9/9/2010 - 1/7/2011

Pauline navázala na tradici anglických konverzací a přidala k nim konverzace francouzské. Zúčastňovala se také besed se studenty o Evropské dobrovolné službě a připravila pro ně poutavou prezentaci o EDS, kde využila zkušenosti své i dalších účastníků, které během svého pobytu v ČR poznala. Pro SVČ Oáza připravila řadu workshopů jako výrobu gelových svíček nebo náušnic, a také možnost poznat francouzskou kulturu během akce Frankofonní týden. Pro návštěvníky akcí, na nichž se prezentovalo ICM Prostějov, si připravovala drobné aktivity jako např. křížovky a bramborová razítka. Společně s Lusine připravila příručku pro budoucí dobrovolníky EDS v Prostějově.

About me:

Ahoj !

My name is Pauline. I’m 22 and I’m French. I am at the moment preparing my coming in Czech Republic for 10 months. I will be a European volunteer in the association. This year will serve as a transition between my studies and my future path. I am eager to discover your country and culture and I am also willing to share about my experiences and my country of origin. To do so, I have already started learning basic Czech sentences. It is not easy but still, I hope I will be able to tell you a few words in Czech when I come!

I see myself as an open minded person, easy to talk to. I like travelling and getting to know people of different horizons. I show interests in European projects and in the mobility possibilities given to youth. I also love food, music and movies, etc!

Waiting to see you soon in Prostejov…

Pauline

About my hometown

I grew up in a small town called Pontorson. It is very small (7 000 inhabitants) and calm but very well located. It is indeed situated between Brittany and Normandy region; in the North West part of France. It is not far from the sea and from bigger cities like Rennes or Caen, where I studied.

The City of Rennes

The City of Caen

Pontorson is also famous for being close to the Mont Saint Michel. The Mont Saint Michel is considered as the « Wonder of the Western World », it forms a tower in the heart of an immense bay invaded by the highest tides in Europe. UNESCO has classed the Mont Saint-Michel as a world heritage. It welcomes millions of tourists every year. Its environment, the bay, is really nice.


The Mont Saint Michel

Houses of the Mont Saint Michel

The bay of the Mont Saint Michel