Evropská unie v otázkách 12 – 4. kolo – uzavřeno

Otázky 4. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 27. května ve 13.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 3. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. 4

Správné odpovědi a výherce 4. kola bude uveřejněn 3. června do 13.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-12

 

1. otázka

Evropský parlament schválil v březnu 2019 celounijní zákaz prodeje plastových výrobků na jedno použití a koncem května přijala Rada EU směrnici, podle které budou zakázány např. plastové talíře, brčka a příbory na jedno použití, plastové tyčky k balónkům a plastové vatové tyčinky. Od jakého roku zakazuje nová právní úprava prodej těchto produktů?

Odpověď:

Nová právní úprava zakazuje prodej plastových talířů, brček a příborů na jedno použití, plastových tyček k balónkům a plastových vatových tyčinek od roku 2021.

Zdroje:

2. otázka

Jednotlivé politické frakce v Evropském parlamentu do nadcházejících voleb nominovali své lídry, kteří se na základě úspěchu ve volbách a následných vyjednáváních budou ucházet o post nového předsedy Evropské komise, na kterém letos končí Jean-Claude Juncker. Jakým německým pojmem jsou tito kandidáti na předsedu Evropské komise také označováni?

Odpověď:

Nominovaní lídři, kteří se budou ucházet o post nového předsedy Evropské komise, jsou také označováni německým pojmem „Spitzenkandidaten“.

Proces výběrů tzv. „spitzenkandidátů“ (vedoucích kandidátů), který byl poprvé použit v evropských volbách v roce 2014, dává evropským občanům možnost vyjádřit se ke kandidátům na předsedu Evropské komise.

Zdroje:

3. otázka

Café Evropa – cyklus besed, které pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM – se koná nejen v Praze, ale také v regionech. V úterý 4. června proběhne jedna beseda i v Olomouci. Jaké bude téma/název této besedy?

Odpověď:

Tématem besedy Café Evropa v Olomouci bude 4. června Populismus a jeho vliv na evropské volby.

Zdroje:

 

Výhercem 4. kola se stala Klára Jašková z Prahy, gratulujeme.