Dny otevřených dveří – Úřad vlády

Úřad vlády České republiky sídlí v majestátní novobarokní budově, která je veřejnosti známá pod názvem Strakova akademie. Na jaře tohoto roku, už navštívilo Strakovu akademii 1423 lidí, kteří s průvodci navštívili například jednací sál vlády, pracovnu předsedy vlády, nový tiskový sál, starý tiskový sál, zahradu a další zajímavá místa. Kromě Strakovy akademie lze na podzim navštívit také další budovy Úřadu vlády - Benešovu a Kramářovu vilu a Lichtenštejnský palác. Vila Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí otevřela poslední srpnový víkend své brány veřejnosti a přivítala 554 návštěvníků.

Vila Benešových

Prohlídky probíhají od 10 do 16 hodin v organizovaných skupinách, za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je 50 minut. Pro velký zájem vám doporučujeme si čas prohlídky rezervovat na telefonním čísle 224 002 189 (po-pá: 9.00–15.00). Den otevřených dveří proběhne 23.-24. září a 28.-29. října.

Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen reprezentativní a obytné místnosti vily, ale také její exteriér, který vyniká především díky typické fasádě navrácené do původní podoby z let, kdy ji obývali manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je také procházka přilehlým parkem, který je jedním z mála dochovaných zahradních komplexů z 30. let 20. století na našem území. Trasa je zakončena u hrobky manželů Benešových. Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v Památníku Edvarda Beneše v dolní části zahrady.

Strakova akademie

Úřad vlády ČR nabízí veřejnosti, školním třídám možnost exkurze v prostorách Strakovy akademie s odborným výkladem. Podíváte se do reprezentačních prostor, uvidíte zasedací sál vlády a poznáte prostředí, ve kterém pracuje premiér a jeho tým. Den otevřených dveří proběhne 28. září.

Kramářova vila

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860–1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Pro její stavbu si Kramář, tehdy ještě mladočeský poslanec, vybral pozemek na baště sv. Máří Magdalény. Na 28. října je plánovaný den otevřených dveří.


Lichtenštejnský palác

V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům. Jeho prostory můžete vidět 17. listopadu, při dni otevřených dveří. 

Kontakt
Úřad vlády ČR
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1
e-mail: posta zavináč vlada.cz

zdroj: www.vlada.cz