Evropská unie v otázkách 11 – 2. kolo - uzavřeno

Otázky 2. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 14. května ve 12.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 21. května do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno, třídu (a věk), název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 11 – soutěžní kolo č. ...

Správné odpovědi a výherce 2. kola bude uveřejněn 21. května do 12.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-11

 

1. otázka

V rámci oslav Dne Evropy 2018 proběhla ve středu 9. května v Praze na Střeleckém ostrově speciální debata s názvem „Kam kráčíš, Evropo?“. Hostem debaty byla Věra Jourová (evropská komisařka) a Šimon Pánek (ředitel Člověk v tísni). Jak se jmenuje cyklus debat, v rámci kterého proběhla tato beseda, a je možné se na tyto besedy podívat i dodatečně?

Odpověď:

Tato beseda byla součástí cyklu besed, které pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM pod názvem Café Evropa. Na všechny besedy od prosince 2015 je možné podívat se i dodatečně – odkazy na (zkrácené) videozáznamy najdete na webu www.cafe-evropa.cz a na Youtube kanálu Evropské komise.

Zdroje:

 2. otázka

Cílem Evropské jazykové ceny Label je podpořit nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání. Evropskou jazykovou cenu Label 2018 získalo 8 českých projektů. Jedním z oceněných projektů je kniha Lucie Poslušné – Keška v galerii. Jak se jmenuje hlavní hrdinka této knihy a podle čeho získala svou přezdívku?

Odpověď:

Hlavní hrdinkou knihy Keška v galerii je devítiletá holka Kateřina - Kačka, která se ráda baví geocachingem – hledáním ukrytých schránek, neboli keší (angl. cache). Proto se jí také říká Keška. Kniha Keška v galerii je učebnicí angličtiny pro žáky 1. stupně ZŠ, ale něco nového se v ní určitě dozví i starší děti a dospělí, když ne z angličtiny, tak z výtvarného umění.

Zdroje:

3. otázka

Kampaň „EU v mém regionu“ („EU in my region“) se snaží informovat občany o projektech spolufinancovaných z rozpočtu EU. Součástí kampaně je fotografická a blogerská soutěž, Dny otevřených dveří EU projektů nebo kvíz, v kterém můžete vyhrát košík plný místních evropských delikates. V jakém jazyce je možné kvíz vyplnit?

Odpověď:

Kvíz je v angličtině a kdo chce soutěžit, musí být starší 18 let. Vítězů bude celkem osm a budou vyhlášeni jednou za 14 dnů od května do června 2018.

Zdroje:

 

Výhercem 2. kola se stalSára Ševčíková z Poštorné-Břeclavi, gratulujeme.