Městská knihovna Prostějov

  

 V knihovně se můžete těšit...

 • Virtuální Univerzita třetího věku

Knihovna otevírá nový semestr Virtuální univerzity třetího věku. Jeho tématem bude cestování. V průběhu šesti přednášek si příjemnou, populárně naučnou formou přiblížíme klady i zápory cestovního ruchu, probereme zásady bezpečnosti na cestách a dozvíme se spoustu zajímavostí z historie cestování a lázeňství. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Těšíme se na vás. Dostavit se můžete v termínech 3., 17., 31. října v 9.30 hodin.

 • Turistou v Černobylu 30 let po havárii

kdy: čtvrtek 5. října, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Zdeněk Hruška navštívil uzavřenou oblast kolem Černobylské jaderné elektrárny a opuštěného města Pripjať. Ve své přednášce doplněné promítáním fotografií se s námi podělí o zážitky a dojmy z této těžce poznamenané oblasti. Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu K 21.

 • Relaxační odpoledne

kdy: pondělí 9. října, 16-18 hodin
kde: podkrovní sál

Poslouchejte s námi audioknihy a odpočiňte si u antistresových omalovánek. Přijďte si vyzkoušet nový hit omalovánky pro dospělé a poslechněte si u toho i tipy na zajímavé audioknihy, které si můžete v knihovně vypůjčit.

 • Alzheimerova choroba

kdy: středa 11. října, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Co je to Alzheimerova choroba? Jak se projevuje a jaké jsou její příznaky? Můžeme proti ní bojovat? Nejen na tyto otázky odpoví přednáška Mgr. et Mgr. Lenky Javůrkové, certifikované poradkyně České alzheimerovské společnosti. V případě zájmu si budete moci dohodnout i bezplatné vyšetření. paměti. Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu K 21.

 • Genius a enigma loci Prostějova renesančního

kdy: středa 18. října, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Co nám zbylo z pernštejnského města? Které renesanční artefakty najdeme v současném Prostějově? A co nám mohou prozradit o době svého vzniku a o tehdejších Prostějovanech? To vše se dozvíme na další přednášce historičky PhDr. Michaely Kokojanové.

 • Setkání s Karolem Sidonem

kdy: čtvrtek 19. října, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Autorské čtení známého prozaika, dramatika a scénáristy Karola Sidona se uskuteční v rámci jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, jehož cílem je představit čtenářům zajímavé současné české autory.

 • Promítání pro nevidomé

kdy: úterý 24. října, 9.30 hodin
kde: podkrovní sál

Promítání speciální zvukové verze pohádkového filmu Anděl páně II. režiséra Jiřího Stracha je určeno pro nevidomé a slabozraké čtenáře naší knihovny. Akce se koná ve spolupráci s prostějovskými pobočkami organizací Sons a Tyflocentrum.

 • Soňa Kolmanová: Znovuzrozená

kdy: středa 25. října, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Očekáváte příchod miminka? Zajímáte se o alternativní rodičovství? Nenechte si ujít setkání s prostějovskou rodačkou Soňou Kolmanovou, která představí svoji knihu Znovuzrozená. Sepsala v ní své nejniternější prožitky a myšlenky týkající se těhotenství, porodu a mateřství i své zkušenosti s porodem v nemocničním a domácím prostředí.

 • Den pro Izrael

kdy: pondělí 30. října, 17.30 hodin
kde: podkrovní sál

Diskusní podvečer určený jak těm, kteří se chtějí dozvědět o Izraeli něco nového, tak těm, kteří vědí a chtějí diskutovat. Hosty budou přední čeští odborníci na blízkovýchodní problematiku RNDr. Mojmír Kallus, Ing. Jaromír Vykoukal a Ing. Daniel Žingor. Témata: 1967 – výročí dobytí Jeruzaléma. Historická příležitost spolupráce ČR a Izraele. Jeruzalém před a po roce 1967.

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

 • Svět Harryho Pottera - on line soutěž...

Patříte mezi fanoušky mladého čaroděje s jizvou na čele? Myslíte si, že znáte svět Harryho Pottera opravdu dobře? Ověřte si svoje znalosti ve vědomostním kvizu a vyhrajte tematické ceny. Kviz si může vyzkoušet každý, ale do slosování budou zařazeny pouze děti od 8 do 15 let, které zodpoví správně všechny otázky. O hlavní cenu se bude losovat jen z registrovaných čtenářů Městské knihovny Prostějov. Soutěž potrvá do 31. října 2017. Vítěze kontaktujeme do týdne od uzávěrky.

 • Sovičkiáda

Velká tradiční literární soutěž pro děti a mládež do 15 let. Básně nebo příběhy na libovolné téma přijímáme do 31. října, elektronicky na adrese detske zavináč knihovnapv.cz nebo na papíře v knihovně pro děti (na nádvoří prostějovského zámku, Pernštýnské nám. 8). Autoři nejlepších prací, vyhodnocených odbornou porotou, budou při listopadovém slavnostním vyhlášení výsledků odměněni věcnými cenami.

 

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS

kdy: čtvrtky 5. a 19. října, 15:00–17:00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 31. října, 9 hodin
kde: půjčovna

Oblíbené výtvarné a tvořivé dílny především pro seniory. Tentokrát budeme vyrábět podzimní dekorace. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

 

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichstání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
telefon:
582 329 660
e-mail:
  sluzby zavináč knihovnapv.cz
www stránky:
www.knihovnapv.webnode.cz

Knihovna pro děti a mládež je už přestěhovaná. Nové dětské oddělení Městské knihovny Prostějov nadete v přízemích prostorách Zámku Prostějov (Pernštýnské nám. 8).