Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace

Aktuálně:

Expozice

 • Umění secese
  kdy a kde: Hlavní budova, od 1. prosince do 4. února 2018

  Závěr roku v Muzeu a galerii v Prostějově bude ve znamení exkluzívního a velmi rozsáhlého galerijního projektu nazvaného Umění secese, který je uváděn ve spolupráci se Společností Tk plus. Kolekce, která bude na výstavě představena, zahrnuje téměř sto padesát obrazů, plastik, plakátů a skla zapůjčených z mnoha českých a moravských státních galerií, muzeí a také ze soukromých sbírek. Díla představitelů tohoto uměleckého směru typická svými stylizovanými designy, dokonalou harmonií linií, které využívaly ornamentálnosti přírodních tvarů, siluet stromů a listů, mořských vln a rozevlátých ženských vlasů, budou zastoupena Alfonsem Muchou, Janem Preislerem, Antonínem Hudečkem, Maxem Švabinským, Jakubem Obrovským, Karlem Špillarem, Luďkem Maroldem, Aloisem Kalvodou, Janem Štursou, Ladislavem Šalounem, Josefem Mařatkou, Bohumilem Kafkou a moha dalšími. Obrazy a plastiky budou doplněny početnou ukázkou francouzských plakátů. K nejcennějším patří plakáty Henriho de Toulouse Lautreca, francouzského malíře, grafika a jednoho z nejvýznamnějších tvůrců 19. století vůbec a dále plakáty velikána rakouské secese Gustava Klimta. Velmi cenné jsou i artefakty secesního skla, které bude na prostějovskou výstavu zapůjčeno. Partnerem výstavy, kterou bude provázet obsáhlý katalog, je Národní galerie v Praze. Výstava Umění secese je nejen tradičním každoročním výjimečným výtvarným projektem na zakončení výstavní sezóny, ale je velkolepým příspěvkem k oslavě 110. výročí otevření secesního skvostu – prostějovského Kotěrova Národního domu.
 • České Vánoce
  kdy a kde:
  Špalíček, Uprkova 18, vernisáž 16. listopadu, 17.00, výstava od 17. listopadu do 14. ledna 2018

Výstava je připravena z muzejních sbírkových předmětů i soukromých zápůjček. Ke shlédnutí bude ojedinělý soubor dřevěných perníkářských forem z 18. a 19. století, doplněný vůní Vánoc. Slavnostní atmosféru navodí interiér venkovské i měšťanské domácnosti, a můžete si také připomenout dobu nedávno minulou. Prijďte se zastavit v předvánočním čase, podívat se jak slavili Vánoce naši předkové a zavzpomínat na to, jaké to bylo o Vánocích třeba právě u Vás...

Muzejní podvečer

 • Válka roku 1805 na Prostějovsku
  kdy a kde: Hlavní budova, přednáškový sál, čtvrtek 14. prosince

  Bitva u Slavkova, v níž se střetla napoleonská Francie s koaličními vojsky Ruska a Rakouska, dodnes představuje největší a nejkrvavější bitvu na území Moravy. Oběť největšímu vítězství francouzského císaře Napoleona přinesly tisíce padlých a raněných vojáků. Konflikt dvou světů – starého a nového, změnil mapu Evropy. Válka roku 1805 rovněž negativně poznamenala místní obyvatelstvo. Nadcházející výročí této bitvy připomene přednáška prostějovského historika Mgr. Ladislava Vaverky, Ph.D. Přednášející zavede posluchače o 212 let zpět do doby, kdy se v prostoru mezi Brnem a Slavkovem (přibližně 50 km jihozápadně od Prostějova) mělo rozhodovat o osudu Evropy.

Stálé a dlouhodobé expozice:

Kontakt:

Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace (otevírací doba a vstupné)
nám. T. G. Masaryka 2
796 01 Prostějov (mapa)

telefon: 582 330 991
fax: 582 344 798
e-mail: muzeumpv zavináč muzeumpv.cz

www: www.muzeumpv.cz
Facebook: https://www.facebook.com/muzeumagalerievprostejove