Férová snídaně

Světový den pro fair trade (World fair trade day) se již jedenáctým rokem slaví vždy druhou květnovou sobotu. Tento den není jen oslavou spravedlivějšího způsobu obchodování, je také výzvou po odpovědné a udržitelné spotřebě obecně.

Do oslav se zapojuje, mimo jednotlivců, přes 70 zemí a nejvýznamnější akcí na oslavu fair trade v České republice je již několik let happening Férová snídaně:

Sejděte se v parku, na nábřeží nebo na náměstí ve svém městě se známými, sousedy, kamarády nebo rodinou a společně posnídejte fairtradové a lokální suroviny.

Dejte najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby vůbec - a to příjemnou společnou snídaní, která bude signálem, že nám nejsou lhostejné podmínky, za jakých se produkuje a obchoduje zboží, které běžně spotřebováváme.

Letošní snídaně připadá na sobotu 13. května 2017.

Férová snídaně NaZemi je piknikový happening, na kterém místní fanoušci fair trade společně posnídají na veřejném místě, aby netradičním způsobem oslavili Světový den pro fair trade. Účastníci si na snídani přináší vlastní dobroty, ať už fairtradové (káva, čaj, buchty z fairtradových surovin) nebo lokální (sýry, med, zelenina) - inspirovat se můžete i z férových receptů. Můžete snídat na dekách v parku, u stolu na náměstí nebo na jiném oblíbeném a veřejně přístupném místě, doporučujeme vzít si s sebou i hrneček a talířek. Určitě se najde někdo, kdo se s vámi bude chtít podělit o svoje výtvory!

Celorepublikovou akci koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi, která se zabývá podporou fair trade, vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. Dalšími organizátory jsou jednotlivci i neziskové organizace, kteří se ujali pořádání snídaní ve městech po celé České republice.

Férová snídaně Prostějov

Tradičně s celým světem snídají i Prostějované, aby podpořili fair trade, a to v parčíku u knihovny. Přineste si piknikovou deku a nějakou fair trade nebo regionální dobrotu, upečte férovou buchtu, domácí chleba, přijďte se pochlubit se svou marmeládou a ochutnat dobroty někoho jiného. Férový čaj, kafe, kakao a čtivo dodáme. Když bude pršet, schováme se do knihovny.

Mrkněte na akci na stránky knihovny knihovnapv.webnode.cz.

Nehodí se vám snídaně v Prostějově? Podívejte se, kam to máte blíž na www.ferovasnidane.cz.

 

Co je to vlastně Fair trade...

Způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů, řemeslníků i zaměstnanců z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je založen na vytvoření partnerství mezi producentem na straně jedné a spotřebitelem na straně druhé.

Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z chudoby, žít důstojný život a plánovat svou budoucnost.

Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně se zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě.

Koupí výrobků s označením fair trade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří jej vyrobili a zároveň dáváte svůj hlas jinému, spravedlivějšímu, způsobu obchodu.

Jak se pozná fair trade?

  • podle ochranné modrozelené známky přímo na obalu (označují se jí především potraviny)
  • má logo fairtradové organizace, která jej dováží a která je členem WFTO (Světové fairtradové organizace).

Kde koupit fairtradové potraviny?

Podívejte se na stránky www.fairtrade.cz na seznam prodejních míst a najděte si obchod s fair trade ve vašem městě. Pokud víte o obchodě, který není v seznamu uveden, dejte nám prosím vědět. Chybějící místo rádi doplníme.

 

zdroj: www.ferovasnidane.cz; knihovnapv.webnode.cz; www.fairtrade.cz