Městská knihovna Prostějov

 V knihovně se můžete v květnu těšit na...

 • Férová snídaně v Prostějově

kdy: sobota 11.5.,  10.00 - 12.00 h   

Jako každou druhou květnovou sobotu budou Prostějované snídat s celým světem na podporu fair trade v parčíku u knihovny. Přineste si piknikovou deku a nějakou fair trade nebo regionální dobrotu, upečte férovou buchtu, domácí chleba, přijďte se pochlubit se svou marmeládou a ochutnat dobroty někoho jiného. Férový čaj, kafe, kakao a čtivo dodáme. A kdyby pršelo, schováme se do knihovny.

 • Bohumil Olšanský: Retrospektiva

kdy: pondělí 13.5., 17.00 h 

Vernisáž výstavy prostějovského konstruktéra, projektanta, výtvarníka a fotografa Bohumila Olšanského představí výběr prací ze všech žánrů jeho tvorby – fotografie, fokomgrafie, ilustrace, koláže, ale i slovesné útvary – texty, říkanky a aforismy.

Podkroví

 • Promítání pro nevidomé
kdy: úterý 14.5., 9.30 h   

Promítání speciální zvukové verze série historických detektivních příběhů Četníci z Luhačovic je určeno pro nevidomé a slabozraké čtenáře naší knihovny. Akce se koná ve spolupráci s prostějovskými pobočkami organizací Sons a Tyflocentrum.

Učebna

 • Konec války pod Prostějovem

kdy: středa 15.5., 17.00 h    

Další přednáška popularizátora vojenské historie Ing. Jaromíra Vykoukala bude věnována konci druhé světové války v Prostějově a v prostoru na jih a jihovýchod od Prostějova. Detailně se podíváme na krutou, mnoho dní trvající bitvu, která skončila až 8. května 1945 a znamenala velké ztráty na životech a majetku lidí žijících v okolních vesnicích, jež se tehdy staly bojištěm.

Podkrovní sál

 • Z hlubin oceánu na Azorské ostrovy

kdy: čtvrtek 16.5., 17.00 h  

Cestovatel, dobrodruh, zkušený mořský vlk a také jachtařský instruktor Tomáš Kůdela bude povídat o své plavbě na Azorské ostrovy. Spolu s ním se vydáme na jedny z nejkrásnějších ostrovů světa s množstvím bujné vegetace, jeskyň, kráterů, horkých pramenů a smaragdových jezer.

Podkrovní sál

 • Virtuální univerzita třetího věku

kdy: úterý 21.5., 8.00 h 

Letního semestr Virtuální univerzity třetího věku ukončíme na závěrečném semináři ve Šternberku. Po slavnostním předání pamětních listů bude následovat komentovaná prohlídka města a Expozice času. Akce se koná pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze.

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 21.5., 9.00 h 

Pokračuje desátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět dekorace na dveře. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

Půjčovna

 • Setkání s Irenou Douskovou

kdy: čtvrtek 23.5., 17.00 h 

Autorské čtení známé spisovatelky Ireny Douskové se uskuteční v rámci jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, jehož cílem je představit čtenářům zajímavé současné české autory.

Podkrovní sál

 • Aktivní senior

kdy: úterý 28.5., 9.30 h 

Srdečně vás zveme na čtvrtý ročník znalostně-dovednostní soutěže Aktivní senior. Zúčastnit se mohou jednotlivci nebo tříčlenná družstva a těšit se můžete na zábavné soutěžní disciplíny, které pro vás připravili Městská policie, Městská knihovna, Hasičský záchranný sbor, Policie ČR, Sportcentrum – DDM, Střední zdravotnická škola a IRIS Prostějov. Občerstvení i ceny pro vítěze jsou zajištěny.

Kolářovy sady

 • Trénování paměti

kdy: čtvrtek 30.5., 10.00 h 

Další setkání zájemců o trénování paměti. Přijít mohou ti, kteří se již našich kurzů zúčastnili i ti, kteří se chtějí jen tak podívat a zjistit, oč se vlastně jedná. Můžete se těšit na příjemné dopoledne s šálkem kávy nebo čaje.

Podkrovní sál

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS

kdy: čtvrtek 2. a 16., 30. 5., 15 – 17 h 

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

Učebna

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

UPOZORNĚNÍ 

Uzavření Knihovny pro děti a mládež 

Od 14. ledna je dětského oddělení uzavřeno. Probíhá plánované stěhování dětské knihovny zpět na Vápenici.

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichystání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz