Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete v říjnu těšit na...

  • Knižní bazar - pokračuje

kdy: říjen 2018

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které už nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který bude probíhat v prostorách knihovny až do konce října. Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou. V čítárně v přízemí si můžete levně koupit starší knihy pro děti i dospělé vyřazené z fondu knihovny.

  • Sabine Dittrichová: Potomci mlčení

kdy: středa 3. října 2018, 17.00

Setkání s německou spisovatelkou Sabine Dittrichovou a čtení z její nedávno vydané knihy Potomci mlčení, která vypráví o Češích a Němcích, o jejich minulosti i současnosti.

  • Jako fénix z popela

kdy: středa 10. října 2018, 17.00

Další přednáška prostějovské historičky PhDr. Michaely Kokojanové přiblíží počátky baroka v našem městě. Sedmnácté století nabídlo Prostějovu nové panstvo i nový životní styl v duchovní oblasti ovlivněný vítězící rekatolizací, ale přineslo i „velký“ oheň, který v roce 1697 zničil většinu města.

  • Srdcovka Madagaskar

kdy: středa 17. října 2018, 17.00

Prostějovští cestovatelé Jana Římská a Miloš Kouřil nás tentokrát zavedou na Madagaskar – jeden z největších ostrovů světa, který patří k jedinečným místům této planety, s kouzelnou přírodou a zajímavými obyvateli. Výstavu fotografií z této cesty si budete moct prohlédnout v Galerii Na Půdě prostějovské knihovny až do konce roku.

  • Retro relaxační odpoledne

kdy: pondělí 22. října 2018, 16.00-18.00

Přijďte s námi stylově zavzpomínat na hudbu období první republiky. Pustíme si tehdejší jazzové a swingové šlágry na gramofonových deskách, vyzkoušíme antistresové omalovánky pro dospělé a dozvíme se zajímavé informace o této éře. Připraveno je také malé pohoštění.

  • Arabové a ti ostatní aneb Malý průvodce Blízkým východem

kdy: středa 24. října 2018, 17.00

Máte trochu chaos v tom, co se v tomto regionu vlastně děje? Přednáška arabistky Lenky Hrabalové vám vysvětlí historické pozadí i současné vlivy, které Blízký východ ovlivňují. Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu K 21.

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

  • Luštíme s knihovnou

Začíná poslední kolo celoroční luštitelské soutěže o ceny, kterou připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Zadání křížovek je k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. Páté kolo probíhá od 1. 10. do 30. 11.

  • Petr Hrachovec: Počítačová grafika

Výstava výtvarných prací Petra Hrachovce, které vznikaly v dílně počítačové grafiky Nadace Bona v Praze podporující klienty s psychickým hendikepem. Výstavu bude možné navštívit v Galerii Na Půdě knihovny až do poloviny října.

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

  • Poradna SOS

kdy: 4. a 18. října 2018, 15.00-17.00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

  • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

Virtuální univerzita třetího věku

kdy: úterý 9. a 23. října 2018, 9.30
kde: Podkrovní sál

Zahajujeme zimní semestr Virtuální Univerzity třetího věku. Otevíráme nový cyklus přednášek nazvaný „České dějiny a jejich souvislosti – 2. část“. Profesor Karlovy univerzity PhDr. Zdeněk Beneš, CSc. nám v šesti videopřednáškách přiblíží dějiny českých zemí od 15. do 19. stol. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Zúčastnit se mohou studenti předchozích kurzů i noví zájemci.

Tvořivá knihovna

kdy: úterý 30. října 2018, 9.00

Pokračuje desátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát si opět vyzkoušíme techniku drátkování. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen.

 

UPOZORNĚNÍ 

Plánované stěhování dětské knihovny zpět na Vápenici se opozdí. 

Od 3. září bude provoz dětského oddělení pokračovat na nádvoří prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí. Těšíme se na vás jako obvykle v pondělí, ve středu, ve čtvrtek a v pátek od 11.00 do 17.00 hod., v sobotu pak od 8.00 do 11.30 hod.

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichystání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz