Jeden svět

= festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.

Jeden svět během 20 let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. Pořádá jej společnost Člověk v tísni. Festival pracuje s širokou definicí lidských práv, a proto v programu najdete nejen filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.

Filmařům už filmové plátno nestačí a vytvářejí interaktivní dokumenty na pomezí filmu a počítačové hry. To nejnovější z tzv. cross-mediálních projektů můžete vidět na Jednom světě. Stejně tak se zaměřují na dokumenty se sociálním dopadem, které jsou provázány s kampaní, jejímž cílem je změnit chování či postoje publika.

Přínosy?

  • Diskuse s režiséry a režisérkami, hrdiny a hrdinkami filmů, lidskoprávními aktivisty i českými experty a expertkami jsou pro Jeden svět stejně důležité jako promítání filmů. Diskuze probíhají po většině projekcí, každý večer navíc v Městské knihovně probíhá jedna panelová debata na významné téma současnosti.
  • Věří, že právo na kulturní život patří mezi základní lidská práva. Proto chtějí program festivalu zpřístupnit nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, lidem se sníženou hybností a s mentálním postižením.
  • V dopoledních hodinách se promítá pro základní a střední školy. Nabízí také speciální projekce krátkých filmů pro rodiče s dětmi.
  • V průběhu festivalu pořádá Institut dokumentárního filmu setkání filmových profesionálů a profesionálek. Cílem akce je podpora východoevropských dokumentů.

Jaký to má přesah?

  • Výběr filmů promítaných v Praze přiváží každý rok do Bruselu, kde lidskoprávní témata představují politikům a úředníkům.
  • Založili projekt Promítej i ty!, díky němuž si můžete vybrané filmy uvedené na Jednom světě zdarma a legálně promítnout – nejen sobě, ale i svému publiku. Promítej i ty! nyní nabízí 46 skvělých dokumentů.

Kdy a kde?

Festival proběhne 5. – 14. března 2018 v Praze a po 11 dnech v Praze se festival přesouvá do dalších 36 měst po celé ČR. Termíny a jednotlivé regiony si můžete prohlédnout zde.

 

 

zdroj: www.jedensvet.cz/2018