Evropská unie v otázkách 10 – 4. kolo – uzavřeno

4. kolo soutěže začíná v úterý 30. května ve 12.00.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz nejpozději do úterý 6. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 10 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 4. kola bude uveřejněn 6. června v 11.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-10

 

1. otázka

Co musí splňovat výrobky, které si zaslouží ocenění symbolem Ekoznačky EU? Jmenuj alespoň 3 kategorie.

Správná odpověď:

Květina je udělována výrobkům šetrným vůči životnímu prostředí, a to v průběhu celého životního cyklu výrobku – od výroby až po likvidaci.

zdroj: https://www.euroskop.cz/599/sekce/ekoznacka-eu---kvetina/; http://www1.cenia.cz/www/ekoznaceni/jak-ekoznaceni-funguje 

2. otázka

Letošní festival Colours of Ostrava 2017 navštíví se svým stánkem při Europe Stage i Evropská komise. V jejich stanu se budete moci na chvíli stát hvězdou. Čekají Vás umělecké workshopy, speciální art selfiebot a taky spousta zajímavých informací a soutěží o Evropě.
Jak je stánek pojmenovaný? (pod stejným tématem probíhá i soutěž o 10 lístků na festival).

Správná odpověď:

Stan najdete pod názvem #barvyevropy, což je téma i facebookové soutěže o vstupenky, do které se můžete zapojit do 7. 6. 2017 23:59 hod s libovolným kreativním dílem na téma „barvy Evropy“.

zdroj: http://ec.europa.eu/czech-republic/event/172805_Soutez_listky_ColoursOfOstrava_cs

3. otázka

Evropský sbor solidarity je nová iniciativa EU, která mladým lidem umožní věnovat se profesi nebo působit jako dobrovolník v rámci projektu ve prospěch místní komunity, a to jak doma, tak v ostatních zemích Evropy.
Od kolika let je možné zúčastnit se projektů v rámci evropského sboru solidarity a jak dlouho trvají tyto projekty?

Správná odpověď:

Do evropského sboru solidarity se mohou zaregistrovat osoby starší 17 let, nicméně projektu se mohou zúčastnit až po dosažení 18 let. Do projektů realizovaných v rámci evropského sboru solidarity se mohou zapojit mladí lidé do 30 let.
Tyto dobrovolnické projekty trvají od 2 do 12 měsíců, realizují se zpravidla na území Evropské unie a zahrnují různá téma, jako třeba inkluze, práce s uprchlíky a migranty, prevence přírodních katastrof a odstraňování jejich následků, zdraví a dobré životní podmínky, vzdělávání, zaměstnanost a podnikání, kreativita, kultura i sport.

zdroj: https://europa.eu/youth/SOLIDARIty_cs

 

Výhercem 4. kola se stala Eliška Krejčíková z Klobouků u Brna, gratulujeme.