte on-line systém DROZD, tedy Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí. Do formuláře jednoduše vyplníte informace o sobě a svých spolucestujících, o pobytu v zahraničí a kontaktní osobu. V případě nesnází tím usnadníte Ministerstvu zahraničních věcí poskytnutí rychlé pomoci (např. i informování prostřednictví e-mailu nebo SMS o přírodních katastrofách a dalších nepokojích v dané cizí zemi). Po plánovaném ukončení cesty do zahraničí jsou vaše údaje z databáze automaticky vymazány.

Doklady

Za hranicemi určitě budete potřebovat platný cestovní doklad, a zatímco v Evropské unii si vystačíte pouze s občanským průkazem, jinde budete potřebovat cestovní pas, někde navíc i vízum – pokud si nejste jistí, jaký cestovní doklad je nutný, případně jak dlouho ještě musí platit po vašem návratu z dovolené, podívejte se ke konkrétnímu státu na stránky Ministerstva zahraničních věcí (záložka cestování a víza – režim vstupu). Řidičům jistě přijde vhod mezinárodní řidičský průkaz, dále určitě budete potřebovat průkaz pojištěnce a kartičku cestovního pojištění a na škodu není ani mezinárodní očkovací průkaz (je-li očkování nutné pro vstup do dané země). Nakonec přihoďte ještě peníze a platební karty, v zahraničí nejlépe uspějete s těmi kreditními.

Pokud máte vše důležité na hromádce, tak ji raději rozdělte na dvě – udělejte si fotokopii cestovních dokumentů a spolu s částí peněz vše uložte na jiné místo, do spodu batohu nebo skryté kapsy; kopie dokladů si také můžete nechat uložené třeba v e-mailu.

Co vás může potkat na cestách

Pro zkušeného zloděje je kapesní krádež záležitostí okamžiku, proto nejen že je lepší nosit menší částky peněz odděleně, ale také nenechávat peněženku nahoře v batohu či kabelce, nevytahovat příliš velké bankovky a hlídat si zavazadlo na každém kroku – v tlačenici i ve vlaku. Pokud cestujete nočním vlakem, tak určitě neuškodí zajistit zip batohu malým zámkem a případně si zavazadlo „připoutat“ třeba zámkem na kolo.

Nicméně „typičtí“ zloději nemusí být ti jediní, na které v zahraničí narazíte. Už se vám někdy stalo, že vám žena vnutila do náručí „dítě“, zahlédli jste na zemi ležet peněženku nebo vám přišli dva „zaměstnanci“ hotelu zkontrolovat pokoj? Podvodníčci umějí být velice vynalézaví a mnohdy je těžké se jim bránit, přesto může pomoci, když některé jejich triky znáte. Obsáhlý seznam toho, jak z vás mohou lidé ve světě mámit peníze, najdete na stránkách travelhacking.cz/podvody. U každého podvodu pak najdete i místo, pro které je daný kousek typický, takže se můžete zkusit připravit :)

Prodejce map

Několik lidí k vám přistoupí a začnou nabízet lokální mapu. Rozloží ji před vámi. Tím dojde k rozptýlení. Zatímco věnujete pozornost mapě, další člověk se vás pokouší okrást.

Typické pro: Evropa

(více na travelhacking.cz/podvody)

Opalování s a bez

Znáte to, letní dovolené se tráví většinou u vody. Na bezpečné přírodní koupaliště u nás můžete narazit třeba na  www.kvode.eu, a pěknou mapu pro celou Evropu najdete na maps.eea.europa.eu, kde po přiblížení uvidíte jednotlivé rybníky, řeky, jezera i pláže, a také kvalitu vody (údaje za poslední roky).

Vedle samotného koupání je ale zapotřebí dát si pozor i na to „v čem“. Pokud byste se například v Polsku zkoušeli obejít bez plavek, byli byste pokládáni nejen za neslušné a nemravné, ale zaplatili byste pokutu ve výši sto zlotých (asi 700 Kč). Na Korsice vás absence horního dílu plavek bude stát 150 eur. Podobně je to i v Portugalsku, Švédsku a samozřejmě v muslimských zemích jako je Turecko (pro bazény v hotelovém areálu někdy platí výjimka), na amerických plážích je dokonce nepsaný zákaz nošení plavek typu tanga. V Itálii, kde vám také hrozí při sundání plavek pokuta dokonce i na velkých známých plážích u Říma, je trochu benevolentnější pouze jih, například v sicilském Palermu se můžete opalovat úplně nazí, tedy pokud jste žena. Pro muže tato benevolence neplatí. Zato v Bulharsku si klidně vystačíte s tangy.

Plavky byste také měli nosit jen na pláži a dalších místech pro ně vhodných – v Barceloně vás například nemusí obsloužit v obchodě či kavárně, pokud máte na sobě plavky (a to platí i pro muže bez trička), na Mallorce můžete dostat pokutu až 500 liber.

Zato „nahoře bez“ se dámy mohou opalovat téměř všude ve Španělsku a ve Francii (tedy kromě zmíněné Korsiky), kde je i velké množství nudistických pláží.

Volnější pravidla platí třeba i v Paříži – pokud si za horkého počasí někde v parku nebo u Seiny najdete plácek na osušku, můžete se klidně svléct do plavek, ale na procházku po parku či na nábřeží v tomto oděvu i u velmi tolerantních Francouzů zapomeňte, jinak vám hrozí pokuta 38 eur a dokonce i podezření z pasivního lovení sexuálních klientů, což může být naceněno pokutou dokonce 3 750 eur (téměř 100 000 korun) a dvouměsíčním pobytem ve vězení.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.studenta.cz; www.topzine.cz; www.dailymail.co.uk; www.povlastniose.eu; www.justtheflight.co.uk/blog/16-40-tourist-scams-to-avoid-this-summer.html; www.theguardian.com/travel/2010/may/15/wild-camping-europe-uk-legalities;

Zcestuj Evropu jinak - najdi si svou cestu

Pokud plánujete cestu, ať už po České republice, nebo do zahraničí, tak jednou z nejdůležitějších věcí, které si každý cestovatel přibalí do kufru, je dobrá mapa a průvodce s tipy pro turisty.

Kde najdete dobrou mapu?

Mapu i průvodce si můžete pořídit ještě před cestou, a to buď v knihkupectví, či se porozhlédnout na internetu po mapách a průvodcích v .pdf formátu.

Například pokud pojedete do Londýna, můžete si zdarma stáhnout mapu metra, mapu WC v metru nebo mapy s tipy na zajímavé procházky (nejen) v centru Londýna. Jindy narazíte na možnost stáhnout si mapu zdarma výměnou za vaše jméno a e-mail, např. mapu Paříže. Stačí ale trochu hledat a narazíte na zajímavé plány města ke stažení zcela zdarma, třeba plán centra Paříže s tipy na vyhlídky z ptačí perspektivy.

Zajímavé průvodce městy „do kapsy“ najdete na portálu www.inyourpocket.com, kde jsou ke stažení opět ve formátu .pdf.

Pokud jste si před cestou mapu nepořídili, vyplatí se vyhledat nejbližší (turistické) infocentrum, kde dostanete plán města a návdavkem také užitečné tipy a informace o akcích v městě i okolí. Informační centrum najdete snadno podle typického „íčka“ v mnoha podobách.

Nebaví vás poznávat města s klasickou mapou pro turisty? Raději byste vlastnili papírového průvodce sestaveného podle rad a zkušeností místních? Pak zkuste USE-IT mapy.

USE-IT mapy jsou určeny pro mladé, kteří cestují více méně bez peněz, ale chtějí vidět to nejzajímavější, co jim města mohou nabídnout. Na vzniku map se podílejí mladí lidé, kteří v městě žijí – doporučují ta místa, která jsou opravdu typická a jsou oblíbená místními. Mimo to jsou mapy doplněny i o stručný slovníček důležitých frází (např. jak si říct o pivo nebo poděkovat), o informace o MHD apod. Anglické popisky jsou psané vtipně a jednoduše, aby byly srozumitelné pro co nejširší okruh cestovatelů.

První USE-IT mapa se objevila už v roce 1971 v Kodani, kde pak postupně vznikla evropská organizace pojmenovaná USE-IT Europe zaštiťující síť evropských měst, ve kterých tyto mapy vznikají. Mapu si můžete před cestou vytisknout z webu (http://use-it.travel) nebo v daném městě zajít do infocentra, kde ji dostanete zdarma. Většinu evropských USE-IT map také naleznete v pražském infocentru USE-IT, které sídlí v ulici Trojanova 3 na Praze 2 (mapa).

Mezi nejznámější města zapojená do projektu USE-IT pak patří Brusel, Budapešť, Drážďany, Oslo, Split, Vídeň. Z ČR se už do projektu zapojila Praha, Plzeň, České Budějovice / Český Krumlov, Brno, Ostrava a nejnověji také Olomouc. Více o USE-IT mapách v ČR najdete na http://use-it.cz.

Další alternativou ke klasickým plánům měst je také projekt City Spy Mapping

Je to opět přehled nejzajímavějším míst v městě, který vytvářejí místní. Obsahuje nejen plán centra, ale i slovníček více či méně užitečných frází v angličtině, které jsou přeloženy ve fonetickém přepise do místního jazyka (češtiny, němčiny, španělštiny apod.). Informace o hostelech a občerstvovacích zařízeních doplňují i další zajímavosti o městě, památkách i slavných osobnostech.

Mapy jsou pro cestovatele zdarma – najdete je ve vybraných hostelech nebo v restauracích a hospodách, které se do projektu zapojily. Mapu si ale také můžete před cestou prohlédnout na webu www.cityspy.info, vytisknout si ji nebo si ji nechat vytištěnou poslat za 2 Eura.

Zmapována už je např. Barcelona, Berlín, Bělehrad, Istanbul, Krakov nebo Praha.

A pak jsou samozřejmě mapy, podle kterých sice nikam nedojdete, ale mohou vám pomoci vybrat si tu správnou destinaci a dobu pro svůj pobyt. Dohledat si před odjezdem předpověď počasí není nic složitého. Ale víte, jak zjistit, jaké jsou teploty vzduchu a vody v průběhu roku po celém světě? Teplotní a srážkové mapy celého světa ve vybraných měsících najdete např. na webu www.mappedplanet.com.

Když se nenecháte odradit vzhledem stránek, proklikáte se k zajímavým tematickým mapám.

Pokud byste rádi věděli, kdy a kam vyrazit za teplým mořem, podívejte se na stránky www.seatemperature.org. Najdete tam aktuální teplotu moře včetně ročních průměrů po celém světě. Chystáte se např. do Barcelony? Nejteplejší bývá moře v srpnu a teplota se pohybuje kolem 25 °C. Moře ve Stockholmu má v tuto dobu v průměru kolem 18,8 °C, zato teplota moře na Rhodosu se v srpnu vyšplhá až na 27 °C.

Nicméně mnozí už dnes cestují se svými chytrými telefony, a tak není problém nahrát si mapu, průvodce i řadu užitečných aplikací přímo do něj.

Chytré aplikace pro cestovatele

Takže pěkně popořádku…

Pokud nechcete platit za datové připojení v zahraničí, je potřeba se porozhlédnout po aplikacích, které jsou užitečné i v režimu offline.

Jednou z nejoblíbenějších offline map napříč platformami je City Maps 2Go (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Obsahuje podrobné mapy, tipy a doporučení, plánování výletů… Uložit si můžete konkrétní místa jako např. váš hotel nebo restauraci, kterou chcete navštívit. A všechno si můžete stáhnout přímo do svého chytrého telefonu.

Osvědčená značka „chytrého“ průvodce je TripAdvisor City Guides (iOS, Android – zdarma). Po spuštění si jen vyberete nějakou z metropolí, stáhnete si ji do svého zařízení a můžete vyrazit.

Podrobným fotoprůvodcem po zajímavých lokalitách v ČR i zahraničí se pro vás může stát Fripito (iOS, Android – nákupy v aplikaci). V aplikaci najdete nejen detailní informace o lokalitě, ale i tipy na ubytování, lokální stravování, ideální způsob dopravy a zejména informace o tom, kdy a kde je nejzajímavější světlo pro focení. Pro nadšence nechybí ani detaily nastavení fotoaparátu. Jedná se o aplikaci českých tvůrců – fotografů, takže průvodci jsou kompletně v naší mateřštině.

Přece jen byste rádi brouzdali po internetu i v zahraničí? Tak to bude chtít WiFi Map (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Díky této aplikaci se můžete připojit k více jak 2 milionům WiFi sítí po celém světě.

Pokud byste chtěli ze svých cest poslat babičce a dědečkovi „klasickou“ pohlednici, stačí si nainstalovat aplikaci od České pošty – Pohlednice online (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Vyberete si jednu ze svých fotek, napíšete vzkaz, adresu a potvrdíte – pošta pak doručí reálnou pohlednici adresátovi přímo do schránky.

Rádi jste připraveni na jakoukoli situaci? I na cestách se může hodit aplikace, která vám poradí, jak poskytnout První pomoc (iOS, Android – zdarma) nebo jak přivolat pomoc nejbližší hlídky Horské služby (iOS, Android – poplatky za odeslání sms či telefonát). A pokud vám zruší let a vy uvíznete na letišti, můžete se "poradit" s aplikací Práva cestujících (iOS, Android – zdarma).

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.visitlondon.com; https://tfl.gov.uk/; www.mapaplan.com; www.studentpoint.cz; http://cestovani.lidovky.cz; www.gisportal.cz; http://travelhacking.cz; http://brainstormag.cz/; http://www.chip.cz; http://fripito.cz/

Zcestuj Evropu jinak - poznej město ze střech

Trávíte dovolenou raději poznáváním měst než ležením na pláži? Okukujete památky, ale nemusíte chodit přímo na tradiční prohlídky? Máte řadu příležitostí zažít města „netradičně“ – ať už navštívíte jeho nezvyklá zákoutí nebo díky netradiční prohlídce.

S průvodcem, ale „zadarmo“

Navíc, ne všechno musí stát spoustu peněz – zkuste vyrazit na prohlídku s průvodce a neplatit tradiční vstupné. Díky stránkám www.freecitytour.com se můžete podívat, jestli ve městě, do kterého se chystáte, probíhají i prohlídky „zdarma“ – průvodci nejsou žádní profesionálové a nejsou za prohlídku placeni, po jejím skončení jim dáte spropitné podle toho, zda se vám prohlídka líbila, a o to víc se samozřejmě snaží. Neprofesionální prohlídky, které se převážně zaměřují na barvité líčení dějin, zaštiťují stránky www.neweuropetours.eu, takže i když se některé prohlídky mohou opakovat, můžete zkusit mrknout i tam.

Město očima lidí bez domova

Od roku 2012 máte příležitost navštívit v Praze netradiční prohlídky města jako třeba Pražské podsvětí z první ruky, Pouliční umění na deset různých způsobů, Jak se bydlí bez domova nebo Historie a současnost pražské drogové scény. Nenechte se ovšem zmást, nečeká vás prohlídka pečlivě připravené muzejní expozice, ale velmi neobvyklá procházka s jedním z osmi průvodců-bezdomovců z pražského projektu Pragulic, kteří jsou připraveni podělit se s vámi o své příběhy a ukázat vám mnohá zapomenutá místa. Projděte se ulicemi s lidmi, kteří je znají nejlépe, a inspirujte se z jejich příběhů. Cena prohlídky je 250 Kč a její standardní délka je 120–150 minut, nicméně pokud by vám to nestačilo, můžete si vyzkoušet, jaké to je být bezdomovcem i na vlastní kůži – 24 hodin bez domova je celodenní (a celonoční) bezdomovecký program, který je kromě aktuálního počasí závislý především na vašich konkrétních přáních a zájmech… jen si během 24 hodin na ulici musíte určitým způsobem zajistit peníze, jídlo i místo na spaní.

Na podobné prohlídky můžete vyrazit i v dalších městech, třeba v Londýně, v Barceloně, v Amsterodamu nebo v Berlíně.

Pohled shora

Pokud rádi šplháte na rozhledny a věže, ale už vás nebaví tradiční prohlídky těch hodinových, kostelních nebo radničních, můžete se vydat třeba do Švédska, kde si nenechte ujít unikátní prohlídku Stockholmu (přibližně za 1800 Kč) nebo ještě severnějšího Sundsvallsu (přibližně za 900 Kč) po střechách. Během více než hodinové prohlídky ve Stockholmu se projdete po budově Starého parlamentu ve 43 metrech, dozvíte se mnoho zajímavého o památkách i historii a užijete si nezapomenutelný výhled.

Podobnou příležitost dostanete i při návštěvě katedrály ve španělském Santiagu de Compostela, kde vás průvodce vezme za přibližně 350 Kč přes paláce Xelmírez (Obradoiro) nahoru do věže La Carraca, pak do Portico de la Gloria a nakonec přes zvonici na střechu.

V Ukrajinském Kyjevě můžete vyrazit za neobvyklým střešním výhledem také – dvouhodinová prohlídka je trochu neformální, takže je možné, že vám některé střechy zavřou před nosem, ale stojí jen přibližně 200 Kč.

Na střechu se také můžete dostat například na některé stadiony – v Dublinském Croke Park vás čeká za přibližně 550 Kč střešní procházka ve výšce 17 pater nad zemí, dlouhá 600 metrů a s pěti vyhlídkovými plošinami, Mnichov si zase můžete během 120 minut prohlédnout ze střechy Olympijského stadionu – za zhruba 1200 korun půjdete tam i zpátky po svých, za 1500 Kč se můžete dolů slanit a za 2000 se spustíte přes stadion lanovkou.

Vydejte se za filmem

Pokud jste fanoušky filmů, seriálů a televize vůbec, určitě občas přemýšlíte, kde se natáčela ta a ta scéna, jestli to je nebo není opravdový hrad a jestli je tam a tam tráva opravdu tak zelená jako ve filmu. Při prohlídkách měst máte samozřejmě příležitost navštívit i filmové lokace – kde je slavné nástupiště Harry Pottera, kudy chodila Amélie z Montmartru a kam jezdí štáb Hry o trůny?

Obrovskou filmovou lokalitou je samozřejmě Londýn a celá Velká Británie, domovina, mimo jiné, Harryho Pottera, Doktora Who, Hry o trůny, Jamese Bonda a Sherlocka Holmese. Představu o všech prohlídkách si můžete udělat na stránkách britmovietours.com, nicméně tyto stránky samozřejmě nejsou jediné, které tuto službu nabízí, a navíc prohlídky nejsou zrovna levné (na Brit Movie Tours můžete získat slevu 20 % díky London Passu). Většinu lokací si můžete projít i sami, pokud tedy víte, kde hledat – můžete vyzkoušet třeba stránky www.movie-locations.com, na kterých jednoduše vyberete zemi, do které se chystáte, film, který se tam natáčel, a můžete plánovat, která místa máte poblíž své dovolené. Nebo použijte svůj oblíbený vyhledávač a zkuste konkrétní filmy spolu s heslem „movie location“.

Mimo veřejné natáčecí lokality můžete ale navštívit i filmová studia, například v Římě, v Mnichově nebo v Londýně.

A pokud se vám vlastně vůbec nikam nechce…

… nebo se naopak chcete na prázdniny řádně „natěšit“, zkuste panoramatické či virtuální cestování

 • www.virtualtravel.cz - české stránky; prohlídky ve více než 50 státech světa, panoramatické i letecké snímky přírody, institucí i ubytování

 • www.airpano.com - virtuální snímky s vysokým rozlišením z ptačí perspektivy doplněné tematickou hudbou
 • www.arounder.com - světové památky, muzea, příroda a mnohé další
 • www.360cities.net - a ještě jedny stránky s panoramatickými fotografiemi

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  


Zdroj: uvedené webové stránky; www.turgalicia.es; www.freetoursbyfoot.com/london-tours; www.bdyg.homepage.t-online.de; www.british-film-locations.com; www.the-magician.co.uk/harry-potter-in-london.htm; ; www.freetoursbyfoot.com/sherlock-holmes-london-part; www.sputnik8.com; digitalhumanlibrary.com/virtual-tours-2

Zcestuj Evropu jinak - přespi na gauči

Jedna z prvních otázek, která při plánování cest padne, je „a kde budeme spát?“. Pokud ke svému spokojenému spánku nepotřebujete čtyřhvězdičkový hotel s all inclusive či alespoň penzion s polopenzí, máte na výběr z celé řady dalších možností.

Hostely

Levnou a zvlášť pro větší skupiny výhodnou možností ubytování jsou hostely – levné turistické ubytovny, v nichž je na rozdíl od hotelů většina příslušenství a vybavení sdílená všemi ubytovanými. Výhodou hostelů je, že jsou blízko centra a v ceně bývá i lehčí snídaně. V některých hostelech se můžete setkat s věkovým omezením pro nocležníky (např. věk 18–35 let), v jiných mají studenti pouze přednost v případě, že je hostel již téměř obsazen. Některá zařízení pak upřednostňují skupiny a hromadné zájezdy, jiné zase individuální cestovatele.

Pro vyhledávání hostelů existuje řada webů: www.hostelworld.com, www.hostels.com nebo www.europeanhostels.com apod.

Cena ubytování se samozřejmě liší podle toho, do jak velkého města jedete a jestli chcete spíš klasický pokoj pro 2–3 spáče, nebo vám vyhovují větší noclehárny pro 5 a více osob. Většina hostelů nabízí velké noclehárny pro smíšené skupiny, ale i ložnice pro muže a ženy zvlášť. Ve větší noclehárně budete mít samozřejmě méně soukromí, ale přespání vás vyjde levněji. Např. zatímco přespání v dvojlůžkovém pokoji vás může vyjít na 25 eur, jedna noc ve společné smíšené ložnici pro 10 spáčů v tom samém hostelu jen na 15 eur.

Mezi hostely najdete, tak jako všude, hostely skvělé i hrozné. Rozdíly můžete čekat už na základě toho, jestli daný hostel patří nebo nepatří do nějaké (mezi)národní sítě, např. Hostelling International. Z českých to jsou např. hostely sdružené v České hostelové asociaci; v nich můžete také využít mezinárodní slevovou Hostelovou kartu.

Pomoci v rozhodování vám mohou reference ostatních cestovatelů. V každém případě je však dobré si předem zjistit, jestli hostel má/nabízí:

 • tzv. 24/7 recepci – tzn. jestli je recepce otevřená 24 hodin denně 7 dní v týdnu; to se hodí obzvlášť v případě, že váš vlak či letadlo má zpoždění;
 • kuchyni, kde si můžete uvařit vlastní jídlo – neočekávejte však super čistou kuchyni vzhledem k tomu, kolik lidí ji najednou používá;
 • pračku – ocení zejména ti, kteří jsou dlouho na cestách;
 • ručníky – ocení zejména ti, kdo přespí jen jednu noc a zase jedou dál.

WiFi síť už se stává standardem a samozřejmostí jsou i uzamykatelné skříňky na pokoji (je však dobré mít s sebou vlastní zámek). Pokud jste si zarezervovali spaní v společné noclehárně, přibalte si s sebou také špunty do uší, příp. masku na oči. A nezapomeňte si před cestou přečíst i podmínky ubytování, ať vás nepřekvapí, že můžete platit pouze v hotovosti nebo že nemůžete hostel opustit mezi 23 a 5 hodinou ranní.

A pozor: pokud chcete v hostelu přespat, nemusíte mít vždy rezervaci předem, ale vyplatí se alespoň telefonicky nebo e-mailem zkontrolovat vytíženost hostelu a dorazit na místo brzy. Oblíbené hostely jsou ale zejména v hlavní turistické sezóně plné každý den!

Pokud dáváte před hotely a hostely přednost ubytování u místních lidí, pak jsou tu hned dvě zajímavé možnosti – Airbnb a Couchsurfing.

Airbnb

Airbnb vzniklo v roce 2008 v Kalifornii, když u sebe doma dva designeři ubytovali – a to na nafukovací madraci – tři cestovatele, kteří hledali místo na přespání, a nabídli jim k tomu snídani. Odtud tedy název Airbed & breakfast.

Airbnb funguje na principu sociální sítě, kde se potkávají nabídky lidí, kteří mají volný pokoj či byt a poptávka cestovatelů, kteří potřebují nocleh. Vybrat si zde můžete z tisíce nabídek ať už podle ceny nebo dalších parametrů. Na webu najdete nabídky od rozkládacích lůžek na podlaze po hrady na vrcholcích hor. Výsledky vyhledávání představují celé domy, soukromé pokoje i sdílené pokoje. Hostitelé popisují svá ubytování podrobně, včetně dostupného vybavení a časů příjezdů a odjezdů, a hosté zde zanechávají hodnocení svých zážitků.

Po registraci na portálu www.airbnb.cz, která je zdarma, si vytvoříte svůj profil, který by měl obsahovat důležité informace pro vaše potenciální hostitele. Z profilu hosta vyčte hostitel reference jiných hostitelů a naopak host se dozví z profilu hostitele, jak u něj byli spokojeni předchozí hosté (např. jestli včas předá klíče). Z profilu hostitele se dozvíte maximum informací o pokoji/bytě, který si chcete pronajmout – najdete tam popis bytu, včetně dostupného vybavení (lednice, mikrovlnka, pračka, WiFi připojení atd.), doplněný fotkami, ale také např. informace, jestli si s sebou můžete přivézt psa.

Když si z databáze vyberete své ubytování a termín, můžete provést žádost o rezervaci (některá místa si však můžete rezervovat okamžitě). Hostitel pak má možnost žádost buď přijmout, nebo zamítnout, anebo vám položit ještě doplňující otázky ohledně vaší cesty. Pokud hostitel do 24 hodin na vaši žádost neodpoví, tak vaše žádost vyprší. Každopádně už při zaslání žádosti o rezervaci musíte mít vyplněné údaje týkající se vaší platební karty (jiná možnost platby není). Hned při zaslání žádosti si Airbnb blokuje částku ve výši pronájmu a někdy také kauce, pokud je ze strany hostitele požadována. Když se stane, že vám hostitel žádost zamítne, peníze se v plné výši vrátí zpět na váš účet. Pokud je rezervace přijata, vaše platba se odešle a dojde k výměně kontaktních údajů, abyste si mohli dohodnout veškeré detaily vašeho pobytu.

Celá komunikace i platby probíhají přes Airbnb, což je důležité z hlediska bezpečnosti obou stran, především hostů, ale i hostitelů. Airbnb nabízí svým uživatelům několik možností ověření: reference/hodnocení ostatních uživatelů, ověření e-mailu a telefonního čísla, nebo přímo získání odznaku „ověřená totožnost“ (např. tím, že musíte naskenovat doklad totožnosti nebo propojit svůj účet se sociálními sítěmi). V případě problémů pak můžete také kontaktovat přímo online podporu Airbnb, která je dostupná 24 hodin denně.

Samozřejmostí už je dnes také aplikace Airbnb pro chytré telefony (iOS, Android).

Couchsurfing

Přespat u někoho zdarma na gauči? Zapojte se do projektu Couchsurfing a nebude to problém. Tato služba funguje už od roku 2004, takže o čtyři roky déle než Airbnb. Jde o globální sociální síť lidí, kteří rádi cestují, chtějí poznávat jiná města a kultury a rádi komunikují s místními lidmi. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je pak umožnit cestovatelům ušetřit za ubytování na jejich cestách.

Takže jak na to? Zaregistrujte se na webu www.couchsurfing.com, kam nahrajete svou fotku (je to jedno z bezpečnostních opatření) a vyplníte ve svém profilu základní informace o sobě, např. jakými jazyky se domluvíte, jaké máte zájmy a cestovatelské zkušenosti a také jestli vy sami můžete nabídnout ostatním cestovatelům na několik dní zdarma volnou karimatku, matraci či gauč k přespání u vás doma.

Potom už stačí vybrat si místo, kam chcete vyrazit, a porozhlédnout se po profilech ostatních couchsurferů, jestli by někdo neměl zrovna volný gauč. U každého profilu věnujte pozornost zejména informacím, které o sobě jednotliví couchsurfeři vyplnili, a také tomu, jaké mají reference od ostatních. Pokud se vám něco nezdá, zvolte někoho jiného. Pokud už jste si vybrali, klidně zkontaktujte najednou vícero potenciálních hostitelů – tj. odešlete žádost, ve které stručně popíšete vaši cestu, na kolik nocí potřebujete přespat apod. Mimochodem, existuje nepsané pravidlo, že maximum by měly být tři dny – znáte to: host i ryba…

Ale zpátky k vaší žádosti – pokud někdo z vašich vyhlídnutých hostitelů vaši žádost přijme, dohodnete se na konkrétních detailech vaší návštěvy. Domluvte se např. předem, jestli si máte přivézt spacák, karimatku apod. Je také milé, když svému hostiteli přivezete nějakou drobnou pozornost nebo nabídnete, že uvaříte něco českého.

A co byste měli mít na paměti? Nezaměňujte couchsurfing s bezplatným ubytováním v hotelu nebo noclehárně. U couchsurfingu se počítá s tím, že společně se svým hostitelem třeba povečeříte, vyrazíte někam ven nebo alespoň prohodíte pár slov.

A jak je to s bezpečností? Na jednotlivých profilech couchsurferů najdete vždy reference od ostatních cestovatelů, kteří tak ověřují pravdivost toho, co daný couchsurfer na svůj profil napsal. Z bezpečnostních důvodů je také veškerá komunikace archivována. V rámci sítě pak funguje i systém ověřování – pomocí platby kreditní kartou, kterou je ověřeno vaše jméno a další identifikační údaje, nebo pomocí dopisu s kódem, kterým je ověřena vaše adresa. Přidávat důvěru (tzv. vouching) mohou také prověření a spolehliví uživatelé služby. Pokud narazíte na problémy, můžete také kontaktovat online podporu na webu www.couchsurfing.com.

Poznámka na závěr: Pokud nemáte možnost u sebe přímo někoho ubytovat, nabídněte možnost ukázat ostatním couchsurferům město tak, jak by ho s tradičním průvodcem nepoznali, nebo je třeba pozvat na večeři.

Máte-li chytrý telefon či tablet, můžete si nainstalovat také aplikaci Couchsurfing (iOS, Android).

Přespání na letišti

Při vašich cestách se dříve či později může stát, že budete muset nebo chtít přespat na letišti.

Jak se na to připravit předem?

Pokud tušíte (blíží se sněhová bouře) nebo víte (navazující letadlo vám letí až ráno), že strávíte noc na letišti, nezapomeňte si s sebou přibalit:

 • masku na oči a špunty do uší;
 • sluneční brýle – poslouží jako maskování na letištích, kde není spánek povolen;
 • levnou nafukovací madraci – ale pozor, na některých letištích platí zákaz spaní na podlaze;
 • spacák – můžete taky zkusit poprosit o zapůjčení přikrývek, kterými řada letišť disponuje pro případy hromadně rušených letů;
 • budík – pokud cestujete sami, můžete také napsat na kus papíru třeba „Wake me at 5.00 AM“;
 • hudební přehrávač – schovejte si ho však tak, aby nebylo snadné vám ho ukrást;
 • dostatek penězpočítejte s drobnými na občerstvení, ale vezměte si raději i platební kartu, nikdy nevíte, co se může stát.

Zjistěte si také o daném letišti co nejvíce informací: Je možné si zaplatit WiFi připojení? Je možné využít sprchu? Do kolika hodin mají otevřeno obchody? Je odpočinková mítnost („lounge“) jen pro klienty první třídy, nebo je možné zaplatit za vstup?

A nezapomeňte, že na některých letištích může být v noci poměrně chladno nebo naopak až nesnesitelně horko. Vyplatí se tedy obléknout se jako „cibule“ – v co největším počtu vrstev.

Jste na letišti a hledáte místo na spaní?

Najít si vhodné místo ke spaní může být občas docela oříšek. Vyplatí se začít hledat brzy a projít různé terminály. Některá letiště, zvláště ty s převahou low-cost (nízkonákladových) přepravců a velká mezinárodní letiště mohou být plná nocležníků. (pod obrázek - http://www.sleepinginairports.net/tips.htm)

Zvažte také všechny možnosti – sezení/ležení, teplota, vzdálenost od toalet a obchodů, hladina hluku i celkový provoz. A ještě jedna drobnost: příletové haly jsou mnohdy lepší než odletové. Filozofií většiny letišť je, že lidé, kteří odlétají, míří rovnou k odletové bráně, kdežto příletové haly počítají s určitým čekáním na přestup.

Udělejte také vše pro svou bezpečnost. Je dobré si zjistit, kde sídlí ostraha a kde jsou kamery. Pokud cestujete sami, snažte se být v co největší blízkosti ostatních spáčů.

Nemáte-li možnost uzamknout svá zavazadla v úschovně, umístěte svá zavazadla tak, aby vás vzbudil hluk nebo pohyb při jejich otevírání, případně si je celé připněte třeba k noze.

Pokud se dobrovolně rozhodnete přenocovat na letišti, počítejte také s tím, že se pravděpodobně někdo z letištního personálu zeptá, proč spíte na letišti a ne v hotelu, a bude chtít vidět letenku na následující den. Buďte na to připraveni a mějte radši i záložní plán – zjistěte si například, kde se nachází nejbližší hotel.

Na druhou stranu vám ale letištní personál nebo ostraha mohou poradit i vhodné místo na přečkání noci – takže nebojte se jich slušně zeptat.

Další tipy a užitečné rady, jak nejlépe strávit noc na letišti, najdete na webu www.sleepinginairports.net.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; http://cs.wikipedia.org/; https://en.wikipedia.org/; http://www.kinlaydublin.ie/; http://thesavvybackpacker.com/; https://www.ricksteves.com; http://www.mladiinfo.cz/; http://mesto-barcelona.cz/; http://www.jaknaletenky.cz/; http://www.internetprovsechny.cz/; http://www.couchsurfing.cz/; http://www.akcniletenky.cz/

Zcestuj Evropu jinak - využij slevy

Chystáte se na výlet nebo na dovolenou? Chcete navštívit známé i méně známé zámky, muzea, ZOO a další památky? Než se do toho vrhnete, určitě se vám vyplatí menší příprava – mrkněte, jestli byste mohli získat slevu.

Na památky se slevou

Pokud se chystáte navštívit nějakou evropskou metropoli, určitě můžete využít takzvané „městské pasy“. Jeden příklad za všechny – London Pass, tedy slevová karta pro Londýn. Můžete si vybrat jedno-, dvou-, tří- a šestidenní kartu, pro dospělého i dítě, s městskou dopravou nebo bez. Kartu si objednáte a zaplatíte přes internet a vyzvednout si ji můžete buď na pobočce v Londýně, nebo vám ji doručí poštou až domů. S touto kartou se pak dostanete na mnohé památky zcela zdarma (např. do Tower of London, do londýnské ZOO nebo na křižník Belfast) a do některých získáte slevu. Navíc nemusíte navštěvovat jen památky – můžete vyrazit na plavbu po Temži, do Vědeckého muzea nebo na stadion Wembley. Seznam všech slev dostanete v malé knížečce, kterou můžete zkusit projet od začátku do konce.

Samozřejmě se s London Passem nedostanete všude, takže – vyplatí se to? Pokud s jednodenní kartou za £52.00 začnete ráno prohlídkou v Tower of London (£22.00), poté se vydáte na křižník Belfast (£15.00), svezete se po řece Temži (£18.00) a vyšplháte na nultý poledník na Greenwich (£7.70), ušetříte s London Passem nejen £10.70, ale i spoustu času – na mnohých památkách akceptují kartu na zvláštních pokladnách a nemusíte tak čekat ve frontě.

Každé město má samozřejmě jiné podmínky, tak se mrkněte na to, do kterého se zrovna chystáte (většina webů je v angličtině):

Chystáte se jinam? Zkuste dát do vyhledávače anglický název místa spolu s „pass“, „city pass“, nebo „card“ a podívejte se sami, nebo vyzkoušejte stránky www.getyourguide.com, na kterých stačí zadat město, kam se chystáte, a vyjede vám seznam různých památek a atrakcí, mezi nimiž můžete vybrat „City cards“, jsou-li v daném městě k dispozici.

Mimo města samozřejmě můžete vyhledávat i lokality, do kterých se chystáte, jako třeba Holandsko (Holland Pass - zahrnuje okolí a města Amsterdam, Rotterdam, Utrecht a Haag), Francouzská Riviéra nebo Tyrolsko.

Ubytování se slevou

Kempy

Při cestování samozřejmě nejde jen o to, kam všude se podíváte, ale i o to, kde budete spát. Pokud cestujete mimo sezónu a dáváte přednost jednoduchému ubytování v kempech, nebo cestujete s karavanem, určitě vám přijde vhod CampingCard ACSI (www.campingcard.co.uk), kterou můžete použít v 21 evropských státech v téměř 3000 kempech, nejvíce ve Francii, Nizozemsku a Německu. Navíc si kartu můžete objednat i přes české stránky camp.cz.

Pokud vyrážíte do kempu v sezóně, můžete vyzkoušet kartu Camping Card International (www.campingcardinternational.com), která nabízí slevy ve více než 1000 kempech po celé Evropě. V České republice ji můžete zakoupit např. jako členové Ústředního automotoklubu ČR.

Míříte-li převážně na sever, určitě si pořiďte Camping Key Europe (www.campingkey.com), kterou budete do tamních kempů potřebovat. Navíc se k ní vztahuje řada slev, a to nejen v severských státech, ale téměř v 3000 kempech po celé Evropě. Nedá se bohužel koupit v České republice, ale můžete si ji objednat třeba z Německa nebo Finska (www.campingkey.com/en/card/get-the-card).

Hostely

Pokud vás neláká příroda, ale naopak město, určitě se můžete podívat na výhody Hostelové karty. Její vlastnictví vám ve většině případů zaručí slevu 10 %, v některých zemích (a hostelech) se bez této karty nejde ubytovat. Zároveň by více než 4000 hostelů z 90 zemí, ve kterých tato karty platí, mělo být pravidelně kontrolováno, a to by vám mělo dát jistotu solidního a cenově dostupného ubytování. Tato karta navíc platí i v 18 hostelech v České republice a můžete na ni získat slevu i na státních hradech a zámcích, na letenky, na dálkový autobus, jazykové kurzy a mnohé další – o všech výhodách si můžete přečíst na www.hostely.cz/hostelova-karta, ubytování v zahraničí si pak zajistíte na www.hihostels.com.

Mezinárodní slevové karty pro studenty a mladé

KARTY ISIC

Mezinárodní studentské identifikační karty ISIC (nebo varianta pro učitele ITIC a žáky základních škol ISIC Scholar) jsou jedinými mezinárodně platnými průkazy svého druhu, s nimiž můžete získat řadu slev a výhod i v oblasti kultury. Distribuce probíhá pod záštitou UNESCO a Evropské unie.

ISIC (www.isic.cz) je platný ve 130 zemích, takže jej můžete dohromady uplatnit na více než 125 000 místech, z toho Vás čeká přes 2 700 slev jenom v ČR.

Kde můžete získat slevu?

 • při nákupech (v kamenných obchodech i on-line), stravování a vzdělávání
 • na vstupném na festivaly, akce, do klubů
 • na permanentky v lyžařských areálech
 • při cestování – letenky, autobusové a vlakové jízdenky
 • na vstupném do světově proslulých kulturně-historických památek
 • při ubytování v hotelech, kempech a ubytovnách
 • ... zkrátka mrkněte na www.isic.cz/slevy

EYCA

Evropská karta mládeže EYCA (European Youth Card) je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé ve věku 5–30 let, na kterou mohou její držitelé v České republice čerpat přes 1000 výhod.

V Evropě je Evropská karta mládeže nejrozšířenější slevovou kartou pro mladé, kteří mohou čerpat 60 000 slev ve 38 evropských zemích. Karta je široce využitelná pro aktivity v různých oblastech života, jako je cestování, kultura, doprava, ubytování, stravování, nakupování, sport, služby či vzdělávání. Více informací o kartě EYCA a mezinárodní databázi slev naleznete na evropských stránkách karet EYCA www.eyca.org.

Na slevy u nás se můžete podívat na www.eyca.cz/slevova-mista, v Evropě pak na www.eyca.org/discounts/search.

 

Chceš-li slevu, jeď na dovolenou s Radkem

"Pojedeme na Korsiku," jásala jsem při zaslechnutí nabídky. Možnost spát v campech, procestovat autem Korsiku od moře přes hory až po řeky a městečka, mě opravdu nadchlo. Netušila jsem, že čtrnáct dní na tomto ostrově mě může nakonec stát jen 6500 Kč, a to je v této ceně: trajekt i nafta v obou směrech (ano řidič nás dovezl v pořádku i domů), jídlo (správně počítáte - dva krajíčky chleba na den a večer teplá polévka z pytlíku a lákavá konzerva s přílohou těstovin či rýže), pití (každé ráno teplý čaj a během dne pramenitá voda z hor) a vstup do památek (menhiry v místě Filitosa byly snad to nejdražší co jsme potkali - celých sedm euro).

A proč ten Radek v nadpisu? Protože ten tuto akci režíroval - vymyslel (nebo spíš nedomyslel?), odřídil (taky se mockrát poztrácel), vařil (plynový vařič vždy při ruce i za super průtrže mračen) a neuvěřitelně spěchal (ukažte na mapě kamkoliv na ostrově a my tam zaručeně alespoň pár minut byli!). Nakonec ještě Radek prohlásil - bylo to pěkných čtrnáct dní, jen nás to vyšlo dost draho...

„... a neutopil se...“

Co k tomu dodat???

Pojedete-li na Korsiku, neberte si s sebou Radka a budete mít velmi klidnou dovolenou na nádherném ostrově plném nejrůznějších krás, které stojí za víc než jen pár minut zastavení.

Terezie (léto 2015)

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.londonpass.com; http://vitavalka.cz; www.hostely.cz; evropa.adam.cz/cestovani/;

Zcestuj Evropu jinak - zkus spolujízdu

Jak se kam dostat?

Pokud se chystáte na cesty za hranice, ať už k moři, na festival, za známými nebo jen tak za poznáním, určitě přemýšlíte nad tím, jak se tam dostat. Samozřejmě můžete letět letadlem, jet vlakem, autobusem, nebo autem – anebo to můžete všechno zkombinovat. Tak jak tak, tradičně používané www.jizdnirady.cz, které určitě znáte a používáte při cestování po ČR, vám v tomto případě moc nepomohou. Můžete však zkusit www.rome2rio.comwebovou stránku, která vám najde cestu, dopravní prostředek i přibližnou cenu odkudkoli kamkoli.

Stránky kombinují autobusovou a vlakovou dopravu s MHD, letadly, loděmi, autem i chůzí, a od každé cesty vám nabídnou i různé kombinace možností. Spoje se navíc dají rozkliknout, takže se dostanete i přímo na podrobnější informace (časy odletu a příletu, alternativní spojení, dopravní společnosti, …). Stránky samozřejmě nejsou stoprocentní (nemají informace o všech dostupných dopravcích, ceny nemusí odpovídat, …), ale určitě vám plánování v mnohém usnadní.

Pokud letíte letadlem, určitě vás bude čekat cesta z nebo na letiště – ať už na další spoj, do hotelu nebo do centra města. Můžete vyzkoušet stránky www.toandfromtheairport.com, které vám, po proklikání se ke konkrétnímu státu, najdou cestu z/na letiště. Stránky sice nejsou příliš přehledné a snadno se můžete ztratit v záplavě reklam, ale určitě stojí za zkoušku – v České republice tam můžete najít letiště Brno-Tuřany (ze a na které se podle webu můžete dostat taxíkem, limuzínou, autobusem, pronajmout si auto, nebo si tam nechat auto zaparkované), a podobné informace pak najdete i pro letiště v Karlových Varech, Ostravě, Pardubicích, a samozřejmě také rozsáhlou nabídku pro Prahu, která obsahuje i dálkové autobusy.

Už jste někdy jeli lehátkovým vozem? Inspirujte se…

Jestli stále uvažujete, kterým dopravním prostředkem se dostat na dovolenou na druhý konec Evropy, snad vám inspiračně poslouží můj zážitek s cestou lehátkovým vozem na trase Vídeň-Split.

… Po krátké chvíli jsem si z nabízených možností formy poskytnutých informací od průvodčího z maďarské ruštiny přeci jen vybrala maďarskou angličtinu. Když odhlédnu od mé jazykové neznalosti, přeci jen snad o dvě desetinky srozumitelnější.

Kupé je pro šest osob, což v nočních hodinách znamená jej na pokyn průvodčího proměnit v noclehárnu pro stejný počet lidí. V prostřední výšce se na stěnách po obou stranách po sklopení polstrování dostanete dvě místa. Oříškem může být uvolnit místo dvěma odpočinku chtivým spolucestujícím hned pod stropem. Tento prostor do té doby sloužil k uložení všech zavazadel. Tak jak do té chvíle bylo kupé narváno, nyní je přeplněno a dá dost zabrat, než se podaří vše poskládat, seskupit a uložit uvnitř skromně vymezeného prostoru. Podle osvědčeného hesla: kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili kdo si dřív zabookoval jízdenku, zůstává níž, kdo později, ten stoupá po třístupňové palandě výš a výš… I když, ani nejspodnější příčka nemusí být výhrou. Každý, kdo spí nad vámi, se šplhá přes vaše lůžko nebo naopak sestupuje a vy mu raději otevíráte rychle kupé, abyste předešli nemilé noční příhodě, zachraňujete spadené doklady a drobné technické přístroje…

V době nočního spánku také není možno procházet z jednoho vagónu do druhého – jsou zamčené oba průchody a dbalí pokynů průvodčího zajišťujeme zevnitř i vstup do kupé. Pasová kontrola se dožaduje vstupu zásadně, až když konečně zaberete… Na přetržený spánek není možné jen tak a hned navázat, což je jedinečná chvíle a možnost porovnat vizuální stránku dokladů z různých zemí. Nejvíce se mi líbí americký. Na každé stránce dokladu najdete jiný vodotisk, vždy však s cestovatelskou tématikou.

Když konečně nastane ráno, vytvoří dlouhatááááánská fronta na ranní hygienu. Přes noc „něco“ prasklo na jednom ze dvou WC, takže je tam stále mokro, a neznámá tekutina uniká i na chodbičku. Podle ujištění průvodčího je i přes tuto technickou závadu zařízení použití schopné, což ale odmítáme vyzkoušet. Fronta je stále delší a delší, a nožky zkříženější…

Konečně jsme v cíli své cesty: v přístavním městě Split. Stačí jen projít kordonem nepřehlédnutelných naháněčů místních i vzdálenějších hotelů, kterým nesmíte ani mrknutím oka dát najevo, že nevíte, kam hlavu složíte, jinak by už oni měli o dalšího ubytovaného více, vyjít z nádraží pamatujícího Rakousko-Uhersko, a dovolená může začít. Ahoj moře!

S.

Autostop

Pokud dáváte přednost levnému cestování, můžete samozřejmě zkusit stopování. Díky tomu získáte jedinečnou příležitost poznat danou zemi, kulturu i lidi a podívat se na místa, která vám žádný průvodce neodhalí. Stopovat ale není jen tak, musíte na to mít náturu, a je také dobré myslet na své bezpečí.

Co je dobré u stopování dodržovat?

 • Nebuďte ostýchaví – ptejte se (kam vás může řidič dovést, kde se dá nakoupit jídlo, ...).
 • Nevybírejte si pevnou trasu, naopak musíte být pružní a mít pouze představu o cíli cesty, nebo si raději vyberte víc hlavních cílů.
 • Cedule s nápisem města neuškodí – vezměte si s sebou tedy pokud možno tlustý fix a cestou si hlídejte zásobu kartonů či papírů (a pište opravdu velkými tlustými písmeny, klidně používejte i srozumitelné zkratky).
 • Buďte psychicky připraveni na vše – špatné počasí, že nikdo nezastaví, …
 • Nikdy nestopujte na dálnici, ale najděte si odpočívadlo nebo benzinovou pumpu – nejlépe si nějaké předem vyhlédněte na mapě (samozřejmě si pořiďte pořádnou mapu, ale pro představu můžete zkusit třeba hitchwiki.org/maps/)
 • Ve velkých městech nemá příliš cenu stopovat – raději se autobusem vydejte do nejbližší vesnice.
 • Je-li vám někdo nepříjemný nebo se vás snaží obtěžovat, rázně mu vysvětlete hranice a nechte se vysadit, pokud se vám řidič už od pohledu nezdá, do auta vůbec nenastupujte.
 • Ptejte se řidiče na něj samotného a zapamatujte si auto (třeba SPZ), kterým jedete.

Spolujízda

Oproti klasickému stopování je tu i možnost najít si vše na internetu – tedy využít spolujízdu. Spolujízda je společná cesta autem lidí, kteří se dříve neznali. Jednoduše si na webu najdete řidiče, který s vámi má společnou cestu, a necháte se svézt. U každé cesty najdete popis toho, odkud a kam se jede, datum, počet míst v autě a cenu – u spolujízdy (na rozdíl od stopu) přispíváte na benzín. Cestovat tak můžete jak v České republice, tak i po celé Evropě, a weby fungují samozřejmě obousměrně – jako řidič na ně můžete zadat svoji plánovanou cestu a někoho s sebou vzít (ale opatrně, pokud berete cizince přes hranice, ať nepřevážíte uprchlíky ;).

Chystáte se na spolujízdu?
Zkuste některé z nejznámějších webů:

Půjčení auta

Pokud už se dostanete na místo své dovolené a neplánujete zůstat zrovna v centru města, určitě řešíte, jak se nejlépe podívat tam i onam. Pokud vám nestačí lokální autobusy či vlaky, nebo prostě máte daleko větší cestovatelské plány, můžete si na kratší dobu (několik hodin, dní i týdnů) pronajmout auto. Půjčovny se nejčastěji nacházejí u letišť nebo autobusových/vlakových stanic, a mnohdy si můžete vybrat nejen z několika půjčoven, ale také z mnoha typů aut a míst, kam půjčené autíčko vrátíte. K tomu všemu samozřejmě patří i on-line rezervace a také nějaké speciální výhody jako třeba pojištění, GPS navigace, rádio nebo vestavěný telefon.

Půjčovny většinou mají stanovený minimální (nebo i maximální) věk pro půjčení auta, případně i nějakou tu dobu od získání řidičáku, nezřídka vás požádají i o větší zálohu, většinou však stačí číslo vaší kreditní karty. To, že musíte mít platný řidičský průkaz a vrátit auto ve stejném stavu, v jakém jste si ho vypůjčili, je samozřejmostí.

Před řízením v zahraničí si samozřejmě nezapomeňte zjistit (anebo se zkrátka při vypůjčení auta zeptat) rozdíly mezi základními rychlostmi, povinným vybavením (to mají v půjčovně samozřejmě v pořádku) a třeba i povoleným alkoholem za volantem (můžete zkusit stránky jako en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_European_traffic_laws - anglicky); ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/index_cs.htm - česky), a hodit se vám jistě bude i to, jak se mohou změnit obvyklé dopravní značky (en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_European_road_signs - anglicky). Pokud řídíte v dané zemi poprvé, určitě jezděte hodně opatrně – například v Itálii a Řecku se u řidičů můžete setkat s velice volným, neřkuli žádným výkladem pravidel silničního provozu.

Které dopravní značky můžete na svých cestách vidět poprvé?

 

Estonsko - Ptáci

Finsko - Zvěř (los)
Německo - Pozor na
přechod migrujících žab

Norsko - Ovce

Norsko - Tradiční jídlo
a venkovská turistika

Švédsko - Divočáci

Finsko - Křižovatka
se silnicí pod úhlem 45°

Itálie - Nebezpečí
požáru

Finsko - Zvedací
nebo otočný most

Finsko - Nábřeží

Nizozemsko
- Jiné nebezpečí

Nizozemsko - Snížená
viditelnost z důvodu
sněhu, mlhy nebo deště

Rakousko - Provoz
v protisměru na dálnici

Ukrajina - Konec
zpevněné vozovky

Itálie - Zákaz vjezdu
ručních vozíků

Itálie - Zákaz vjezdu vozidel
vezoucích výbušniny
nebo hořlavé zboží

Itálie - Dejte přednost
kurýrovi

Irsko - Křižovatka

Německo - Omezení
rozhledu kvůli stromům

Polsko - Přechod
pro chodce s asistentem
zastavujícím vozidla

Itálie - Trajekt

Řecko - Místo pro piknik

 

Švédsko - Silnici přecházejí
nebo se v její blízkosti
vyskytují hluché osoby

 

 

Švédsko - Silnici přecházejí
nebo se v její blízkosti
vyskytují slepé osoby


Finsko - Stezka pro
nesilniční vozidla

 

Půjčení kola

Při cestování ve městě je ovšem půjčování auta zbytečné – pokud se toužíte proplétat mezi lidmi, půjčte si raději kolo. Pokud se s ním nechystáte vyrazit nikam daleko a stačí vám jen na přejíždění mezi památkami, nebo se chcete jen tak na chvilku projet, nemusíte mnohdy ani hledat půjčovnu kol – v řadě evropských metropolí najdete stojany s koly, které si za menší peníz (nebo spíš odečet z karty) půjčíte, povozíte se a kolo opět vrátíte, třeba i do jiného stojanu.

Na kole si můžete projet například Vídeň. K dispozici je přibližně 1500 kol a 120 míst, odkud si je můžete půjčit a zase je tam vrátit. Pro půjčení kola budete potřebovat registraci na portálu www.citybikewien.at, kterou můžete udělat předem on-line, nebo až na místě na příslušném terminálu – mimo jména, adresy a e-mailu budete samozřejmě potřebovat i platební kartu (ve Vídni konkrétně kreditní kartu) – registrační poplatek je 1 €. K půjčení kola pak jen vložíte kartu uvedenou při registraci do terminálu a zadáte své heslo, tím získáte kód, kterým vybrané kolo odemknete. Kolo pak můžete vrátit do nejbližší dokovací stanice – když se na stojanu rozsvítí zelené světlo, kolo je v pořádku vrácené a další peníze se vám už nezapočítávají.

A na kolik vás takový výlet přijde? Registrační poplatek je tedy 1 €, při placení kreditní kartou se vám při půjčení kola také zablokuje vratná záloha (přes 20 €), a první hodina jízdy je zdarma – takže pokud nepojedete daleko, tak vlastně nemusíte platit nic. Navíc, když kolo vrátíte a znovu si ho půjčíte až po patnácti minutách, počítá se vám nová „první hodina zdarma“. Od druhé hodiny už je poplatek 1 €, za třetí hodinu 2 € a za čtvrtou 4 €. Cenově se tedy i s celodenní projížďkou můžete vejít do 1 € – pokud si uděláte pár přestávek… Jedinou nevýhodou ve Vídni je to, že na jednu kartu můžete půjčit jen jedno kolo.

Pokud chcete na kole vyrazit na celý den i déle, je samozřejmě lepší vyhlédnout si tradiční půjčovnu kol, ale pokud vás zaujala nabídka popojíždění po městech, můžete to zkusit třeba v jednom z 29 měst programu Cyclocity, v Německu díky stránkám Call a Bike nebo se podívat po této službě konkrétně ve městě, kam se chystáte (Stockholm; Copenhagen; Londýn; Budapešť; Praha a mnohá další).

Kola pro veřejnost v Dublinském centru

Půjčit si kolo vypadalo jako dobrý nápad, než jsme si uvědomili, že se v Irsku jezdí vlevo.

Martina (srpen 2015)

Pokud se vám sdílení kol líbí a využili byste jej nejen jako turisté, mrkněte na české stránky www.rekola.cz, díky nimž si můžete půjčit kolo v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci i Českých Budějovicích.

 

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; travelhacking.cz; cs.wikipedia.org; www.kalimera.cz; popelka.ms.mff.cuni.cz; www.ricksteves.com/travel-tips/transportation/driving-europe-tips; en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_sharing_system#European_programs; www.bikecitizens.net

Archiv

Chceš být dobrovolníkem v tanečním studiu ve Švédsku?

Taneční studium Kulturama Preparandum ve městě Växjö na jihu Švédska a Centrum mezinárodních projektů Globala Kronoberg hledají dobrovolníky, kteří by v období od 1. února 2018 do 31. ledna 2019 chtěli získat zkušenosti s marketingem a výukou tanečních kurzů.

Přibližný výčet toho, co budeš dělat

 • vedení docházky různých kurzů
 • práce se sociálními médii
 • příprava místností a vybavení pro večerní aktivity
 • pomoc při kurzu street dance
 • příprava velkého vystoupení (dekorace, logistika, časový harmonogram)
 • inventarizace tanečního a hudebního vybavení

Po příjezdu a také v polovině projektu si projdeš školením.

Jaké jsou požadavky?

 • zájem o kulturu, zejména tanec a hudbu
 • zájem o vyučování kurzů
 • ochota působit v multikulturním prostředí

Organizační náležitosti

Dobrovolníci budou ubytovaní ve vlastním pokoji s přístupem k internetu, kuchyni a koupelnu budou sdílet s ostatními účastníky. K dispozici budou mít také kola. Dostanou kapesné ve výši 115 eur a příspěvek na stravování ve výši 200 eur. Více informací se dočteš zde.

Přihlašování

Pošli životopis a motivační dopis na e-mailovou adresu medborgarskolan zavináč globalakronoberg.se
Do předmětu napiš ”Medborgarskolan”. Poslední den pro zaslání přihlášek je pátek 8. prosince.

 

 

zdroj: www.eurodesk.cz/stan-se-dobrovolnikem-v-tanecnim-studiu-ve-svedsku

Podzimní 1+1 jízdenka s Eurolines už jen dnes!

Síť autobusů Eurolines nabízí možnost zakoupit si jízdenky po Evropě, v rámci akce 1+1 zdarma.

Do 18. října můžete zde zakoupit výhodné jízdenky a vybrat si některou z 50 destinací po celé Evropě.

Jak získat jízdenky 1+1 ZDARMA?

Vyberte si destinaci z kompletního přehledu měst a v případě, že je zvýhodněná nabídka na zvolených spojích dostupná, zobrazí se vám v poli Souhrn tarif 1+1 (2 osoby) s příslušnou cenou. Při výběru jízdného – ve 2. kroku, Vaše jízdenka – ponechte pro 1. cestujícího: 1 + 1A, pro 2. cestujícího: 1 + 1B.

Podmínky

 • cestovní období: 2. 10. - 30. 11. 2017 pro 2 osoby na přímé spoje
 • obě jízdenky musí mít shodný termín a destinaci
 • první cesta musí začínat v ČR
 • není možné uplatnit další slevy
 • jízdenky není možné změnit
 • storno jízdenek je možné pouze v případě zakoupení pojištění STORNA / zrušení cesty od ERV pojišťovny, a. s., a to dle Podmínek pojištění
 • počet zlevněných jízdenek na každý spoj je limitován

Pro každý spoj je počet zvýhodněných míst limitován. Pokud se u spoje tarif 1+1 nezobrazí, je již vyčerpán. Jízdenky můžete zaplatit pohodlně platební kartou a elektronické jízdenky (E-tickety) vytisknout přímo z vašeho počítače (v pdf je ještě doručíme na váš e-mail). Na vybraných linkách můžete využít i SMS jízdenku (M-ticket) a nemusíte tisknout vůbec nic.

Pro výchozí vyhledávání předpokládáme odjezdy z Prahy, cena odpovídá i této odjezdové destinaci. Pro odjezd z Brna je třeba změnit odjezdové město, cena bude adekvátně upravena.

 

 

zdroj: www.elines.cz/cz/podzimni-1plus1-s-eurolines-odstartovana

Půjčovny kol ČD v Olomouckém kraji

Přemýšlíte o cyklovýletu a nechcete se vláčet s vaším kolem? Půjčte si kolo na nádraží v půjčovně kol ČD Bike. Vrátit ho můžete po projížďce i na jiném nádraží.

Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dětská kola, koloběžky a dětské cyklosedačky.

Kola ČD můžete...

 • svézt po vybraných tratích vlakem zdarma
 • zdarma uschovat ve vybraných úschovnách zavazadel ČD
 • většinou vrátit i v jiném místě než jste si ho vypůjčili
 • předem rezervovat telefonicky nebo e-mailem

Půjčovny kol ČD jsou v provozu zpravidla od 30. března do 31. října, vybrané půjčovny (půjčovna v Olomouci) jsou otevřeny i celoročně.

Ceník (pro Olomoucký kraj):

 • Nájemné za 1 jízdní kolo, přilbu, dětskou cyklosedačku je 160 Kč na celý den, 120 Kč na půl dne (od 13.00)
 • Dětské kolo (pouze půjčovny kol v žst Olomouc hl.n a Přerov) 80 Kč na celý den, 60 Kč na půl dne
 • Elektrokolo (pouze půjčovna kol v žst Olomouc hl.n.) 300 Kč, 250 Kč na půl dne
 • Vratná kauce – 1000 Kč za 1 jízdní kolo nebo koloběžku, 3000 Kč za 1 elektrokolo

Držitelé In Karty, jízdenky Eurail, Interrail získají slevu.

Kde půjčovny najdete:

Po celé republice se nachází téměř 100 půjčoven, v Olomoukém kraji je najdete:

 • Hranice na Moravě po - so 7:00 – 21:00 (v době 7:00 – 9:20 pouze výpůjčky rezervovaných kol), neděle 9:20 - 21:00 Infocentrum, osobní pokladna
 • Šumperk denně 7:00 – 12:00, 12.30 - 17:30, infocentrum
 • Olomouc, hlavní nádraží denně 7:00 – 21:00, Půjčovna kol
 • Zábřeh na Moravě denně 6:45 – 11:45, 12.15 - 17:20  Infocentrum, osobní pokladna
 • Přerov denně 7:00 – 20:30, Infocentrum

Kola ve výše uvedených půjčovnách jsou registrována v systému CEREK, který je napojen na Městskou policii.

Seznam všech půjčoven, kontakty na železniční stanice a další informace najdete zde

zdroj: https://www.cd.cz/dalsi-sluzby/pujcovny-kol-cd-bike/olo/-27073/

Skibusy do Jeseníků

Linka 890727 z Olomouce na Ovčárnu.

Přímo na Ovčárnu se o víkendech dostaneš autobusovým spojem z Olomouce, a to až do 31. března 2019.

zdroj: www.navstivtejeseniky.cz
 
           www.arriva.cz