Fotogalerie

Noc s Andersenem

22. března 2024

Tvořivá dílna – Svíčky

14. února 2024

Tvořivá dílna – Hromničky

31. ledna 2024

Cestovatelská přednáška – Spojené Arabské Emiráty

13. prosince 2023

Tvořivá dílna – Betlémky

13. prosince 2023

Dobrodružství s počítačem 2023

23. listopadu 2023

A máme za sebou už osmnáctý ročník zápolení žáků 4. a 5. tříd! Letos je nejvíc potrápilo vyhledávání na internetu, naopak s programem Scratch jsou už téměř všichni skvělí kamarádi. Vyplnit obecný počítačový kvíz bylo otázkou pár chvil, a tak zbyla hromada času na Malování. 

A kdo získal 1. místo? Soutěžící ví, že "kdo si počká, ten se dočká" – a tak vyhlašování výsledků proběhne v úterý 28. listopadu ve 14.00 u nás v prostorách klubu Oáza.

Tisková zpráva ze soutěže:

140 dětí porovnalo i letos své počítačové dovednosti v podzimní soutěži Dobrodružství s počítačem, kterou každoročně pořádá Informační centrum pro mládež ve spolupráci CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Závěrem listopadu se sešli v prostorách ICM Prostějov a budovy gymnázia žáci 4. a 5. ročníků ze třinácti základních škol z Prostějovska, aby mezi sebou soutěžili v digitálních dovednostech.

První šestice družstev dorazila hned s ranním zvoněním a pustila se do 4 úkolů – kvízu z obecných počítačových vědomostí, vyhledávání na internetu, ilustrace v programu Malování na téma Kdo si počká, ten se dočká a do obkreslování obrázků v programu Scratch.

"Letos bylo nejtěžší vyhledávání – alespoň to mi po soutěži děti říkaly," okomentovala úkoly Mgr. Ivana Matyášková, učitelka na CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově a spoluorganizátorka soutěže. "V dnešní době desinformací a přístupnosti mnoha zdrojů je důležité, aby každý uměl informace vyhledávat a ověřovat. Otázky ale byly i informačního charakteru – děti třeba hledaly tzv. signál pomoci, tedy gesto, které mohou v případě ohrožení použít při komunikaci s okolím."

Na každého soutěžícího čekala sladká odměna v podobě perníku a džusu, nechyběla ani památeční placka s motivem kocoura Scratche. Čas při čekání na soutěžní kolo si mohli zkrátit ve školním klubu hraním deskových her.

Na slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům bylo na úterý 28. listopadu pozváno 10 nejlepších ze 35 soutěžících družstev – ta obdrží věcné ceny. "Jak naznačuje již její osmnáctý ročník konání, je soutěž ve velké oblibě prostějovských škol, a proto nás těší, že se jí dostává tradiční podpory od magistrátu města Prostějova. Nákup sladkých odměn podpořil také Olomoucký kraj a ceny do soutěže věnovaly i firmy INFOS Art a HABRO. Touto cestou bychom jim všem chtěli za podporu velmi poděkovat," uvedla závěrem Anna Müllerová, vedoucí Informačního centra pro mládež.

První místo letos vybojovalo družstvo ze RG a ZŠ Otto Wichterleho. Členové vítězného družstva získali dárkový balíček, jehož součástí byli programovatelní roboti Mio zakoupené z finanční podpory města Prostějova. Druhé místo v soutěži vybojovali žáci ZŠ Jana Železného Prostějov a na třetím místě se umístilo družstvo z Masarykovy ZŠ a MŠ Nezamyslice.

Tvořivá dílna – Macramé listy

23. října 2023

Den s Erasmem+ plný zkušeností – Objev, jak zažít Evropu

Jak mohou mladí lidé cestovat, aby získali co nejvíce zkušeností a nestálo je to přitom hromadu peněz? Den plný nových informací o programu Erasmus+, který není jen pro vysokoškoláky nebo učitele, ale pro všechny mladé od 13 do 30 let, naplánovalo v rámci říjnové kampaně Time to Move Informační centrum pro mládež Prostějov.

Středeční den byl ve studentském klubu Oáza věnován mobilitám mladých lidí, a to díky kampani Time to Move, kterou každý rok vyhlašuje evropská informační síť pro mládež Eurodesk, která je podpůrnou organizací programu Erasmus+.

A protože možností, jak mohou mladí lidé objevovat svět, se jim v programu Erasmus+ nabízí celá řada, začalo celé dopoledne prezentací od Mgr. Petry Svobodové, regionální konzultantky Eurodesku v Olomouckém kraji. Díky ní se studenti, především z Cyrilometodějského gymnázia, dozvěděli o výměnách mládeže, evropském sboru solidarity, solidárních projektech i soutěži DiscoverEU o vlakovou jízdenku po Evropě.

A protože nejvíc se člověk naučí vlastními zkušenostmi, navázala na prezentaci praktická ukázka toho, co si sbalit do batohu, když se chystáte cestovat jen tak nalehko. "Cestování považuji za velice důležitou součást života mladého člověka, protože poznávání jiných kultur a lidí ovlivňuje i jeho vnímání světa, a to především, když člověk jede sám, to je opravdu eye-opener," řekla Kachita Straková, která několik let pobývala ve Španělsku a podělila se o zážitky z cest, ukázku řádně naloženého batohu i vybavení pro přežití v přírodě.

Na další část programu přijeli 18letí účastníci programu Erasmus+ "DiscoverEU – jízda k začlenění" ze Střední uměleckoprůmyslové školy z Uherského Hradiště, kteří se podělili jak o celý projektový proces, tak především o zážitky z cest. "Chtěli jsme, aby studenti vyrazili na cestu sami, aby získali opravdu co nejvíc zkušeností a museli se naučit si poradit – samozřejmě s naší podporou na telefonu – což se nám povedlo v maximální možné míře," řekla koordinátorka projektu Martina Dočekalová.

Odpolední kafárna poskytla všem možnost popovídat si a sdílet i další cestovatelské zkušenosti, doptat se na možnosti mobilit a zahrát si on-line únikovou hru Adventures in Berlin, která vznikla v předchozích ročnících Time to Move.

Akce, kterou organizovalo Informační centrum pro mládež Prostějov za finanční podpory Eurodesku a Olomouckého kraje, se zúčastnilo téměř 60 mladých lidí.

Přednáška Moje cesta do Santiaga

27.  září 2023

Tvořivá dílna – vrstvené obrázky

20. září 2023

Fotosoutěž

jaro 2023

Tvořivá dílna – malování na kamínky

1. června 2023

Tvořivá dílna – filc

11. května 2023

Den Země (22. dubna 2023)

Sobotní Ekojarmark a oslavy Dne Země na prostějovském náměstí se skvěle vydařily. Mimo aktivity pro děti Ekocentra IRIS, Okrašlovacího spolku, Záchranné stanice pro živočichy z Němčic a řady dalších organizací mohli návštěvníci zavítat i k našemu stánku – jak pro informace, tak za kreativním tvořením.

Tvořivá dílna – pletení z paracordu (20. dubna 2023)

Příjemné odpoledne, na které jsme pod vedením Sebíka a Kačky vyráběli náramky i přívěsky z paracordu – pevného provazu, který se hodí mít při cestování a výletech s sebou.

Nepálem bez turistů (13. dubna 2023)

Přednáška o tříměsíčním pobytu v Nepálu a Kyrgyzstánu cestovatelů Low Cost Trips – krásách tamních zemí, osmitisícovkách, cestování v době covidové i jízdě na koních.

Noc s Andersenem (31. března 2023)

TISKOVÁ ZPRÁVA:

Poslední březnový večer bylo v prostějovském ICM opravdu velmi rušno – mezi dětmi, které chtěly v jeho prostorách na Cyrilometodějském gymnáziu strávit tajemnou Noc s Andersenem, se objevil také malý černý mravenec s červeným šátkem kolem krku, který všechno opraví a každému poradí.

Nejprve se s dětmi pořádně seznámil a představil jim i své hmyzí kamarády, podělil se o přichystanou večeři, a pak se dal do práce – pomohl tuhle, přiskočil támhle… a u vší té práce si úplně zničil svůj slavný šátek! A protože malíř Ondřej Sekora zapomněl, jak ho kdysi namaloval, musely se do toho vložit děti.

"Pro děti jsme připravili zajímavé úkoly podle hmyzích postav – tak třeba v dílně U škvora si vyzkoušely práci s nářadím a vyrobily si ptačí budky a dřevěné dekorace z polotovarů, které nám pro akci věnovala Pila Javořice ze Ptení," řekl Marek Bartoník, pracovník Střediska volného času OÁZA, se kterým ICM na akci spolupracuje. "Hovnivál zase dětem zapůjčil svou kuličku a připravil pro ně překážkovou dráhu, včelka požádala o pomoc s opilováním květin a vážka vyzkoušela, jak jsou nocležníci schopni spolupracovat a pomáhat si," doplnil. Za splnění úkolů děti dostávaly puntíky s obrázky, kterými pak vyzdobily Ferdův nový šátek a získaly zaslouženou odměnu.

Po noční svačince už byla znát únava, ale i tak jsme se pustili se do dalších her a tvoření. "Někdo si vybral skládání z korálků, někdo maloval záložky nebo hrál deskové hry," přiblížila pokračování večerního programu Anna Müllerová, vedoucí ICM Prostějov. Kolem půlnoci pak nastal čas pohádek, nejprve těch animovaných a potom také čtených, ale to už všichni leželi zavrtaní ve svých spacácích.

Ráno se pak mnohým ani odcházet nechtělo – k snídani byly dobré muffiny a bábovky, které napekly maminky, a než se začali objevovat rodiče, ještě se někteří vrhli na další vyrábění a tvoření. Pak už ale nezbývalo nic jiného než sbalit batůžek, karimatku a spacák a vydat se k domovu.

Seminář Jsem dobrovolník a umím to prodat (13. 2. 2023)

Co je to dobrovolnictví? Proč se do toho pouštět? Jak se dá dobrovolničit v Prostějově, jeho okolí nebo v zahraničí? A jaké z toho plynou výhody do budoucna? O tom všem jsme si povídali na semináři v Domově mládeže Palečkova.

Tvořivá dílna – Hromničky (1. 2. 2023)

Začátkem února jsme se pustili do vyrábění svíček hromniček, aby nás, podle našich předků, chránily při bouřích, od nemoci a všeho zlého. Tvoření bylo doplněno i povídáním o svátku Hromnic a závěrečným svěcením svíček.

Vánoční dílna (13. 12. 2022)

Na předvánoční tvořivé dílně jsme vyráběli anděly z papíru i korálků, přáníčka, vánoční ozdoby i krabičky na dárečky.

Dobrodružství s počítačem (22. 11. 2022)

Rekordních 152 dětí ze 14 základních škol z prostějovského regionu se letos zúčastnilo

počítačové soutěže Dobrodružství s počítačem, kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově spolu s Informačním centrem pro mládež. Letošní již 17. ročník soutěže byl realizován za finanční podpory Olomouckého kraje a statutárního města Prostějov.

Cenu pro vítěze vybojovalo družstvo ze RG a ZŠ Otto Wichterleho.

Po celé úterní dopoledne zasedala k počítačům čtyřčlenná družstva žáků čtvrtých a pátých tříd - během šesti 45minutových soutěžních kol jich poměřilo své síly 38. Čtveřice soutěžních úkolů letos dostala nový kabát - k tradičnímu malování přísloví a vyhledávání na internetu letos přibyl počítačový kvíz a úkol ve vizuálním programovacím jazyku. "Scratch je intuitivní programovací jazyk vytvořený na seznámení se s principy a logikou programování, který se začíná na základních školách učit. Je to vlastně takové programování hrou," řekla Mgr. Ivana Matyášková, učitelka počítačů na CMG, která soutěž ve spolupráci s pracovníky Informačního centra pro mládež každoročně připravuje.

Na všechny soutěžící čekala sladká odměna a odznáček. Čas při čekání na soutěžní kolo si mohli zkrátit ve školním klubu hraním deskových her.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům pak proběhlo ve 14.00 hodin ve školním klubu Oáza za účasti vedoucí soutěže Ivany Matyáškové a Anny Müllerové, vedoucí ICM. Družstva, která se umístila na prvních deseti místech, získala také hodnotné ceny. "Tento ročník opět finančně podpořil magistrát města Prostějova a Olomoucký kraj. Ceny do soutěže pak věnovala firma INFOS Art, Computer Media, HABRO a Evropská informační síť pro mládež EURODESK. Touto cestou bychom jim všem proto chtěli za podporu velmi poděkovat," uvedla závěrem Anna Müllerová.

První místo letos vybojovalo družstvo ze RG a ZŠ Otto Wichterleho. Členové vítězného družstva získali dárkový balíček, jehož součástí byli programovatelní roboti Mio darované firmou INFOS Art a komiksy Koumáci v akci 1, které do soutěže věnovala firma Computer Media. Druhé místo v soutěži vybojovali žáci Základní školy Smržice a na třetím místě se umístili žáci ZŠ Jana Železného Prostějov.

Podzimní origami (15. 11. 2022)

Skládané barevné listy, podzimní přáníčka i ježečky si mohli zájemci vyrobit na naší podzimní listopadové dílničce.

Podzimní SWAP (23. 10. 2022)

Kulturním klub DUHA s naší pomocí nabídl další možnost vyměnit věci, pro které už doma nemáte využití, ale ostatní by naopak mohli. Zájem byl nejen o oblečení, ale také o doplňky, věci do kuchyně nebo knihy.

Sliz a plastelína (14. 10. 2022)

Téměř 40 dětí se v pátek pustilo do vlastoruční výroby slizu – s pěnou nebo bez, třpytivý, voňavý, růžový i s kuličkami. Někomu se zadařilo hned, jiní potřebovali víc pokusů, někdy výrobu převzali rodiče nebo kamarádi, ale všichni si nakonec domů odnášeli natahovací hmotu na hraní nebo třeba vyčištění klávesnice :)
Pro nejmenší bylo připravené také tvoření z platelíny.

Sportovní odpoledne Time to Move (2. 10 .2022)

V neděli 2. října odpoledne se otevřela fara sv. Petra a Pavla v Prostějově a její zahrada sportu a mobilitám mladých lidí. Na české i ukrajinské účastníky, na které byla také akce zaměřena, čekala řada aktivit (např. malování na chodník, střelba z luku, překážková dráha, ...), při jejich plnění postupně vyplňovali křížovku a dozvídali se tak o příležitostech k poznávání zahraničí, cestování, studiu, práci i dobrovolnictví v cizině. Nechyběla ani prezentace možností cestování, práce a studia v zahraničí, řada materiálů, zábava a drobné odměny.
Do akce se zapojilo kolem 20 dobrovolníků a 35 účastníků z řad mladých lidí.

Vyšívání křížkovým stehem (21. 9. 2022)

Zářijová kreativní dílna ve znamení ručních prací. Zájemkyně se přišly seznámit se základy vyšívání, vybraly si motiv, naučily se počítat a vyšívat křížky, navlékat jehlu a rozplétat bavlnky :)

Prostějovský swap 26. 6. 2022

Sportovní odpoledne 19. 6. 2022

Malování na kamínky 15. 6. 2022

Šperkařská kreativní dílna 18. 5. 2022

Sportovní odpoledne 8. 5. 2022

Velikonoční kreativní dílna 13. 4. 2022

Noc s Andersenem 1.-2. dubna 2022

Hromničky - 2. 2. 2022

Dobrodružství s počítačem - 26. 1. a 2. 2. 2022

Raw cukroví - online workshop - prosinec 2021

Nákup ve zdravé výživě...a co s tím? - 8. 11. 2021

Time to move - 25. 10. 2021

Tvořivá dílna Barefoot sandály

Noc s Andersenem 2021