Jarní práce na chmelnici

První jarní práce je zavěšování drátků z plošiny. Na zavěšování drátků z plošiny jezdí převážně vysokoškoláci. Další jarní práce na chmelnici jsou často prováděny v 7-10denních turnusech studenty středních škol. Jedná se o:

 • zapichování jednoho drátu
 • zapichování dvou drátů
 • první zavádění - jde o natáčení chmelových rév na zapíchnutý drátek
 • druhé zavádění - kontrola výsledků prvního zavádění a opravy případných chyb

Drátkování a zapichování začíná většinou v druhé polovině dubna, první zavádění cca začátkem května, druhé zavádění asi od poloviny května.

Letní práce na chmelnici

Letní chmelová brigáda obnáší 2-3týdenní pobyt na chmelnici (pokud se přihlásíte na sklizeň, musíte zůstat po celou dobu sklizně, není možné odjet dřív, např. z důvodu zápisu na školu) a je určena pro všechny studenty starší 18 let. Bydlení se většinou podobá táboru, kde místo stanů jsou k dispozici ubytovny. Čas budíčku závisí na chmelové farmě, na pracovním zařazení, na typu směny, ale také třeba na momentální situaci sklizně. Připravte se na vstávání kolem 5.00 až 6.00. Ti, kteří pracují na poli, obvykle odcházejí do práce o hodinu dříve (a o hodinu dříve se vrací) než česačky. Směny mají 8-12 hodin čistého pracovního času, do tohoto času se nezapočítávají přestávky. Stravování je celodenní s pitným režimem. Ubytování a stravování může být zdarma nebo za sjednaný příspěvek. Brigádníci většinou pracují na dohodu o provedení práce a odměna je tak závislá i na délce sklizně. 

Existují dvě hlavní letní pracoviště - česačka a pole. Výjimečně se může stát, že brigádníci pracují také na sušárně chmele.

Práce na chmelovém poli:

 • strhávání chmele z "káry" tažené traktorem
 • odstřihování chmele před traktorem, úklid a sběr popadaného chmele
 • práce na plošině - čištění pole pro další sezónu - pokud si vyberete tuto práci, budete potřebovat potvrzení od lékaře pro práci ve výškách

Práce na česačce:

 • zavěšování chmele do mechanismu stroje
 • "válečky" - brigádník u válečků musí zajistit, aby doprava chmele na nich byla plynulá (některé kusy rostlin propadávají mezerami mezi válci dolů, na pás, některé jedou dál)
 • zavazování pytlů s chmelem, jejich vážení a stěhování na místo, kde se naloží na valník a odvezou k usušení
 • odpad - rovnání a ušlapování zbytků z chmelových rostlin na valníku

Jak na chmelovou brigádu?

Pokud by vás taková brigáda lákala, můžete zkusit kontaktovat přímo "chmelová střediska" (zemědělská družstva pěstující chmel, např. Michal Rampula - SPRINT Rýmařov), nebo můžete využít agentury a webové stránky, které se na chmelové brigády specializují, jako je např. Chmelda, MOJE LAMA s.r.o. - jedeme na chmel nebo http://ichmel.cz.

Zkušenosti s chmelovou brigádou

Pokud vás zajímají konkrétní zkušenosti s chmelovou brigádou, můžete si přečíst třeba článek Vůně piva. Vůně chmelu. Pot a dřina.

 

Jak na to? Užitečné kontakty.

 • Chmelda.cz

Nábor studentů na jarní práce začíná 31. ledna, na letní práce kolem 1. června. Práce budou probíhat zhruba od poloviny dubna do začátku května a v létě od poloviny srpna do poloviny září.

Kontakt:  www.chmelda.cz

Kontakt pro nábor studentů: Martina Zbořilová, tel.: + 420 602 487 851, e-mail: chmelzborilova zavináč seznam.cz
Kontakt 
pro střední školy a zemědělské podniky: Dáša Urbancová, tel.: + 420 602 487 853, chmelurbancova zavináč seznam.cz

 • ichmel.cz

Nábor brigádníků pro jarní turnusy. Přihlásit se může pouze ten, kdo v době předpokládaného nástupu k práci má minimálně 18 let maximálně 26 let. Podmínkou pro přijetí na plošiny je platné potvrzení zdravotní způsobilosti.

Kontakt: Milan Bortel, tel.: 602 787 398, e-mail: chmel2018 zavináč seznam.cz, www stránky: ichmel.cz

 

 

Zdroj: www.chmelda.cz, http://jedemenachmel.mojelama.cz, http://ichmel.cz, http://remix.nicm.cz