Očima účastnice

"Kurwa dobrý," zařve naposledy Nicola (italský účastník, který si oblíbil češtinu), když výpravčí zapíská a vlak se odebírá směr Brno. Konec. 8 dní a 7 nocí. Multikulturní workshop dnešním dnem skončil. Silní jedinci zatlačili slzu, ti slabší zkoušejí, co vydrží papírové kapesníky a mávají odjíždějícímu vlaku.

Nejenom emoce zůstávají na paměti. V týdnu od 22. -29. 8. 2012 se zúčastnilo 45 mladých lidí z 8 zemí mezinárodního projektu Multicultural Filmmaking. Hlavní náplní bylo natočit 6 krátkých filmů, jejichž pointou byla multikulturalita kolem nás. Vzniklo 6 úžasných kousků, jež se zábavným způsobem snaží nastínit, co to vlastně multikulturalita je a kde se s ní můžeme setkat.

Ovšem nezůstalo jen u filmů, doprovodný program byl opravdu bohatý a bavili se všichni: Češi, Rumuni, Turci, Francouzi, Portugalci, Italové, Poláci a jeden z organizátorů projektu k nám zavítal až z Islandu. Navzájem jsme se snažili tolerovat a společně trávit čas v malebném Velehradě, kde nám střechu nad hlavou poskytlo Stojanovo Gymnázium. Kreativní dílna byla otevřená 24 hodin denně, a tak nejeden z účastníků odjížděl ověšen novou bižuterií a "handmade" odznáčky. Hry, karaoke, výlety, ale i vzájemné hodiny cizích jazyků nás naplnili tak, že jsme se ztratili v čase a dnes ráno jsme loučení horko těžko nesli.

"Maybe next time." (Možná příště) pokřikujeme mezi sebou známou hlášku a doufáme, že se nevidíme naposledy. Já, naplněná novými zážitky a zkušenostmi mačkám látkový kapesník, protože ty papírové už mi došly- jsem z toho tak paf, že nenacházím slova, která by vám dostatečně výstižně popsala, jak boží to bylo a co to v nás zanechalo.

A tak nezbývá než doufat, že next time bude brzo a že pro nás ICM Prostějov zas připraví něco tak skvělého a přínosného jako byl tento filmový workshop.

Děkujeme.

Eva Gartnerová

 

Výběr fotografií z projektu najdete v naší fotogalerii (část 1, část 2).
Článek s fotografiemi najdete také na remix.nicm.cz.