Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete v říjnu těšit na...

 • Virtuální univerzita třetího věku

kdy: úterý 1.,15., 29. 10. od 9.30 h 

Otevíráme nový cyklus přednášek „Barokní architektura v Čechách“. Profesor UP v Olomouci doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. nám prostřednictvím videopřednášek přiblíží základní osobnosti a díla architektury 17. a 18. století v Čechách a na Moravě. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Zúčastnit se mohou studenti předchozích kurzů i noví zájemci.

Podkrovní sál

 • Virtuální univerzita třetího věku

kdy: úterý 8., 22.10. od 9.30 h 

V tomto semestru pokračuje také cyklus přednášek nazvaný „Dějiny oděvní kultury II“. Ing. Petr Tylínek nám prostřednictvím videopřednášek přiblíží dějiny módy a životní styl v době od 17. do 19. stol. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Zúčastnit se mohou studenti předchozích kurzů i noví zájemci.

Podkrovní sál

 • Věci a jejich lidé

kdy: středa 16.10., od 17 h

Co vše se dá vyčíst z historických nálezů? O čem vyprávějí dobové artefakty? Jaká tajemství a osudy se v nich skrývají? Další přednáška prostějovské historičky PhDr. Michaely Kokojanové o zajímavostech z minulosti našeho regionu.

Podkrovní sál

 • Nový Zéland 

kdy: pondělí 21.10. od 17 h 

Přednáška cestovatele a fotografa Petra Nazarova o jeho třech cestách a dvou letech života v zemi Aotearoa. Maorská kultura, magická příroda, nejznámější a nejkrásnější túry Nového Zélandu a spousta nevšedních zážitků.

Podkrovní sál

 • Dodavatelé energií

kdy: středa 23.10. od 17 h 

Přemýšlíte o změně dodavatele energií? Víte, jak porovnávat ceny jednotlivých dodavatelů? Abyste dosáhli finanční úspory, je třeba přistupovat k podpisu smlouvy s rozmyslem. Může být totiž spojena s množstvím rizik, která někdy nejsou na první pohled patrná. Právě na to chce upozornit přednáška Gerty Mazalové, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace.

Podkrovní sál

 • Tvořivá dílna

kdy: čtvrtek 24.10. od 15 do 17 h 

Tvoříte rádi? Pak je pro vás knihovna to pravé místo! Tento měsíc budeme vyrábět drobnosti ze světa Harryho Pottera. Akce je určena dětem do 15 let a koná se s podporou projektu Zdravé město Prostějov.

Knihovna pro děti a mládež

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 29.10. od 9 h 

Pokračuje jedenáctý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme dokončovat síťované tašky. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

Půjčovna

 • Deskohraní

kdy: středa 30.10. od 10 do 16 h 

Podzimní prázdniny v knihovně! Zavzpomínáme na letní prázdniny, kdy jsme celý den hráli deskové hry. Opět pro vás budeme mít připraveno několik deskovek, které vás rádi naučíme. Přijďte sami nebo s kamarády či rodiči. Pro všechny se najde ta pravá hra.

Knihovna pro děti a mládež

Po celý měsíc:

 • Svět Harryho Pottera: soutěž

Čaroděje Harryho Pottera znají určitě všichni. Někteří si o jeho dobrodružstvích četli v úžasných sedmi knihách, jiní viděli filmy. Patříte také mezi fanoušky této ságy? Tak to se vám určitě bude líbit naše soutěž! Stačí se zasnít a napsat nám dopis o světě Harryho Pottera (přesné zadání najdete na webu knihovny) a odevzdat ho v knihovně pro děti a mládež do 18. října. Tři nejlepší pisatele (do 15 let) odměníme a se všemi účastníky si 31. října užijeme zábavné odpoledne v tematických kostýmech.

 • Podzimní luštění s knihovnou

Máme pro vás další luštitelskou soutěž o ceny. Křížovku opět připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Zadání je k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. Správné řešení odevzdávejte do 30. listopadu 2019 v čítárně. Pět vylosovaných výherců získá knižní odměnu.

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS  

kdy: čtvrtek 3.,17.,31.10.

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

Učebna

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichystání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz