2015–2016 – Elena Martínez Latorre, Marion Bonnefoy a Marjorie Bonnefoy

Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích, a to v rámci programu Erasmus+. I Spolek přátel CMG, pod který spadá naše Informační centrum pro mládež Prostějov, se pravidelně do mezinárodních projektů zapojuje, a je hostitelskou a vysílající organizací dobrovolníků EDS.

V roce 2015 jsme v rámci projektu Young Europeans – Youth and Information navázali spolupráci se španělskou organizací Asociación para la integración y Progreso de las Culturas Pandora (www.aipc-pandora.org), díky které jsme 23. září přivítali v našem ICMku Elenu Martínez Latorre z Granady. Naše druhá dobrovolnice, Marion Bonnefoy z Saint-Just-Malmont, dorazila 6. října a vyslala ji k nám francouzská organizace The Comité Ufcv de la Loire (http://ufcv-loire.fr/), se kterou jsme spolupracovali již v minulosti. Od 14. června se k nám navíc přidala i Francouzka Marjorie Bonnefoy z Jonzieux, která využila zbývajících projektových dní a chtěla si práci dobrovolníka vyzkoušet alespoň přes léto.

Na děvčata čekal zrenovovaný byt, místo v kanceláři i kupa materiálů a rad od našich minulých dobrovolníků.

A také již po mailu domluvené akce – na seznámení se studenty i veřejností, naší činností i jazykem a životem v České republice.

První z aktivit, do kterých se děvčata zapojila, bylo „Na kus řeči i koláče s dobrovolníkem EDS“ (5., 8. a 15. října). Mimo příjemné popovídání u kávy a koláče nás Elena naučila nějaká ta španělská slovíčka a seznámila nás se svou zemí. S Marion jsme měli příležitost procvičit si (nebo se naučit) francouzštinu a dozvědět se něco o Francii. Aby se nám lépe povídalo, zaměstnali jsme ruce výrobou vlněných ozdůbek a panenek, a samozřejmě jsme se bavili i o aktivitách, které by Elena mohla připravit – anglické či španělské konverzace, kreativní dílny a mnohé další.

Elena s Marion se zase podělily o zážitky ze svého pobytu v České republice – třeba jak je vyhnali v Blatci z vlaku do náhradního autobusu nebo jak kupovaly jogurty...

Vše, co dobrovolnice prožily, dozvěděly se a naučily si zapisovaly nejen do svých poznámek, ale dělily se o to také s veřejností, a to díky měsíčníku E-Voices a blogu Young Europeans in Prostejov.

Kreativní aktivity, se kterými začaly při odpoledních s povídáním u koláčů pokračovaly při každoměsíční kreativní dílničce. A tak jsme s Elenou vyráběli papírové vánoční ozdoby, šperky a velikonoční košíčky, s Marion stromečky ze šišek, nástěnky a jarní dekorace a s Marjorie náramky a antistresové mimoně.

Elena také sepsala krátkou brožurku How to organize creative workshops (.pdf), která má tento úkol usndnit dalším dobrovolníkům.

Jedněmi z aktivit, ve kterých se rozhodly pokračovat a o které je vždy ze strany návštěvníků zájem byly i jazykové konverzace a tandemy (celoročně). Během celého svého pobytu v ČR se pravidelně scházeli a bavili anglicky, španělsky i francouzsky o našich zemích, tradicích i aktuálních tématech, která zrovna návštěvníky zajímala.

Společně s konverzacemi se Marion za Eleniny pomoci vrhla i do kroužku Míčové hry in English, který vedla už ve Francii, navrhla, že by v něm mohla pokračovat. S dětmi se pravidelně scházeli v tělocvičně, hráli basketbal, vybíjenou a různé soutěže s míčem.

Po příjezdu, a pak asi v polovině Evropské dobrovolné služby se dobrovolníci tradičně účastní školení On-Arrival a Mid Term. Pro naše cestování neznalé dobrovolnice byl už samotný výlet přes celou republiku zážitkem, a mnohem víc si jich pak odvezly z vlastního školení. A samozřejmě našly také nové přátele.

Děvčata samozřejmě chtěla nejen poznávat českou, ale také přinést francouzskou a španělskou kulturu do Prostějova. Uspořádala tedy Španělský (26. listopadu) a Francouzký podvečer (10. prosince).

Díky Eleně a Davidovi, který za námi přijel ze své EDS v Náchodě, jsme se nejen dozvěděli něco zajímavého o historii a kultuře, ale také jsme si zatancovali flamengo, vyrobili si květiny a ochutnali španělskou omeletu. S Marion jsme si zase pochutnali na francouzských specialitách a dozvěděli se, který region je kterou pochoutkou známý, vyzkoušeli své znalosti při kvízu, a především jsme si popovídali jak o francouzské, tak i o české kultuře.

Příležitost představit trochu ze své kultury dostaly dobrovolnice i při kulinářských podvečerech v Multikulturním centru MOZAIKA, kde jsme se s Elenou vydali Za chutí Španělska (26. ledna) na typicky španělská jídla – Tortilla de patatas a dezert Torrijas. Zájemce se je tak mohli nejen naučit připravit, ale také je ochutnat. S Marion zase byla Francie na talíři (16. února) – návštěvníkům předvedla přípravu tradičních francouzských zapékaných brambor Tartiflette.

Program na jarní prázdniny (29. února – 3. března) zabral Eleně s Marion spoustu času, a byl pro ně i první aktivitou, kterou organizovaly samostatně. Naplánovaly čtyři dny, kdy první věnovaly míčovým hrám a soutěžím, druhý deskovým hrám, třetí se konala olympiáda mezi Francií a Španělskem a na závěr programu připravily hledání pokladu, při kterém na dvě soutěžní družstva čekalo šest zapeklitých úkolů v centru Prostějova, a na závěr samozřejmě také zasloužená odměna.

Tradiční akcí, kterou v ICM každoročně pořádáme, je i přespání pro děti Noc s Andersenem (1. dubna), na jehož letošní ročník vybraly Marion s Elenou téma Malá mořská víla. Vymyslely příběh, který nás provázel celým večerem, připravily hry a dekorace a celý večer program vedly.

Letos za námi připlavalo 19 dětí, malá mořská víla Elena a její nejlepší kamarádka Marion. Děti se nezalekly mořské čarodějnice, která ukradla Marion rybičku, a odvážně se v potápěčských brýlích ponořily do hlubin oceánu, aby ji našly.

Během roku se dobrovolnice zapojily i do seminářů a besek, které pořádáme pro ZŠ, SŠ a další zájemce, a také připravily některé vlastní. O Evropské dobrovolné službě mluvily např. na seminářích JeLibo v Domově Mládeže v Prostějově, Cyrilometodějském gymnáziu a SŠ Designu a módy nebo seminářích Cestuj a buď aktivní s ICM v knihovnách ve Vyškově a Prostějově. Před vánocemi pak navštívily několik základních a středních škol s prezentací Vánoce ve Francii a ve Španělsku a na jaře Elena vyrazila i do jazykové školy Lingua Centrum.

Nejen Evropskou dobrovolnou službu, ale také Informační centrum pro mládež Prostějov a jeho aktivity prezentovaly dobrovolnice na řadě akcí:

  • Scholaris Prostějov (19. listopadu) – Marion a Elena malovaly se zájemci o studium na SŠ placky, povídaly si s nimi o EDS a zvaly je na své aktivity, především na Španělský a Francouzský podvečer a předvánoční Tvořivé dílny

  • Snídaně s novináři Eurodesk (21. dubna) –  v kavárně olomoucké univerzity povídaly Elena a Marion o Evropské dobrovolné službě. A na co se návštěvníci ptali? Například, co tady děvčata dělají, jak se jim v ČR líbí a padla i tradiční otázka, proč si vybrali pro svoji EDS právě Českou republiku. Mimo povídání s novináři poskytly dobrovolnice také interview lokální olomoucké televizi.

  • Den Evropy (10. května) – na Horním náměstí v Olomouci na prezentaci jednotlivých evropských států, kterou připravily školy z okolí, podávaly Elena a Marion spolu s námi informace o možnostech cestování, studia, práce či dobrovolnictví v zahraničí, programech EU jako je Erasmus+, službách Městského evropského informačního střediska, které v Prostějově zastupujeme, a službách sítě Informačních center pro mládež.

  • Setkání všech generací (14. července) – aktivity pro malé i velké připravila Prostějovská koalice neziskových organizací. Na stánku ICM mohli návštěvníci potkat Marjorie, která za pomoci Marion připravila otázky pro děti i dospělé o Evropě, jejích státech a Evropské unii.

Celý rok byl zakončen dvěma miniprojekty, které dobrovolnice připravily – Elena a Marion již od března vytvářely dvě videa, kterými chtěli zpropagovat Evropskou dobrovolnou službu. Při výrobě oslovily i další EDS dobrovolníky, se kterými se seznámily, a také naše bývalé dobrovolníky.

Druhým jejich samostatným miniprojektem byl Elenin Španělský týden (25.–29. července), a Marion s Marjorii pak připravily Francouzský týden (18. do 22. července).

Marjorie a Marion připravily pro prostějovskou veřejnost opravdu bohatý program – v pondělí ochutnávku specialit doplněnou nácvikem francouzské výslovnosti, úterní kvíz nám přiblížil zeměpis, osobnosti i kulturu a ve středu jsme si zarelaxovali s komedií a popcornem. Čtvrteční zápolení v pétanque bohužel přerušil déšť a páteční závěrečná přednáška pak pozvala všechny na festivaly a akce, které nesmíte vynechat, až se do Francie někdy vydáte.

Elena zahájila svůj týden prezentací o tom, jaká místa je dobré navštívit a které stereotypy jsou pravdivé spojenou se zkouškou tradičního novoročního pojídání hroznů. Na pikniku v parku jsme ochutnali bramborovou omeletu a rýžový nákyp, a ve středu se naučili tancovat flamenco. Filmový večer jsme strávili s hořkou komedií Volvere a v pátek jsme opět vyrazili do parku, chvíli běhali za míčem, vyrobili vějíř a hodně zmokli.

Během letních prázdnin k nám mohli malí i velcí návštěvníci dorazit za Marjorie na Prázdninová herní odpoledne – pravidelně vždy v úterý odpoledne se mohli naučit jednu z nových her v nabídce, nebo si zahrát libovolnou.

Samozřejmě všechny aktivity, které naše dobrovolnice během roku dělaly, vyžadovaly spoustu přípravy a zkoušení. Elena ráda maluje, navrhovala tedy grafiku placek, vyráběla dekorace a nástěnky, které pak Marion doplňovala informacemi. Marjorie se zase pustila do poznávání kancelářské techniky – chtěla umět laminovat, vázat a obsluhovat české počítače... A zaslouženou „odměnou“, kterou získaly, jim byl  samozřejmě Youthpass.

Během dobrovolné služby měly děvčata příležitost také poznávat novou kulturu, trávit čas s přáteli a cestovat – obvykle se vydávaly do velkých měst. V České republice to byla samozřejmě Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v zahraničí navštívily třeba Vídeň, Krakov, Bratislavu a Budapešť a procestovaly Chorvatsko i Itálii.

Projekt Young Europeans – Youth and Information byl financován Evropskou unií.