Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete těšit...

  • Semináře Wolkrova Prostějova

kdy: úterý-pátek 12.-15. června, 13-16.00 hodin
kde: podkrovní sál

Literární semináře a interpretační dílny pro účastníky festivalu Wolkrův Prostějov. Pod vedením lektora, slovenského dramaturga Českého rozhlasu Libora Vacka, se vypraví do krajiny na pomezí literatury a publicistiky a budou hledat a zkoušet své interpretační dovednosti.

  • Promítej i ty: Epidemie svobody

kdy: středa 13. června, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Dokument Epidemie svobody se zabývá často diskutovaným tématem očkování dětí. Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne. V diskusích s pediatry, s ministerstvem zdravotnictví, s kamarády, s babičkou malé Žofky i sami mezi sebou zjišťují, že vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor není zdaleka tak jednoduché.

  • Vanuatu – Děti ráje

kdy: čtvrtek 14. června, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Opět po roce přivítáme v knihovně fotografa, novináře a cestovatele Tomáše Kubeše. Fotografování se věnuje vášnivě již od dětství, stejně jako cestování a poznávání odlišných kultur. Navštívil více než 120 zemí a svými fotoreportážemi přispívá například do časopisu Koktejl nebo Lidé a země. Při jeho minulých návštěvách jsme se spolu s ním vypravili do Střední Afriky, na Sibiř i na Papuu Novou Guineu. Jeho poslední cesta vedla na patnáct zapomenutých ostrovů země Vanuatu uprostřed Pacifiku. Vydejme se tedy spolu s ním na nejpřátelštější místo na světě, do tropického ráje s průzračným mořem a stále usměvavými obyvateli. Čekají na nás palmové háje, lahodné kokosy, divoké pláže, modré díry, tradiční slavnosti, setkání s duchy i výstup na magickou a stále činnou sopku Mount Yasur na ostrově Tana.

  • Setkání s Petrem Hruškou

kdy: pondělí 18. června, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

V červnu končí první ročník jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, jehož cílem bylo propagovat současnou kvalitní českou literaturu a představit veřejnosti zajímavé, známé i méně známé české autory. Posledním, koho v rámci letošního ročníku tohoto projektu v pondělí 18. června v 17 hod. přivítáme, bude básník a literární historik Petr Hruška. Je bytostně spjatý s Ostravou, kde se v roce 1964 narodil a poté vystudoval Vysokou školu báňskou. Později studoval českou literaturu a literární vědu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se literární historii a českou literaturu také vyučuje. V roce 1995 se uvedl sbírkou básní Obývací nepokoje, následovaly sbírky Měsíce, Vždycky se ty dveře zavíraly, Auta vjíždějí do lodí, Darmata a Nevlastní. Na autorském večeru podle jeho slov zazní verše i próza, drsné i groteskní, z knih i z nových rukopisů, zkrátka to, co vznikne „ostruhou okamžiku“. To vše ještě krásně zkomplikuje jeho partnerka, zpěvačka a skladatelka Yvetta Ellerová, která zahraje na metalofon a zazpívá zhudebněné básně, možná eskymácké, možná Hruškovy.

  • Retro relaxační odpoledne

kdy: středa 20. června, 16-18.00 hodin
kde: podkrovní sál

Přijďte stylově zavzpomínat na 80. léta. Písničky tehdejších idolů na gramofonových deskách, antistresové omalovánky pro dospělé a navíc, kdo přijde v retro oblečení, dostane dáreček. Připraveno bude i malé pohoštění.

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

  • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 2. června, 9.00
kde: půjčovna

Pokračuje devátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět letní dekorace. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

  • Luštíme s knihovnou

Celoroční luštitelská soutěž o ceny, kterou připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Zadání křížovek je k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. Třetí kolo probíhá od 1.6. do 30.7.

  • Grafický design pohledem studentů 

Výstavu prací studentů prostějovské Střední školy designu a módy, která přináší výběr toho nejlepšího z předmětů počítačová grafika, multimediální příprava, webdesign a design, můžete navštívit v Galerii Na Půdě knihovny od 6. června.

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

  • Poradna SOS

kdy: 14. a 28. června, 15.00–17.00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

  • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

 

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichstání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
telefon:
582 329 660
e-mail:
  sluzby zavináč knihovnapv.cz
www stránky:
www.knihovnapv.webnode.cz

Knihovna pro děti a mládež je už přestěhovaná. Nové dětské oddělení Městské knihovny Prostějov nadete v přízemích prostorách Zámku Prostějov (Pernštýnské nám. 8).