Evropská unie v otázkách 12 – 5. kolo – uzavřeno

Otázky 5. kola soutěže budou zveřejněny v pondělí 3. června ve 13.00 hod.

Soutěž je určena žákům ZŠ a studentům SŠ ve věku od 12 do 19 let.

Jak soutěžit?

Své odpovědi na všechny 3 soutěžní otázky pošlete na e-mail: soutez zavináč icmprostejov.cz – nejpozději do pondělí 10. června do 10.00 hod.
E-mail s odpovědí musí obsahovat: odpověď na všechny 3 soutěžní otázky, jméno a věk, název školy, adresu bydliště a předmět: EU v otázkách 12 – soutěžní kolo č. 5

Správné odpovědi a výherce 5. kola bude uveřejněn 10. června do 13.00 hod.

Podrobná pravidla najdete na www.icmprostejov.cz/content/eu-v-otazkach-12

 

1. otázka

K letošním evropským volbám přišlo v ČR 28,72 procenta oprávněných voličů. Vyšší volební účast nebyla ani ve vůbec prvních eurovolbách v ČR v roce 2004. Celková průměrná volební účast v celé EU činila letos podle průběžných údajů 50,95 procenta. V které zemi EU byla letos nejvyšší volební účast a v které zemi nejnižší?

Odpověď:

Nejvyšší volební účast byla letos v evropských volbách v Belgii (88,47 %) a nejnižší volební účast byla na Slovensku (22,74 %). Česko mělo s 28,72 % třetí nejnižší volební účast v EU.

Zdroje:

2. otázka

Český pas od vstupu do EU výrazně posílil. Podle každoročního žebříčku Henley Passport Index se nyní celosvětově nachází na 7. nejvyšší příčce. V nejlepší desítce se drží už šestým rokem. Do kolika zemí dnes mohou Češi cestovat bez víza pouze s platným českým pasem?

Odpověď:

Počet zemí, do kterých mohou Češi cestovat bez víza pouze s platným českým pasem, je dnes 183.

Zdroje:

3. otázka

Před 10 lety předsedala od ledna do června Česká republika Radě EU. V kterém roce bude ČR opět předsedat Radě EU a po které zemi převezme předsednictví?

Odpověď:

Česká republika bude opět předsedat Radě EU od července do prosince 2022 a předsednictví převezme po Francii.

Zdroje:

 

Výhercem 5. kola se stal Ondřej Stejskal z Lednice, gratulujeme.