Vím proč

Fyzika není ani předmětem pro „vyvolené“ a šprty, ani předmětem mágů a kouzelníků. Není neproniknutelná, ani tajemná, a tak z ní není potřeba mít strach. Nevěříte?

Projekt „Vím proč“

vám to dokáže!

Žáci často považují fyziku za jeden z nejsložitějších předmětů a hodiny fyziky za ty nejnudnější. Přitom pochopit fyzikální zákonitosti nemusí být vůbec těžké. Každý fyzikální jev má své logické vysvětlení a ke všemu se dá skvěle předvést názorným pokusem. Objevte tedy fyziku prostřednictvím pokusů. Pokusy natočené jako krátká videa jsou tou nejjednodušší a zároveň nejzábavnější cestou, jak do tajů fyziky proniknout. Z domácího počítače, iPadu, či mobilu. Pokusy máte nadosah kdykoliv, kdekoliv, jakkoliv.

Učte se a bavte z videí natočených svými spolužáky – soutěž

I vy sami můžete spolu s autory projektu spoluvytvářet novou užitečnou fyzikální učebnici tím, že budete sami natáčet a posílat svá videa dokazující nebo vysvětlující fyzikální zákonitosti. Pokud videa zašlete od 1. 10. 2016 do 31. 3. 2017, můžete vyhrát atraktivní ceny. Pokud chcete nahrát video, musíte si nejprve založit svůj profil.

Ceny:

 • Autoři tří nejlepších videí vybraných porotou získají tablety.
 • Autoři videí oceněných veřejností získají exkurzi šitou na míru v některém z provozů společnosti ČEZ, a. s., a jejich tříd vstupenky do zábavního vědecko-technického parku.
 • Autor videa s největším počtem hlasů získá drobnou cenu v podobě dárkového balíčku od Skupiny ČEZ.

Garantem projektu i soutěže je společnost ČEZ, a. s.

Soutěžní video musí, mimo autorská práva, splňovat tyto podmínky:

 • soutěžní video musí zachycovat fyzikální pokus, tedy pokus, který dokumentuje působení fyzikálních zákonů, nebo video s vysvětlením učební látky fyziky;
 • max. délka soutěžního videa je 5 minut, doporučujeme však spíše délku 3 minuty;
 • soutěžní video neznázorňuje nebezpečný pokus, jehož napodobování by mohlo vést ke zranění osob či způsobení jakýchkoli škod.

Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ a probíhá v následujících kategoriích:

 1. soutěžní video žáků ZŠ vybrané odbornou porotou;
 2. soutěžní video žáků ZŠ vybrané veřejností;
 3. soutěžní video žáků SŠ vybrané odbornou porotou;
 4. soutěžní video žáků SŠ vybrané veřejností;
 5. nejpopulárnější video každého soutěžního měsíce s výjimkou března, které získá nejvíce hlasů veřejnosti v konkrétním měsíci.

Hlasování veřejnosti bude ukončeno dne 31. 3. 2017 a odborná porota zvolí výherce do 15. 5. 2017.

Podrobná pravidla najdete na stránkách projektu „Vím proč“.

 

Zdroj: www.vimproc.cz