Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete v březnu těšit na...

 • Virtuální Univerzita třetího věku

kdy: úterý 17. a 31. 3., od 9.30 h

Pravidelné setkání účastníků Virtuální Univerzity třetího věku. Další přednáška z cyklu „Etika jako východisko z krize společnosti“. Koná se pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze.

Podkrovní sál

 • Křest knihy Jiřího Wolkera

kdy: čtvrtek 5.3., v 17.00 h

Při příležitosti 120. výročí narození Jiřího Wolkera bude veřejnosti představena čtyřdílná publikace Wolkerovy poezie a próz. Členové souboru Divadla Point uvedou zhudebněné básně a zazní i úryvky z nové knihy. Publikace vznikla za finanční podpory Statutárního města Prostějova a dotačního Programu podpory kultury v Olomouckém kraji.

Podkrovní sál

 • Poradna SOS

kdy: čtvrtek 5. a 19. 3. 15.00 - 17.00 h

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

Učebna

 • Purimové posezení

kdy: pondělí 9. 3., 17.00 h 

(Nejen) purimové posezení s Hanáckým Jeruzalémem. Přijďte si u malého občerstvení popovídat o židovských tradicích, o PURIMU a také o připravovaných úpravách starého židovského hřbitova v Prostějově. Součástí bude prezentace aktuální vizualizace záměru.

Podkrovní sál

 • Virtuální Univerzita třetího věku

kdy: úterý 10. a 24. 3., 9.30 h 

Pravidelné setkání účastníků Virtuální Univerzity třetího věku. Další přednáška z cyklu „Dějiny oděvní kultury III.“ Koná se pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze.

Podkrovní sál

 • Jordánsko

kdy: středa 11. 3., 17.00 h

Objevte kouzlo Jordánska - starodávné země s dlouhou historií a mimořádně rozmanitou kulturní tradicí. Jedinečnou pouštní přírodu a biblickou krajinu kolem Mrtvého moře, ale i tamní obyvatele a jejich kulturu nám přiblíží prostějovští cestovatelé Jana Římská a Miloslav Kouřil. Výstavu fotografií z této cesty můžete navštívit v Galerii Na Půdě knihovny až do 20. dubna.

Podkrovní sál

 • Audiostop

kdy: čtvrtek 12. 3., od 16.00 h

Po čase si opět zahrajeme oblíbený Audiostop. Zábavnou soutěž o ceny připravila Zuzana Knejpová. Tentokrát budeme poznávat ukázky z filmových pohádek natočených na motivy knih českých spisovatelů. Neváhejte a přijďte si zasoutěžit anebo třeba jen fandit. Soutěžící, prosím, nahlaste svůj zájem předem v čítárně nebo na tel. č. 582 329 661.

Podkrovní sál

 • Trénování paměti

kdy: středa 18. 3., 9.30 h 

I letos se připojíme k celostátní akci Národní týden trénování paměti. Vyzkoušíme si některé paměťové techniky a dozvíme se, jak svoji paměť udržet v kondici co nejdéle. Akce je určena pro všechny zájemce – pro účastníky předchozích kurzů trénování paměti, ale i pro ty, kteří chtějí zjistit, oč se vlastně jedná. Vstup volný.

Podkrovní sál

 • Amatérská jeskyně - mýty, fakta, historie

kdy: středa 18. 3., 17.00 h 

Přednáška prostějovského speleologa Petra Peštuky, který nám prostřednictvím fotografií i osobních výpovědí samotných účastníků přiblíží historii objevování Amatérské jeskyně – nejdelšího jeskynního systému Moravského krasu.

Podkrovní sál

 • Deskohraní

kdy: čtvrtek 19. 3., 15.00 - 17.00 h 

Pexeso už vás omrzelo a zlobí vás člověče nezlob se? Přijďte si zahrát nové deskové hry. Opět pro vás budeme mít připraveno několik deskovek, které vás rádi naučíme. Můžete přijít sami, s kamarády či rodiči. Pro všechny se najde ta pravá hra.

Knihovna pro děti a mládež

 • Všude žijí lidé

kdy: čtvrtek 19. 3., 17.00 h 

Vydejte se s námi na cestu po Asii a Africe pod vedením spisovatelky a zkušené cestovatelky Danky Šárkové. Její vyprávění bude doplněno promítáním fotek a videí a především se můžete těšit na autorské čtení z knihy Ukradené dětství Kamily, jejíž děj se odehrává v jihovýchodní Asii.

Podkrovní sál

 • Portrét v dějinách evropského umění

kdy: středa 25. 3., 17.00 h 

Zobrazování člověka prochází celými dějinami umění, už od jeho počátků. Přednáška Mgr. Pavly Kukalové, pedagožky prostějovské Střední školy designu a módy, nás provede proměnami portrétní tvorby od jejího vzniku jako uměleckého žánru až po současnost.

Podkrovní sál

 • Revue Kritika a Kontext

kdy: čtvrtek 26. 3., 17.00 h 

Oficiální křest aktuálního čísla revue Kritika & Kontext věnovaného prostějovskému rodákovi, filozofovi Edmundu Husserlovi, zakladateli fenomenologie. Moderovanou diskusi povedou šéfredaktor K&K doc. Samuel Abrahám a prof. Ivan Blecha. Součástí křtu bude i vernisáž apropriací pražského výtvarníka Luďka Bárty „Husserl art-active“. Záštitu nad akcí převzal primátor města Prostějova Mgr. František Jura.

Podkrovní sál

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 31. 3., 9.00 h 

Pokračuje jedenáctý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět velikonoční dekorace. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

Půjčovna

Po celý měsíc:

 • Jiří Wolker: on-line kvíz

Kolik toho víte o životě a díle našeho nejznámějšího rodáka? Vyzkoušejte si zábavný kvíz, ve kterém si můžete své znalosti otestovat. Kvíz najdete na adrese: www.knihovnapv.cz/soutez. Ti, kdo odpoví správně na všechny otázky, budou zařazeni do slosování o knižní ceny. Soutěžit můžete celý březen.

 • Da Vinci - soutěž pro děti

Loni uplynulo 500 let od úmrtí jednoho z největších géniů všech dob. Připomeňte si s námi Leonardův obrovský talent a soutěžte o skvělé ceny. Vyberte si jeden z jeho vynálezů, návrhů nebo obrazů a ten výtvarně zpracujte. Můžete namalovat obrázek nebo třeba vytvořit 3D model. Soutěžní projekty odevzdávejte až do 30. dubna v Knihovně pro děti a mládež na ul. Vápenice. Více informací o soutěži najdete na adrese www.knihovnapv.cz/leonardo.

 

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

Rodinná registrace

Jeden člen rodiny za stovku, ostatní jen za dvacet.

Čtenářský průkaz je nepřenosný a jeho majitel plně zodpovídá za vrácení vypůjčených dokumentů. Nově jim však můžeme nabídnout tzv. rodinnou registraci za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník může získat svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20,- Kč na celý rok. Této možnosti mohou využít např. manželé, rodiče, děti a sourozenci (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny. Bude ustanoven tzv. kmenový čtenář, který zaplatí registrační poplatek v plné výši (to bude vždy ten, kdo má platit nejvyšší registrační poplatek), ostatní členové pak zaplatí jednotnou sníženou cenu 20,- Kč. Každý člen rodiny vyplní svoji přihlášku a bude mít svůj vlastní čtenářský průkaz. Bude také plně zodpovídat za své výpůjčky, za jejich vracení či případné prodloužení výpůjční doby.

Přichystání knih dle vlastního výběru

Nechejte si přichystat knihu k vyzvednutí. Stačí stisknout tlačítko v katalogu. Knížka na vás pak počká dva pracovní dny.

V online katalogu knihovny můžete v klidu a pohodlí svého domova vyhledat knihy, které potřebujete, a ty, které jsou momentálně v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit. My vám je připravíme k výpůjčnímu pultu a vy si je můžete vyzvednout během následujících dvou pracovních dní. Knihy budou nachystány zpravidla do dvou hodin od objednání, je však vždy nutné počkat na potvrzení e-mailem. Tato služba je dostupná v oddělení pro dospělé a je pro všechny uživatele zdarma.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 2900 eknih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz